Gest Kozakiewicza

Gest Kozakiewicza

Gest Kozakiewicza – potoczna polska nazwa obraźliwego gestu (znanego też jako „wał”), który polega na zgięciu jednej ręki w łokciu i złapaniu jej ramienia drugą ręką. Gest ten wywodzi się od francuskiego „bras d’honneur” (ramię honoru), obscenicznego w swej wymowie poprzez upodobnienie do fallusa[1].

Jest on łączony z polskim tyczkarzem Władysławem Kozakiewiczem, który na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku pokazał go dwukrotnie wygwizdującej go radzieckiej publiczności po oddaniu udanych skoków na wysokość 5,70 m i 5,75 m. Później oddał jeszcze skok na wysokość 5,78 m, który zagwarantował mu złoty medal olimpijski, będąc jednocześnie rekordem świata.

Zdjęcie Kozakiewicza obiegło prasę na całym świecie (oprócz polskiej i radzieckiej). Ambasador ZSRR w PRL Borys Aristow domagał się odebrania Polakowi medalu, unieważnienia rekordu oraz dożywotniej dyskwalifikacji za obrazę narodu radzieckiego. Polskie władze tłumaczyły gest skurczem mięśnia tyczkarza, który miał być spowodowany sporym wysiłkiem. Kolejne tłumaczenie mówiło, że gest ten pokazywał pokonanie poprzeczki, inne, że w ten sposób Kozakiewicz okazał radość. Sportowiec został za to ukarany zatrzymaniem paszportu[2].

Bibliografia

Przypisy

  1. Aleksandra Stanisławska: Środkowy palec kontra gest Kozakiewicza. crazynauka.pl, 2014-08-04. [dostęp 2022-08-21].
  2. 40 lat temu miał miejsce słynny "gest Kozakiewicza". polskieradio24.pl, 2020-07-30. [dostęp 2022-08-21].

Media użyte na tej stronie

Władysław Kozakiewicz 1980.jpg
Władysław Kozakiewicz, 1980 Olympics
Icona gesto dell'ombrello.svg
Autor: Dario Crespi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Icona del gesto dell'ombrello