Generator Van de Graaffa
Generator Van de Graaffa – generator elektrostatyczny wysokiego napięcia wynaleziony w 1929 roku przez fizyka amerykańskiego Roberta J. Van de Graaffa.
Zasada działania
Prosty generator składa się z elektrody (1) w kształcie czaszy, gromadzącej ładunek elektryczny oraz układu przenoszącego ładunek elektryczny na tę elektrodę. Układ przenoszący jest pasem transmisyjnym wykonanym z izolatora. Koło pasowe (3) jest umieszczone wewnątrz elektrody (1) i poprzez szczotkę (2) przekazuje ładunki do czaszy. Dzięki temu, że koło pasowe znajduje się wewnątrz czaszy, przekazywanie odbywa się na zasadzie rozpływu ładunku elektrycznego na zewnątrz metalu (puszka Faradaya). Pas transmisyjny jest elektryzowany poprzez szczotkę (7) z zewnętrznego generatora ładunku o niewielkim napięciu, w wyniku elektryzowania przez tarcie lub w wyniku zjawiska indukcji elektrostatycznej (ewentualnie obu zjawisk). Uzyskiwanie wysokiego napięcia (energii ładunków elektrycznych) następuje w wyniku mechanicznego przenoszenia ich na izolującym pasie transmisyjnym.
Generatory tego typu mogą wytworzyć napięcie do 5 MV.
Generatory Van de Graaffa wykorzystywane są do budowy elektrostatycznych akceleratorów cząstek. Akceleratory te są nazywane akceleratorami Van de Graaffa.
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
Autor: Dake, modified by Gonfer00, Licencja: CC BY-SA 2.5
Schematic view of a classical Van De Graaff generator.
- hollow metallic sphere (with positive charges)
- electrode connected to the sphere, a brush ensures contact between the electrode and the belt
- upper roller (Plexiglass)
- side of the belt with positive charges
- opposite side of the belt with negative charges
- lower roller (metal)
- lower electrode (ground)
- spherical device with negative charges, used to discharge the main sphere
- spark produced by the difference of potentials
Autor: Jared C. Benedict, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Photograph of a Van de Graaff generator.