Geografia Malediwów
Malediwy są południowoazjatyckim państwem wyspiarskim leżącym na Oceanie Indyjskim, na południowy zachód od Półwyspu Indyjskiego. Malediwy zachwycają wielu ludzi na całym świecie, ten egzotyczny kraj składa się z około 1300 niewielkich wysp koralowych. Archipelag Malediwów zasiedlili w V wieku osadnicy buddyjscy. Obecnie jest to kraj, którego wszyscy mieszkańcy wyznają islam, a turystyka jest podstawowym sektorem gospodarki tego kraju.
Powierzchnia i granice
Powierzchnia – 298 km2
Skrajne punkty – północny 7°10'N, południowy 0°40'S, zachodni 72°33'E, wschodni 73°44'E Pomimo niewielkiej powierzchni, która jest porównywalna z wielkością przeciętnej polskiej gminy, kraj ten rozciąga się na długości 820 km i szerokości 130 km
Granice – Malediwy jako kraj wyspiarski poprzez wody terytorialne Oceanu Indyjskiego graniczy od północnego wschodu z Indiami. Państwa te oddziela Morze Lakkadiwskie.
Linia brzegowa kraju wynosi 644 km.
Budowa geologiczna i rzeźba
Malediwy położone są na grzbiecie podmorskiego łańcucha wulkanicznego. Wyspy nie mają tak jak inne kraje podłoża geologicznego. Praktycznie w całości powstały z korali porastających oceaniczny grzbiet podmorski, który zasadniczo stanowi owo podłoże geologiczne. Wyspy te mają ściśle nizinny charakter, gdzie przeciętna wysokość nad poziom morza liczona jest dosłownie w centymetrach, Maksymalne „wzniesienia” nie przekraczają 5 m n.p.m. Dlatego ten fakt sprawia, że ów kraj jest najbardziej zagrożony państwem wyspiarskim jeśli chodzi o zjawisko globalnego ocieplenia. Każdy z atoli, tworzących wyspy, a jest ich 26, otacza rafa barierowa. Archipelag składa się nie tylko z samych wysp koralowych, ale ich piaszczystych łach i wynurzonych fragmentów raf koralowych.
Klimat
Wyspy znajdują się w strefie klimatu równikowego wilgotnego, gdzie północne atole leżą w strefie podrównikowej. W strefie podrównikowej opady deszczu są nieznacznie mniejsze, ale i tak przekraczają wartość 1500 mm rocznie. Malediwy cechują się wysokimi stałymi temperaturami o niewielkich wahaniach dobowych, dużymi opadami i dużą wilgotnością.
Temperatury są wysokie i oscylują w granicach 26-30 °C, jedynie na północy wahania termiczne są nieco wyższe i wynoszą od 24 do 32 °C. Na temperatury ma istotny wpływ monsun, który w okresie od grudnia do marca jest chłodny i suchy, wieje z północnego zachodu. W okresie od kwietnia do listopada wieje monsun południowo-wschodni, który jest ciepły i wilgotny. To sprawia, że temperatury w północnej części Malediwów cechują się nieco większymi wahaniami. Wartości termiczne nigdy jednak nie obniżają się poniżej 24 °C, także w nocy, gdzie jest niemal tak samo ciepło jak w dzień.
Malediwy są bardzo wilgotnym krajem, gdzie jedynie w czasie okresu zimowego deszcze nie są intensywne. Na północy kraju wartości opadowe wynoszą około 1 800, w środkowej części kraju 2200 mm do 2500 mm na południu kraju. Największe opady mające postać ulewnych deszczy notuje się latem.
Wody i gleby
Malediwy ze względu na swoją powierzchnię i płaską rzeźbę terenu nie posiadają żadnych wód powierzchniowych w postaci rzek i jezior. Malediwy otaczają wody Oceanu Indyjskiego, którego temperatura w okolicach tego kraju oscyluje w granicach 29 °C.
W kraju dominującą formacją glebową są ubogie i mocno zasolone gleby piaszczyste.
Flora i fauna
Na wyspach Archipelagu Malediwów jedyną w zasadzie formacją roślinną są niewielkie fragmenty lasów tropikalnych. Lasy zajmują zaledwie 3% powierzchni kraju i praktycznie zostały wycięte na potrzeby rolnictwa i budownictwa. Dominującym gatunkiem jest palma kokosowa, która rośnie głównie na plaży, a poza nią drzewo chlebowe. Resztę szaty roślinnej stanowi roślinność morska w postaci raf koralowych, które są atrakcją turystyczną tego kraju.
Świat zwierzęcy jest bardzo ubogi. Przyczyną jest wielkość wyspy, oraz duża gęstość zaludnienia wynosząca około 900 osób/km2. Dominującymi zwierzętami są wszelkie gatunki morskie jak ryby do których należą tuńczyki i bonito. Poza rybami mieszkańcami wód jak i plaż są żółwie, gdzie te w dużej ilości żyją w lagunach otaczających wyspy. Liczne jest także ptactwo, gdzie głównymi gatunkami są ptaki morskie.
Zobacz też
- Kanał Półtora Stopnia
- Kanał Równikowy
Bibliografia
- Encyklopedia Geograficzna Świata: Azja. Wydawnictwo OPRES Kraków 1998 ISBN 83-85909-37-0
Linki zewnętrzne
- Malediwy. Warunki naturalne, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-03-10] .