Gendun Czokji Nima

Gendun Chökyi Nyima (X–XI Panchen Lama, Claude-Max Lochu)

Gendun Czokji Nima (tyb. དགེ་འདུན་ཆོས་ཀྱི་ཉི་མ, Wylie: dge 'dun chos kyi nyi ma, ZWPY: Gêdün Qoigyi Nyima; ur. 25 kwietnia 1989 roku), rozpoznany przez obecnego Dalajlamę, Tenzina Gjaco jako XI inkarnacja Panczenlamy.

Kiedy w 1989 roku niespodziewanie zmarł X Panczenlama, przed Tybetańskim Rządem na Uchodźstwie stanęło niezwykle trudne zadanie – poszukiwanie jego reinkarnacji w Tybecie, od 40 lat znajdującym się pod kontrolą Chińskiej Republiki Ludowej. Jako że władze chińskie zdawały sobie sprawę z politycznej wagi tego wyboru, całe poszukiwania należało przeprowadzić w tajemnicy. Gdy wreszcie stojący na czele grupy poszukiwawczej Czadrel Rinpocze znalazł właściwego chłopca i Dalajlama potwierdził wybór (w 1995 roku), Gendun Czokji Nima zniknął bez śladu, a Czadrel Rinpocze został aresztowany (później skazany na 6 lat więzienia za „spiskowanie z siłami separatystycznymi” i ujawnienie tajemnicy państwowej). Władze chińskie zaś, posługując się w tym celu Sengczenem Lobsangiem Gjalcenem, unieważniły wybór i w teatralnej ceremonii wylosowały „prawdziwego” Panczenlamę. Został nim, uzależniony od Komunistycznej Partii Chin, Gjalcen Norbu, zwany przez Tybetańczyków fałszywym lamą.

Zaginiony

Miejsce pobytu Genduna Czokji Nimy jest nieznane. Nie wiadomo nawet, czy żyje, ponieważ konsekwentnie władze chińskie nie dopuszczają do spotkania się z nim ani dziennikarzy, ani wysłanników organizacji walczących o prawa człowieka. Swego czasu rząd polski otrzymał od dyplomacji Chin obietnicę dostarczenia aktualnej fotografii XI Panczenlamy, ale z obietnicy tej Pekin nie wywiązał się. Władze chińskie utrzymują, że Gendun ukończył szkołę i wiedzie normalne życie[1], jednak ani miejsce jego pobytu, ani prawdziwość tych twierdzeń nie mogą być zweryfikowane.

Przypisy

  1. China says boy picked by Dalai Lama now a college graduate (ang.). apnews.com, 2020-05-20. [dostęp 2020-06-10].

Media użyte na tej stronie

PanchenLama.jpg
Autor: Claude-Max Lochu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Panchen Lama par Claude-Max Lochu