Georg Christian Oeder

Georg Christian Oeder
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 lutego 1728
Ansbach

Data i miejsce śmierci

28 stycznia 1791
Oldenburg

Zawód, zajęcie

lekarz, botanik

Grób Georga Christiana Oedera na cmentarzu przy kościele św. Gertrudy w Oldenburgu

Georg Christian von Oldenburg Oeder Edler (ur. 3 lutego 1728 w Ansbach, zm. 28 stycznia 1791 w Oldenburgu – niemiecki lekarz, botanik i reformator społeczny. Jest znany zwłaszcza z wkładu w stworzenie duńskiego atlasu botanicznego Flora Danica[1].

Życiorys

Był synem bawarskiego pastora. W 1794 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie w Getyndze pod kierownictwem Albrechta von Hallera, zakończone uzyskaniem tytułu doktora nauk medycznych w 1749. Oprócz medycyny studiował również botanikę i nauki polityczne. Po zakończeniu studiów rozpoczął praktykę lekarską w Szlezwiku[1].

W 1752 roku, na zaproszenie króla Danii i Norwegii Chrystiana VII, przyjechał do Kopenhagi i rozpoczął prace nad tworzeniem atlasu botanicznego Flora Danica[1], który miał opisywać dziko rosnące rośliny Królestwa Danii. Zajmował się tym do 1772, kiedy to został zwolniony na skutek podejrzeń, że brał udział w spisku, którego celem miał być zamach na króla. Źródłem tych podejrzeń był fakt, iż Oeder był przyjacielem Johanna Struensee – królewskiego lekarza i doradcy, domniemanego inicjatora spisku.

Po odprawieniu z dworu królewskiego został mianowany prefektem Bergen, a następnie Trondheim[1]. Ostatecznie osiadł jednak w Oldenburgu, gdzie pełnił funkcję komornika ziemskiego aż do śmierci 28 stycznia 1791 roku[1].

Był członkiem Norweskiej Akademii Nauk, a tuż przed śmiercią uzyskał niemieckie szlachectwo[1].

Przypisy

  1. a b c d e f Jakob Poulsen: Flora Danica for Silkeborg Bibliotek (duń.). Danmarks Biblioteksskole, Aalborg. [dostęp 2010-07-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-08-09)].

Media użyte na tej stronie

Georg Christian Oeder.jpg
Georg Christian Oeder
Oedergrave.JPG
Autor: Concord, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grave of Georg Christian Oeder, Gertrudenkirchhof Oldenburg