George Rodger

George Rodger
Data i miejsce urodzenia

19 marca 1908
Hale, Cheshire, Anglia, Wielka Brytania

Data i miejsce śmierci

24 lipca 1995
Ashford, Kent, Anglia, Wielka Brytania

Zawód, zajęcie

fotoreporter

Dzieci

Peter Rodger, Jonny Rodger

Krewni i powinowaci

Elliot Rodger, Jazz Rodger, George Rodger (wnukowie),
Georgia Rodger (wnuczka),
Li-Chin Rodger (synowa), Soumaya Akaaboune (druga synowa)

George Rodger (ur. 19 marca 1908, zm. 24 lipca 1995) – brytyjski fotoreporter, jeden z czterech członków założycieli agencji fotograficznej Magnum Photos.

Współpraca z Magnum Photos

W 1943 przebywał w Neapolu podczas natarcia aliantów. Poznał tam i zaprzyjaźnił się z fotografem Robertem Capą, gdyż obydwaj fotografowie pracowali w tym czasie dla czasopisma Life. W efekcie nawiązania tej znajomości Rodger został zaproszony do bycia czwartym członkiem założycielem powołanej przez Capę do życia w 1947 roku agencji fotograficznej Magnum.

Fotografie

Stał się znany między innymi dzięki swym zdjęciom nalotów na Wielką Brytanię (Blitz) publikowanym w brytyjskim magazynie Life. Sfotografował również masowe zgony w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen pod koniec II wojny światowej. Zadanie to okazało się tak silnym przeżyciem, że postanowił porzucić fotografię wojenną.

Po II wojnie światowej George Rodger wyruszył do Afryki i na Bliski Wschód, by tam fotografować przyrodę i ludzi. W tym okresie w prowincji Kordofan w Sudanie fotograf wykonał zdjęcie, ukazujące zwycięzcę zawodów zapaśniczych niesionego na ramionach, przez pokonanego przeciwnika. Fotografia ta nosi tytuł Nubijczycy(1949). Zdjęcie po raz pierwszy ukazało się w National Geographic w 1951 roku.

Życiorys

Pochodzenie, edukacja i praca

George Rodger urodził się w hrabstwie Cheshire i chodził do Bees College w Cumberland. Później wstąpił do brytyjskiej marynarki handlowej i żeglował po całym świecie. W tym czasie prowadził dziennik swojej podróży i nauczył się sztuki fotografii, by móc wiernie zilustrować miejsca, które zobaczył. Nie udało mu się jednak opublikować dziennika. Po krótkim pobycie w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie udało mu się znaleźć pracy podczas Wielkiego Kryzysu, Rodger powrócił do Wielkiej Brytanii w 1936 roku i zaczął pracować w Londynie jako fotograf dla magazynu BBC, The Listener’’. W 1938 roku pracował również przez jakiś czas dla agencji Black Star.

II wojna światowa

Po wybuchu II wojny światowej Rodger odczuł silną potrzebę stworzenia swego rodzaju kroniki wydarzeń. Jego fotografie nalotów Blitz umożliwiły mu pracę w funkcji korespondenta wojennego dla magazynu ,,Life’’. Rodger ukazał starcia w Afryce Zachodniej niezwykle wyraziście, a pod koniec wojny, śledził działania aliantów we Francji, Belgii i Holandii. Zrelacjonował również odwrót brytyjskich sił zbrojnych w Birmie. Był chyba jedynym brytyjskim fotoreporterem wojennym któremu pozwolono stworzyć materiał o drodze birmańskiej i który pokonał nią trasę aż do Chin posiadając specjalne pozwolenie chińskiej armii.

Bergen-Belsen, Niemcy

Rodger był jednym z pierwszych fotografów, któremu pozwolono wejść do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen w kwietniu 1945 roku. Jego fotografie przedstawiające ocalałych ludzi i stosy trupów zostały opublikowane w czasopismach Life i Time. Zdjęcia te bardzo mocno i bezpośrednio ukazywały niewyobrażalnie okrutną rzeczywistość obozów zagłady. Rodger wspominał później, jak po spędzeniu kilku godzin w obozie z przerażeniem zdał sobie sprawę, że spędził większość tego czasu szukając zadowalających kompozycji graficznych w stosach ciał leżących wśród drzew i budynków.

Afryka i Bliski Wschód

To traumatyczne doświadczenie doprowadziło Rodgera do wniosku, że nie chce i nie może dłużej pracować jako korespondent wojenny. Porzucił więc pracę dla czasopisma Life i rozpoczął podróż o długości mniej więcej 28 000 mil po Afryce i Bliskim Wschodzie, obierając za cel dokumentowanie przyrody oraz ludności na tych obszarach i koncentrując swoją uwagę na życiu zwierząt, a także rytuałach i sposobach życia w bliskiej relacji z naturą.

W 1947 roku Rodger został jednym z członków założycieli agencji fotograficznej Magnum Photos. W ciągu kolejnych trzydziestu lat pracował jako niezależny fotograf, biorąc udział w wielu wyprawach i wykonując zlecenia dotyczące fotografowania ludzi, krajobrazu i ludności afrykańskiej. Wiele zdjęć z fotoreportażu, który Rodger tworzył w Afryce zostało opublikowanych w National Geographic, a także w innych czasopismach. Retrospektywna wystawa prac Rodgera odbyła się w 2008 roku, w Imperial War Museum North w Anglii.

Małżeństwo i rodzina

Rodger ożenił się i miał dwóch synów Jonny'ego i Petera, który został filmowcem w Wielkiej Brytanii. Od 2014 roku George Rodger jest pośmiertnie znany w USA jako dziadek wychowanego w Stanach Zjednoczonych studenta Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, Elliota Rodgera, odpowiedzialnego za masakrę w miejscowości Isla Vista k. Santa Barbara, w której zabił 6 studentów UCSB i ranił 14 osób przed popełnieniem samobójstwa.

Nagrody

  • 1993 - honorowy członek Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego (Royal Photographic Society) w Londynie;
  • 1993 - honorowy członek Instytutu Sztuki i Projektowania w Kent (Kent Institute of Art and Design) 1993;
  • 1985 - I nagroda na wystawie "Pokój na Świecie" w Moskwie, ZSRR (obecnie Rosja).

Cytaty

  • Musisz czuć związek z tym co chcesz sfotografować. Musisz być tego częścią, pozostając jednocześnie wystarczająco bezstronny by zobaczyć to obiektywnie. to jak oglądanie z poziomu publiczności sztuki, którą znasz już na pamięć. (tłumaczenie: M. Belniak) (eng. You must feel an affinity for what you are photographing. You must be part of it, and yet remain sufficiently detached to see it objectively. Like watching from the audience a play you already know by heart.)

Bibliografia i linki zewnętrzne