Georg von Hauberrisser

Georg von Hauberrisser
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia19 marca 1841
Graz
Data i miejsce śmierci17 maja 1922
Monachium
Narodowośćniemiecka
Dziedzina sztukiarchitektura
Epokahistoryzm
Ważne dzieła

Nowy Ratusz w Monachium

Odznaczenia
Order Królewski Korony (Prusy) Order Królewski Maksymiliana za Naukę i Sztukę

Georg Joseph Hauberrisser, od 1901 Georg Ritter von Hauberrisser (ur. 19 marca 1841 w Grazu – zm. 17 maja 1922 w Monachium) – austriacko-niemiecki budowniczy i architekt, przedstawiciel stylów historycznych.

Życiorys

Był synem pochodzącego z Erbach (dziś dzielnica Eltville am Rhein) w Hesji mistrza budowlanego Georga Haberrissera starszego, od 1811 mieszkającego w Grazu. Katolik. Rozpoczął studia w zakresie architektury już w Grazu, w tamtejszym Joanneum (późniejsza Wyższa Szkoła Techniczna). Od 1862 w Monachium, gdzie studiował architekturę u Gottfrieda von Neureuthera, Georga Friedricha Zieblanda i Ludwiga Lange. Później przeniósł się do Berlina, gdzie jego nauczycielami byli Johann Heinrich Strack i Karl Bötticher. W końcu w Wieniu doskonalił swój fach u Friedricha von Schmidta, pod którego wpływem ukształtował swoje zamiłowanie do neogotyku. W 1866 osiadł w Monachium, gdzie rozpoczął swą działalność zawodową. W czasie swojego długiego życia zaprojektował i nadzorował budowy wielu obiektów, uznawanych dziś za czołowe przykłady historyzmu w architekturze. Większość jego budowli prezentuje neogotyk.

Wiele podróżował po krajach niemieckich i ówczesnej Austrii, co miało związek z prowadzonymi przez niego pracami. 1 stycznia 1868 ożenił się z Marią z domu Wessely. Miał z nią ośmioro dzieci, z których jeden z synów, Heinrich Hauberrisser (1872-1945), był również architektem.

Za swe zasługi w 1871 otrzymał złoty medal w Monachium. W 1873 r. zdobył medal honorowy w dziedzinie architektury na Wystawie Światowej w Wiedniu. Od 1874 był członkiem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a od 1876 jej profesorem. Posiadał również tytuł doktora honoris causa ówczesnej Wyższej Szkoły Technicznej w Grazu.

Był odznaczony austriackim Orderem Korony Żelaznej, pruskim Orderem Korony i bawarskim Orderem Maksymiliana za Naukę i Sztukę.

Posiadał honorowe obywatelstwo miast Monachium i Kaufbeuren.

Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

Główne dzieła

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ordine imperiale della corona di ferro, austria.png
nastrino Ordine imperiale della corona di ferro
Order.Maximilia.Art.Sciences.gif
Order of Maximilian for Art and Sciences's ribbon - Bavaria - Germany
PRU Order of Crown ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Order of the Crown. Prussia.