Getto w Kutnie


Getto w Kutniegetto żydowskie utworzone w czasie niemieckiej okupacji w Polsce w 1940 roku w Kutnie (ówczesna rejencja inowrocławska).

(c) Bundesarchiv, Bild 183-B11273 / CC-BY-SA 3.0
Żydzi podczas pracy
Teren dawnego getta (2009 rok).
Tablica upamiętniająca ofiary kutnowskiego getta.

Getto znajdowało się na terenie dawnej cukrowni Konstancja przy ulicy Adama Mickiewicza 100. Akcja przesiedlenia ludności żydowskiej do getta została przeprowadzona 15 czerwca 1940 roku i objęła ok. 8 tysięcy osób. W dniu otwarcia zakazano Polakom opuszczać mieszkania, natomiast Żydom kazano zabrać cały dobytek i udać się do fabryki. Przy drodze stali niemieccy żołnierze i SS-mani, którzy poganiali i katowali Żydów. Żydów umieszczono w 5 budynkach mieszkalnych. Panował tam ścisk, nie było żadnych urządzeń sanitarnych. Ludność zamknięta w getcie cierpiała w wyniku m.in. braku żywności, opału i ze względu na warunki sanitarne sprzyjające epidemiom tyfusu i gruźlicy. Już pierwszego dnia kilka osób zmarło na atak serca. Jedyną żywnością były małe ilości ziemniaków i chleba. Ceny natomiast były bardzo wygórowane. Jeden kilogram ziemniaków, ponad przydział, kosztował w getcie 40 fenigów, gdy w mieście 5 fenigów. Jednak prawdziwy koszmar Żydów w getcie zaczął się zimą. Brakowało wtedy drewna na opał. Aby uzyskać trochę ciepła palono meble, rusztowania, belki itp. Do Kutna przybył Hugo Jäger, jeden z osobistych fotografów Adolfa Hitlera. Zrobił wówczas kilkanaście kolorowych zdjęć z kutnowskiego getta dla magazynu LIFE[1].

Likwidację getta rozpoczęto 19 marca 1942 roku od eksterminacji starszyzny żydowskiej, kończąc na funkcjonariuszach policji żydowskiej. Następnie przetransportowano ludzi ciężarówkami na stację kolejową w Kole, skąd pociągami przewieziono ich do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem[2], gdzie zostali zamordowani samochodami przystosowanymi do gazowania ludzi spalinami.

Zobacz też

  • Kraj Warty
  • Holocaust w okupowanej Polsce (1939–1945)

Przypisy

  1. The Most Iconic Photographs of All Time - LIFE, life.time.com [dostęp 2020-07-08] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-15] (ang.).
  2. Getto w Kutnie. sztetl.org.pl. [dostęp 2019-01-19].

Media użyte na tej stronie

Kutno-getto(tablica).JPG
Autor: Adi anakonda, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tablica pamiątkowa (rok wmurowania 1993).
Kutno-getto(brama).jpg
Autor: Adi anakonda, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brama wjazdowa do cukierni "Konstancja". Poźniej do getta żydowskiego
Bundesarchiv Bild 183-B11273, Polen, Ghetto Kutno, Holzarbeiten.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-B11273 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Polen, Ghetto Kutno, Holzarbeiten

Generalgouvernement: Das Ghetto in Kutno. PK-Aufnahme: Kriegsberichter: Jäger Sept. 40 655-41

[Polen, Ghetto Kutno.- Juden beim Holzsägen]