Georg Schreiber
Georg Schreiber (zm. w 1643) – niemiecki bursztynnik aktywny w Królewcu w pierwszej połowie XVII w[1].
Znanych jest parę dzieł wykonanych z bursztynu posiadających sygnaturę Schreibera, w tym bogato rzeźbiony dzban w postaci konchy ślimaczej z bursztynu i pozłacanego srebra, powstały w okresie po 1619 r. i będący współcześnie eksponatem kolekcji skarbca królewskiego w Dreźnie - Grünes Gewölbe[2], a także szkatułka na lwich łapach z Prussia-Museum w Królewcu, zaginiona w czasie drugiej wojny światowej oraz kufel bursztynowy ze Schlossmuseum Schwerin (ok. 1610)[3].
Do wyrobów bursztynowych niesygnowanych, ale przypisywanych Schreiberowi należy szkatuła z kolekcji Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu (ok. 1630 r.), trzykondygnacyjna szkatuła z ok. 1640 r. ze zbiorów skarbca Rezydencji w Monachium, kufel ze zbiorów Museo degli Argenti w Palazzo Pitti we Florencji, solniczka z pokrywką z kolekcji Zbrojowni kremlowskiej. Do sztuki sakralnej wiązanej z warsztatem Schreiberem należy bursztynowy ołtarz z krucyfiksem wykonany w 1619 r., a w XVII w. przechowywany w kaplicy w Palazzo Pitti[4].
W roku 1641 Schreiber doprowadził do powstania cechu bursztynników w Królewcu, będąc jego współzałożycielem[1] wraz z Lorenzem Schnipperlingiem[4].
Przypisy
- ↑ a b Kappel, s. 51
- ↑ Kappel, s. 46, 51
- ↑ Hinrichs, Kerstin. 2007. Bernstein, das “preußische Gold” in Kunst- und Naturalienkammern und Museen des 16–20. Jahrhunderts. Rozprawa doktorska, Humboldt-Universität zu Berlin
- ↑ a b Hinrichs, Kerstin. 2007. Bernstein, das “preußische Gold” in Kunst- und Naturalienkammern und Museen des 16–20. Jahrhunderts. Rozprawa doktorska, Humboldt-Universität zu Berlin.
Bibliografia
- Kappel Jutta, 2020: Kolekcja bursztynu w drezdeńskich zbiorach Grünes Gewölbe. Bursztynisko, 44: 46-53.
Media użyte na tej stronie
Autor: Daderot, Licencja: CC0
Exhibit in the Nordiska museet - Stockholm, Sweden. This work is in the public domain because the artist(s) died more than 70 years ago.