Gerard Głuchowski

Gerard Głuchowski (ur. 24 września 1936 w Warszawie) – polski filozof specjalizujący się w filozofii indyjskiej.

Życiorys

W latach 1959-1964 studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów poznawał literaturę filozoficzną starożytnych Indii, w szczególności systemy filozofii bramińskiej, a pośród nich system sankhji i klasycznej jogi Patańdźalego. Uczęszczał na seminarium z zakresu logiki formalnej i metodologii nauk prowadzone przez prof. Kazimierza Ajdukiewicza aby poświęcić się badaniu historii indyjskiej logiki. Śmierć profesora uniemożliwiła ten zamiar. Pracę magisterską napisał u prof. Jana Legowicza z zakresu starożytnej filozofii greckiej na temat "Zagadnienie physis w filozofii przedsokratejskiej". W 1965 uzyskał stopień magistra filozofii.

Od 1969 pracował na stanowisku redaktora w Redakcji Filozofii PWN. Redagował książki z dziedziny logiki formalnej i metodologii nauk oraz historii filozofii. Od 1973 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie oprócz filozofii systematycznej prowadził wykłady z filozofii indyjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jogi klasycznej.

Pracę doktorską pisał u Andrzeja Nowickiego. Doktorat z filozofii polskiej obronił na UMCS-ie. Jest autorem ponad 100 prac powiązanych z problematyką jogi klasycznej.

Publikacje

Gerard Głuchowski jest autorem ponad stu prac zamieszczanych najczęściej w czasopismach naukowych oraz encyklopediach. Tematyka ich dotyczy często zagadnień związanych z jogą klasyczną.

Twórczość malarska

W latach 1986-2017 Głuchowski stworzył cykl prac malarskich, z których każda, wyrażona symboliką form geometrycznych i barw, odzwierciedla treści filozoficzne jogi klasycznej. Pierwsza wystawa pt. Filozoficzna koncepcja jogi w malarstwie Gerarda Głuchowskiego odbyła się w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w 1989. Prace te odniosły duży sukces w Indiach jako kontynuacje symbolicznej sztuki mandali wyrażające treści filozoficzne jogi. Cykl, który liczy 45 prac nie został jeszcze zakończony.

Obecnie jest w trakcie redagowania pozycji "Sztuka medytacyjna w świetle jogi klasycznej", podsumowującej dorobek poznawczy wyrażający uniwersalizm filozofii hinduizmu w postaci malarskiej.

Przypisy

Bibliografia

Katalogi wystaw:

  • Polish Posters, Paintigs, Center for Graphic Art, Sitaram Bhartia Institute, New Delhi 1992
  • Formy symboliczne jogi klasycznej, VI Polski Zjazd Filozoficzny, 5-9.09.1995, Toruń 1995

Linki zewnętrzne