George Foreman

George Foreman
Ilustracja
George Foreman (2009)
Data i miejsce urodzenia

10 stycznia 1949
Marshall

Obywatelstwo

Stany Zjednoczone

Wzrost

192 cm

Masa ciała

100-115 kg

Kategoria wagowa

waga ciężka

Bilans walk zawodowych
Liczba walk

81

Zwycięstwa

76

Przez nokauty

68

Porażki

5

Remisy

0

Nieodbyte

0

Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
złotoMeksyk 1968boks
waga ciężka

George Edward Foreman (ur. 10 stycznia 1949 w Marshall) – amerykański pięściarz i pastor. Dwukrotny zawodowy mistrz świata wagi ciężkiej (w tym drugi, zaraz po Bernardzie Hopkinsie najstarszy mistrz świata, miał 45 lat kiedy zdobył tytuł) i mistrz olimpijski z 1968 roku z Meksyku. W swojej karierze pokonał 5 zawodników o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej[1].

Kariera sportowa

Już pierwszą oficjalną walkę w ringu, 26 stycznia 1967, wygrał przed czasem, nokautując przeciwnika w pierwszej rundzie. Wyjeżdżając na Igrzyska Olimpijskie miał bilans 16-4 w amatorskim boksie[2].

W wieku niecałych 20 lat zdobył tytuł Mistrza Olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 w wadze ciężkiej (+81 kg) pokonując w finale przez techniczny nokaut w 2. rundzie litewskiego boksera walczącego w barwach ZSRR Jonasa Čepulisa. Wcześniej, w pierwszej walce na Igrzyskach wygrał na punkty 4:1 z polskim mistrzem wagi ciężkiej, Lucjanem Trelą, była to jedyna walka, której Foreman nie skończył przed czasem[3].

Rok później przeszedł na zawodowstwo. W pierwszych dwóch latach walk na zawodowym ringu, 1969-1970, stoczył 25 pojedynków wszystkie rozstrzygając przed czasem. W dwóch kolejnych, 1971-1972 wygrał 12 walk, w tym 9 przed czasem[4].

22 stycznia 1973 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata, pokonując w Kingston na Jamajce ówczesnego mistrza Joe Fraziera, po sześciu knock-downach w pierwszych dwóch rundach. Następnie obronił tytuł po walkach z José Romanem, Kenem Nortonem i ponownie Joe Frazierem[4].

W 1970 po trzyletniej dyskwalifikacji do ringu wrócił najgłośniejszy pięściarz owych czasów, Muhammad Ali. Po kilku walkach na przetarcie dostał szansę na odzyskanie tytułu. Walka o mistrzostwo świata Foreman – Ali została zorganizowana 30 października 1974 przez Dona Kinga w stolicy Zairu, Kinszasie. Nazwano ją „The Rumble in the Jungle” (pol. Bijatyka w dżungli). Ali przyjął niezwykłą taktykę. Wiedząc, że Foreman zwykle wygrywał przez nokaut w pierwszych rundach, przez siedem pierwszych odsłon pozostawał w defensywie. Opierał się o liny i przyjmował uderzenia na gardę, odpowiadając z rzadka ciosami prostymi. W ósmej rundzie Foreman był już krańcowo zmęczony, wtedy zupełnie nieoczekiwanie Ali błyskawicznie zaatakował, nokautując mistrza.

Po walce obaj zawodnicy zaprzyjaźnili się. Film dokumentalny When We Were Kings (pol. Gdy byliśmy królami) autorstwa Leona Gasta, zdobył w 1996 Oscara w kategorii Film Dokumentalny. Podczas wręczenia nagrody na scenie pojawili się obaj dawni adwersarze, przy czym Foreman pomógł wchodzić po schodach cierpiącemu na chorobę Parkinsona Alemu, ilustrując przyjaźń między sportowcami. Norman Mailer, który był wśród dziennikarzy obsługujących spotkanie, napisał w 1975 książkę pt. The Fight (pol. Walka). Grupa Jethro Tull nagrała w 1974 piosenkę „Bungle in the Jungle”, podobnie jak The Fugees (wraz z A Tribe Called Quest, Busta Rhymes i Johnem Forté) – „Rumble in the Jungle”. W 2002 walka ta została uznana za 7. największe wydarzenie sportowe w rankingu Channel 4's „100 Greatest Sporting Moments”.

5 listopada 1994 Foreman w wieku 45 lat niespodziewanie odzyskał tytuł mistrza świata federacji IBF i WBA, pokonując Michaela Moorera. Pomimo że Moorer kontrolował cały pojedynek, to w 10. rundzie znalazł się na deskach po potężnym prawym prostym Foremana i został wyliczony. Cios ten został okrzyknięty przez magazyn The Ring nokautem roku.

Życie prywatne

Ma dziesięcioro dzieci, w tym pięciu synów o imieniu George i jedną córkę, która uprawia boks.

Jest propagatorem zdrowego żywienia. Reklamuje specjalną linię grillów, które pozwalają na przygotowywanie posiłków o mniejszej ilości tłuszczu.

Wyróżnienia

Odznaczenia
Nagrody

George Foreman w filmie

W 2001 odbyła się premiera filmu Ali w reżyserii Michaela Manna. Rolę Foremana zagrał w nim Charles Shufford.

Przypisy

  1. Most Opponents Beaten for World Heavyweight Title. [dostęp 2021-01-03]. (ang.).
  2. George Foreman. boxing-scoop.com. [dostęp 2017-09-17]. (ang.).
  3. George Foreman vs Lucjan Trela. sfd.pl, 2010-09-13. [dostęp 2017-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-17)]. (pol.).
  4. a b George Edward Foreman. legendyboksu.pl. [dostęp 2017-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-29)]. (pol.).
  5. parlament.gv.at – Lista odznaczonych odznakami honorowymi Republiki Austrii od 1952 (niem.) [dostęp 2012-10-04].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Boxing pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Boxing. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
AUT Honour for Services to the Republic of Austria - 9th Class BAR.png
Baretka Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii 9. Klasy
George Foreman 2009.jpg
Autor: el grito, Licencja: CC BY 2.0
Boxer George Foreman