Giacinto Achilli

Giacinto Achilli
Ilustracja
Kraj działania

Włochy

Data i miejsce urodzenia

ok. 1803
Viterbo

Data śmierci

ok. 1860

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

dominikanie

Giacinto Achilli (ur. ok. 1803 roku we włoskim Viterbo – zm. ok. 1860) – zakonnik katolicki dominikanów. Mimo młodego wieku sięgnął wielu wysokich urzędów u dominikanów i w Watykanie. Został 29 lipca 1849 roku uwięziony w watykańskim więzieniu na rozkaz samego papieża Grzegorza XVI. Czasowo zwolniony 19 stycznia 1850 roku, uciekł dołączając się do cudzego paszportu, do Neapolu, a później do Anglii, gdzie osiadł i porzucił wiarę katolicką.

W roku 1851 opublikował książkę Dealings With the Inquisition or Papal Rome, Her Priests and Her Jesuits With Important Disclosures, która stała się jednym z największych bestsellerów XIX wieku. Książkę przetłumaczono na wiele języków.

Kościół katolicki próbował od tego czasu przedstawić go jako renegata kleru. W tym celu opublikowano w irlandzkiej prasie katolickiej paszkwil na Achillego, który to temat podjął John Henry Newman. Achilli pozwał Newmana o pomówienie i w 1852 roku wygrał proces. Ostateczny werdykt był jednak przedmiotem kontrowersji i zarzutów o niechęć protestanckiego sądu do Newmana – konwertyty na katolicyzm.

Media użyte na tej stronie