Getto w Kutnie
Getto w Kutnie – getto żydowskie utworzone w czasie niemieckiej okupacji w Polsce w 1940 roku w Kutnie (ówczesna rejencja inowrocławska).
Getto znajdowało się na terenie dawnej cukrowni Konstancja przy ulicy Adama Mickiewicza 100. Akcja przesiedlenia ludności żydowskiej do getta została przeprowadzona 15 czerwca 1940 roku i objęła ok. 8 tysięcy osób. W dniu otwarcia zakazano Polakom opuszczać mieszkania, natomiast Żydom kazano zabrać cały dobytek i udać się do fabryki. Przy drodze stali niemieccy żołnierze i SS-mani, którzy poganiali i katowali Żydów. Żydów umieszczono w 5 budynkach mieszkalnych. Panował tam ścisk, nie było żadnych urządzeń sanitarnych. Ludność zamknięta w getcie cierpiała w wyniku m.in. braku żywności, opału i ze względu na warunki sanitarne sprzyjające epidemiom tyfusu i gruźlicy. Już pierwszego dnia kilka osób zmarło na atak serca. Jedyną żywnością były małe ilości ziemniaków i chleba. Ceny natomiast były bardzo wygórowane. Jeden kilogram ziemniaków, ponad przydział, kosztował w getcie 40 fenigów, gdy w mieście 5 fenigów. Jednak prawdziwy koszmar Żydów w getcie zaczął się zimą. Brakowało wtedy drewna na opał. Aby uzyskać trochę ciepła palono meble, rusztowania, belki itp. Do Kutna przybył Hugo Jäger, jeden z osobistych fotografów Adolfa Hitlera. Zrobił wówczas kilkanaście kolorowych zdjęć z kutnowskiego getta dla magazynu LIFE[1].
Likwidację getta rozpoczęto 19 marca 1942 roku od eksterminacji starszyzny żydowskiej, kończąc na funkcjonariuszach policji żydowskiej. Następnie przetransportowano ludzi ciężarówkami na stację kolejową w Kole, skąd pociągami przewieziono ich do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem[2], gdzie zostali zamordowani samochodami przystosowanymi do gazowania ludzi spalinami.
Zobacz też
- Kraj Warty
- Holocaust w okupowanej Polsce (1939–1945)
Przypisy
- ↑ The Most Iconic Photographs of All Time - LIFE, life.time.com [dostęp 2020-07-08] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] (ang.).
- ↑ Getto w Kutnie. sztetl.org.pl. [dostęp 2019-01-19].
Media użyte na tej stronie
Autor: Adi anakonda, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tablica pamiątkowa (rok wmurowania 1993).
Autor: Adi anakonda, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brama wjazdowa do cukierni "Konstancja". Poźniej do getta żydowskiego
(c) Bundesarchiv, Bild 183-B11273 / CC-BY-SA 3.0
![Info non-talk.svg](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/Info_non-talk.svg/15px-Info_non-talk.svg.png)
Generalgouvernement: Das Ghetto in Kutno. PK-Aufnahme: Kriegsberichter: Jäger Sept. 40 655-41
[Polen, Ghetto Kutno.- Juden beim Holzsägen]