Gerda Taro

Gerda Taro
Gerta Pohorylle
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1910
Stuttgart

Data i miejsce śmierci

26 lipca 1937
Madryt

Dziedzina sztuki

fotografia

Plac Gerdy Taro w Paryżu.
(c) Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Grób Gerdy Taro na cmentarzu Père Lachaise. Zaprojektowany przez Alberto Giacomettiego, zawiera sokoła Horusa i epitafium „Więc nikt nie zapomni Twojej bezwarunkowej walki o lepszy świat” (po francusku i katalońsku).

Gerda Taro, właśc. Gerta Pohorylle (ur. 1 sierpnia 1910 w Stuttgarcie, zm. 26 lipca 1937 w Madrycie) – niemiecka fotografka z żydowskiej rodziny, pochodzącej z terenów Polski[1].

Dzieciństwo i młodość

Gerda Taro urodziła się 1 sierpnia 1910 roku w Stuttgarcie jako Gerta Pohorylle w rodzinie żydowskiej, która przybyła do Niemiec z Galicji. Istnieją przesłanki, że polski był jednym z języków, którym mówiła od dzieciństwa (wskazują na to jej kontakty z Polakami w czasie wojny w Hiszpanii). Biografia wydana w 2008 roku z okazji wystawy prac Gerdy Taro w Nowym Jorku sugeruje, że jej rodzice znali jidisz.

W młodości otrzymała bardzo staranne wykształcenie – w Stuttgarcie chodziła do Szkoły Realnej Królowej Charlotty, następnie uczyła się przez rok w Szwajcarii w pensjonacie dla dziewcząt Internat Villa Florissant w Lozannie, by potem kształcić się znowu w Niemczech w szkole handlowej (Höhere Handelschule) w Stuttgarcie. Już w młodości mówiła wieloma językami, między innymi świetnie znała hiszpański, francuski i angielski.

W wieku 18 lat zaręczyła się z bogatym handlowcem Pieter Bote. Zaręczyny te zostały później zerwane, ale byli narzeczeni pozostali przyjaciółmi. W tym czasie przeniosła się wraz z rodzicami i braćmi do Lipska, gdzie kontynuowała naukę w Gaudig Schule.

Emigracja do Francji

Aresztowana przez Gestapo w 1933 roku, natychmiast po wypuszczeniu na wolność, jesienią tego samego roku, przy pomocy Pietera Bote wyjeżdża do Paryża z Lipska, gdzie zostają jej rodzice i dwaj bracia, i otrzymuje tam tymczasowy azyl polityczny. Po bardzo trudnym okresie adaptacji Gerda przebywa w środowisku lewicowych emigrantów niemieckich, przyjaźniąc się między innymi z Willy Brandtem.

Początki pracy fotograficznej

Jesienią 1934 roku Gerta Pohorylle spotyka André Friedmanna, w rzeczywistości Endrè Ernő Friedmanna, znanego potem jako Robert Capa, węgierskiego fotografa, który przyjechał do Paryża z Berlina. Pod kierunkiem Friedmana Gerta Pohoryle robi pierwsze zdjęcia. Zamieszkują wkrótce razem, wynajmując małe mieszkanie w pobliżu wieży Eiffela i spędzają razem czas na południu Francji. Gerda fotografuje i zostaje agentką fotografa.

Oboje przyjmują pseudonimy artystyczne – Gerta, którą przyjaciele nazywali Poho nosi teraz nazwisko Gerda Taro, André Friedmann zostaje tajemniczym amerykańskim fotografem o nazwisku Robert Capa. Kariera Roberta Capy rozwija się początkowo równolegle do kariery Friedmanna, który nadal fotografuje i publikuje pod własnym nazwiskiem. Zarówno Friedmann, jak i Taro publikują równocześnie zdjęcia firmowane przez nieznanego Amerykanina. Minie szereg miesięcy zanim mistyfikacja wyjdzie na jaw i szereg lat zanim pseudonim Robert Capa stanie się imieniem i nazwiskiem fotografa, który potem emigruje do Stanów Zjednoczonych i prawnie przyjmuje imię i nazwisko Robert Capa.

Taro i Capa

Taro, będąc partnerką życiową Roberta Capy, pracuje jako jego agentka, pozuje mu jako modelka do szeregu zdjęć i sama fotografuje. Pierwsza karta prasowa Taro jako fotografa datowana jest 4 lutego 1936 roku i związana jest z początkiem pracy Capy i Taro w Hiszpanii, gdzie toczy się wówczas wojna domowa. Na początku 1937 roku Taro podpisuje kontrakt na zdjęcia z frontu w Hiszpanii z paryską gazetą popołudniową prowadzoną przez Louis Aragona Ce Soir (jej zdjęcia podpisywane są Photo Taro). Równocześnie Capa pracuje jako fotograf dla szeregu czasopism i agencji. Zdjęcia wielu reportaży sygnowane są Reportage Capa et Taro – Reportaż Capy i Taro. Oboje kręcą też materiały dla amerykańskiej kroniki filmowej. Po jakimś czasie para się jednak rozstaje.

W Hiszpanii Taro styka się z wieloma osobami, które potem przejdą do historii, jak Ernest Hemingway, Joris Ivens, generał Walter.

Śmierć na froncie

Gerda Taro zostaje ciężko ranna na froncie w czasie fotografowania Bitwy pod Brunete, w pobliżu Madrytu 25 lipca 1937 roku. W ferworze walki, czołg republikański, uszkodzony przez faszystowski atak lotniczy i zupełnie pozbawiony kontroli, zaczął rozjeżdżać żołnierzy wokół. Gerda Taro znajdowała się w samochodzie wiozącym rannego, kiedy czołg uderzył w bok jej pojazdu i zmiażdżył go. Przewieziona do szpitala polowego 35 Dywizji w l’Escorial, zmarła tam rano 26 lipca 1937 roku. Po śmierci jej ciało zostaje wystawione na widok publiczny w Madrycie. Taro została pochowana 1 sierpnia 1937 roku na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu. Jej pogrzeb przerodził się w wielką wielotysięczną manifestację z udziałem Pablo Nerudy i Louisa Aragona.

Nagrobek jej, prosty blok białego marmuru, zaprojektował Alberto Giacometti. Napis na nim głosił że Taro fotografka dla „Ce Soir” poległa na froncie Brunette, Hiszpania, w ogniu walki. W czasie okupacji Paryża przez hitlerowskie Niemcy, nagrobek ten został w 1942 roku zmieniony – zeszpecono go stawiając podobnych rozmiarów blok z betonu, usunięto z niego tekst pozostawiając tylko imię i nazwisko oraz daty. Z nieznanych przyczyn wyryto też złą datę urodzin fotografki (1911).

Według biografii Roberta Cappy napisanej przez Alexa Kershawa w 2004 roku, rodzina Gerdy Taro winiła Capę za jej śmierć. Bracia zabitej po powrocie fotografa do Paryża pobili go.

Spuścizna Gerdy Taro

Po śmierci Taro ukazuje się wiele zdjęć i publikacji o niej w prasie na całym świecie. Wiele zdjęć zrobionych przez samą Gerdę Taro z frontu w Hiszpanii ukazuje się bez wymienienia jej nazwiska przez lata potem w publikacjach na całym świecie.

W 1938 roku ukazuje się w Nowym Jorku pierwszy album zdjęć Taro i Capy z Hiszpanii zatytułowany Death in the Making (Śmierć kiedy się wydarza). Dedykacja Roberta Capy do tej książki mówi: Gerdzie Taro, która była rok na froncie w Hiszpanii i która tam pozostała. Madryt, Grudzień 1937, RC.

Wystawa w International Center of Photography w Nowym Jorku oraz wydana wtedy biografia przypomniały prace Taro.

Historia Gerdy Taro i Roberta Capy pojawia się w utworze angielskiego zespołu Alt-J pod tytułem „Taro”[2].

Przypisy

  1. Gerda Taro, Filmweb [dostęp 2021-03-21] (pol.).
  2. Alt-J (Δ) – Taro. [dostęp 2021-03-21].

Literatura

Galeria


Media użyte na tej stronie

Acorazado Jaime I en Almería by Gerda Taro, 1937.jpg
Republican sailors playing musical instruments on board the battleship Jaime I, Almería, Spain. February 1937.
Milicianas em 1936 por Gerda Taro.jpg
Republican militia in training during the Spanish Civil War.
Ferido Taro.jpg
A 1937 image by Ms. Taro of Republican soldiers at the Navacerrada Pass in Spain.
RobertCapabyGerdaTaro.jpg
Photographer Robert Capa during the Spanish civil war, May 1937. Photo by Gerda Taro.
Dinamiteros Taro.jpg
Republican dinamiteros, in the Carabanchel neighborhood of Madrid, June 1937.
Plaque de la rue Gerda Taro, Paris, France.jpg
Autor: Cahtls, Licencja: CC BY-SA 4.0
Plaque de la rue Gerda Taro, Paris, France
Gerda Taro 3.jpg
Autor: nieznany/domena publiczna, Licencja: CC BY-SA 4.0
Gerda Taro
Père-Lachaise - Division 97 - Taro 01.jpg
(c) Pierre-Yves Beaudouin / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Grab von Gerda Taro (1910-1937), deutsche Fotografin, die vor allem durch ihre Reportagen über den Spanischen Krieg bekannt wurde. Das Grabmal wurde von dem Bildhauer Alberto Giacometti auf Wunsch von Louis Aragon entworfen. Edytuj to w Danych Strukturalnych na Commons
RepublicanWoman1936GTaro.jpg
Woman training for a Republican militia.