Geografia Dżibuti

Położenie

Djibouti Map.jpg

Dżibuti leży we wschodniej Afryce na Półwyspie Somalijskim, nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńska i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią, Etiopią i Erytreą.

  • koordynaty geograficzne:
    • długość geog. 43° 00' E
    • szerokość geog. 11° 30' N
  • powierzchnia całkowita: 23 200 km²
    • wody śródlądowe: ~0,1%
  • długość wybrzeża: 314 km
  • całkowita długość granic: 516 km
    • z Erytreą: 109 km
    • z Etiopią: 349 km
    • z Somalią: 58 km

Budowa geologiczna i rzeźba

Djibouti Topography.png

Obszar Dżibuti powstał w wyniku działalności tektonicznej i wulkanicznej. Kraj dzieli się na trzy regiony fizycznogeograficzne: przybrzeżna równina do 200 m n.p.m., obszary górzyste powyżej 1000 m n.p.m. i płaskowyże na południu kraju. Centralną część Dżibuti dzieli tektoniczne obniżenie, w które wcina się głęboka zatoka Tadżura. Owo obniżenie dzieli kraj na dwie główne części: północną górzystą i południową wyżynną ze wspomnianymi płaskowyżami. Masyw Goda jest jednym z ważniejszych masywów górskich, wznosi się na wysokość 1783 m n.p.m. Najwyższym szczytem kraju jest jednak Moussa Ali o wysokości 2028 m n.p.m. W obniżeniu rozdzielającym kraj leży słone jezioro Asal, stanowiące najniższy punkt w kraju (173 m p.p.m). Jezioro jest jednocześnie najniższym punktem w całej Afryce. Dżibuti należy do krajów sejsmicznych.

Klimat

W Dżibuti panuje klimat podrównikowy suchy, gorący i pustynny. Średnie temperatury stycznia 25-30 °C, sierpnia 33-35 °C (w stolicy kraju: lipiec 31-41 °C, styczeń 23-29 °C), średnia roczna suma opadów: poniżej 100 mm (w stolicy kraju: 130 mm). Jest to jeden z najgorętszych i najbardziej suchych krajów na ziemi. Z powodu ekstremalnych temperatur Dżibuti nazywane jest tyglem Afryki. Od maja do września temperatury mogą przekraczać nawet 50 °C. To właśnie w Dżibuti zanotowano najwyższą nieoficjalną temperaturę na Ziemi: 63 °C. Jednocześnie kraj cechuje wysoka wilgotność powietrza, utrzymująca się przez cały rok. Dżibuti znajduje się pod niewielkim wpływem monsunów, czasami kraj nawiedzany jest jednak przez cyklony tropikalne, należą do rzadkości w tej części świata. Cyklony te zawsze powodują powodzie w kraju. Kraj nękany jest także częstymi suszami.

Fauna i flora

Dżibuti jest krajem o pustynnym krajobrazie, zdominowanym przez góry. Z tego względu dominuje tam roślinność półpustynna i pustynna, tylko na wybrzeżu występują nieliczne lasy namorzynowe. Na północy kraju na stokach gór rosną lasy, objęte ochroną w ramach parku narodowego Forêt du Day. Zajmują one 0,3% powierzchni kraju.

Ze ssaków kopytnych na uwagę zasługuje osioł afrykański. Stosunkowo bogaty jest świat gadów, w tym gekony i węże. W wodach Morza Czerwonego można spotkać wiele gatunków ryb, w tym tuńczyka.

Ekologia

Środowisko przyrodnicze Dżibuti zmaga się z takim problemami jak wylesianie, pustynnienie, oraz zanieczyszczenia wód. Lasy rosnące na obszarach górskich są wycinane pod nowe tereny rolnicze i na opał. Wiele gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem.

Bibliografia

  • Encyklopedia Geograficzna Świata: Afryka, Wydawnictwo OPRESS, Kraków 1997 ​ISBN 83-85909-21-4

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Africa (orthographic projection).svg
Autor: Martin23230, Licencja: CC BY-SA 3.0
Orthographic map of Africa
Djibouti Map.jpg
Shaded relief map of Djibouti, original from 1991, with the border between Ethiopia and Eritrea added in 2006.
Djibouti Topography.png
Topographic map of Djibouti. Created with GMT from SRTM data.