Getto w Brześciu nad Bugiem

Stacja kolejowa w Bronnej Górze – miejscu kaźni brzeskich Żydów
Linia kolejowa prowadząca na Górę Bronną, po lewej stronie pomnik ofiar getta brzeskiego.

Getto w Brześciu nad Bugiem (niem. Ghetto Brest Litovsk; jidysz בריסקער געטאָ; Brisker geto) – getto działające w latach 1941–1942 na terenie Brześcia na Białorusi.

Powstanie i kształt terytorialny

Zostało utworzone 16 grudnia 1941 zarządzeniem komisarza Rzeszy Wschód. Obejmowało kwartał miasta ograniczony ulicami (według nomenklatury z 1941): Majakowskiego, Kosmonautów, Gogola, Kirowa, Dzierżyńskiego, Moskiewską (Jagiellońską), Kirowa (Szeroką), linią pomiędzy Internacjonalną (dawniej: Szpitalną) a Muchawcem, linią między Kujbyszewa a Sowiecką. Na tak zakrojonym terytorium mieszkało w grudniu 1941 roku 18 tys. osób uznanych według kryteriów norymberskich za Żydów.

Ulica Moskiewska (szosa z Warszawy do Mińska i Moskwy, polska nazwa: Jagiellońska) dzieliła getto na dwie nierówne części: większą, położoną na północy, i mniejszą, obejmującą południowy obszar zamieszkiwany przez Żydów.

Organizacja

Administracją ze strony żydowskiej kierował złożony z 60 członków Judenrat[1], któremu była podporządkowana żydowska policja dbająca o porządek na terenie miasta. Ze strony niemieckiej gettem zarządzały osoby mianowane przez komisarza Białorusi. Przewodniczącym Judenratu został wybrany Hersz Rozenberg[2].

Na terenie getta istniał szpital, sklepy miejskie oraz kuchnie pomocowe.

Ruch oporu

Już na początku 1942 na terenie getta zaczęły się tworzyć grupy antynazistowskie. W brzeskim getcie kierował nimi były oficer Wojska Polskiego Michał Omieliński. W styczniu 1942 powstała z inicjatywy warszawskiego Hechaluca organizacja Nekuma.

Likwidacja getta

Jesienią 1942 władze niemieckie zażądały od Żydów spłacenia kontrybucji w złocie, srebrze i diamentach. Mimo uzbierania 80% kwoty przez ludność Brześcia nie zapobiegło to likwidacji getta, która nastąpiła w dniach 15–18 października 1942. Część ludności zamordowano na miejscu, a resztę wywieziono pociągami na tzw. Górę Bronną koło Berezy Kartuskiej, gdzie rozstrzelano i zakopano ich w dołach[3].

Upamiętnienie

W czasach radzieckich przy ul. Kujbyszewa ustawiono obelisk upamiętniający zagładę brzeskich Żydów[4]. Miejsca pamięci powstały też w Górze Bronnej i jej okolicach.

Przypisy

  1. Emanuel Joffe pisze z kolei o Judenracie składającym się z 12 osób, zob.: Emanuil Ioffe, "Belorusskie evrei: tragediâ i geroizm: 1941-1945", Mińsk 2003]
  2. Tamże
  3. Informacja na stronach Jewish Genealogy
  4. Grzegorz Rąkowski, "Czar Polesia", Pruszków 2001

Bibliografia

  • E. Rozenblat, "Žizn' i sud'ba Brestskoj evrejskoj obščiny XIV-XX vv", Belorusskij Fond Kul'tury, Brześć 1993

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Forest, Bronnaya Gora, Belarus.jpg
Autor: Christian Ganzer, Hamburg, Licencja: CC BY-SA 2.5
Bronnaya Gora, Berezovskij rajon, Brestskaya oblast, Belarus: Railroad leading to the place, where in 1942 Germans murdered more than 50.000 people, most of them Jews. Left hand one of the monuments dedicated to the murdered.
Bronnaya Gora, Train Station.jpg
Autor: Christian Ganzer, Hamburg, Licencja: CC BY-SA 2.5
Train Station Bronnaya Gora, near Bereza, Brestskaya Oblast