Gilby Engineering

Gilby
Pełna nazwaGilby Engineering
Aktywna19541963
SiedzibaOngar
Ważni ludzie
ZałożycielSid Greene
KierowcyRoy Salvadori
Ivor Bueb
Keith Greene
Inne
DebiutGrand Prix Francji 1954
Ostatni wyścigGrand Prix Włoch 1963

Gilby Engineering – dawny brytyjski zespół i konstruktor wyścigowy założony przez Sida Greene'a, w latach 19541963 uczestnik Mistrzostw Świata Formuły 1.

Historia

Właściciel warsztatu w Ongar, Sid Greene, na początku lat 50. wystawiał sportowe samochody Maserati dla różnych kierowców, w tym Roya Salvadoriego. W 1954 roku zakupił Maserati 250F, który wystawiał dla Salvadoriego w Formule 1. Salvadori w debiucie w nieoficjalnych zawodach Lavant Cup na torze Goodwood, a sześć tygodni później wygrał wyścig Curtis Trophy F1. W lipcu Greene wystawił swój zespół w Grand Prix Francji na torze Reims. Salvadori zakwalifikował się na dziesiątej pozycji, ale odpadł z wyścigu z powodu awarii. Następnie kierowca ten zajął trzecie miejsce w wyścigu w Rouen. Do Grand Prix Wielkiej Brytanii zakwalifikował się na piątym miejscu, ale wyścigu nie ukończył. W sierpniu, podczas zawodów Oulton Park Gold Cup, w samochodzie Salvadoriego zacięła się przepustnica i Brytyjczyk uderzył w drzewo. Nie odniósł on jednak poważnych obrażeń, a samochód został naprawiony. Salvadori ścigał się jeszcze jesienią.

Sezon 1955 Salvadori rozpoczął zwycięstwem w zawodach Glover Trophy w kwietniu, następnie był drugi w wyścigu International Trophy i wygrał po raz drugi Curtis Trophy. Grand Prix Wielkiej Brytanii Salvadori nie ukończył, a następny wyścig wygrał we wrześniu, odnosząc triumf w zawodach Daily Telegraph Trophy na torze Aintree. Na koniec sezonu Greene wystawił zespół do wyścigu na torze Pescara, którego jednak Salvadori nie ukończył.

Na początku sezonu 1956 Salvadori miał wypadek podczas zawodów International Trophy, ale nie był poważnie ranny. W czerwcu, na wyścig a Aintree, Tommy Atkins wypożyczył dla zespołu Connaughta, ale na Grand Prix Wielkiej Brytanii powrócono do Maserati. W wyścigu tym Salvadori jechał na drugim miejscu, ale jego samochód zepsuł się. Następnie wygrał Vanwall Trophy na torze Snetterton, a później uczestniczył między innymi w Grand Prix Niemiec (gdzie odpadł po dwóch okrążeniach) i Grand Prix Włoch. Pod koniec roku Salvadori odszedł do BRM i Gilby zatrudnił Jima Russella i następnie Ivora Bueba, którzy rywalizowali w wybranych wyścigach. W tym samym roku Greene jeden raz wynajął Coopera dla jego syna Keitha na wyścig Formuły 2 w Snetterton.

Maserati używane przez zespół było już wówczas przestarzałe, stąd Greene wystawiał dla syna Lotusa w Formule 2, jednakże bez większych sukcesów. Na sezon 1959 zakupił Coopera i Keith Greene spisywał się lepiej, kończąc wyścigi BARC 200 i Whitchurch na drugim miejscu.

W roku 1960 Greene wystawiał w Formule 1 Coopera-Maserati, jednakże głównie w brytyjskich wyścigach. W tym samym roku namówił Lena Terry'ego do zaprojektowania samochodu Formuły 1. Gilby 1961 był wyposażony w silnik Coventry Climax i zadebiutował na torze w Goodwood. Samochód nie był zbyt konkurencyjny, a wiosną w Grand Prix Napoli Greene poważnie go rozbił. Pojazd został naprawiony i latem Greene zajął szóste miejsce w Grand Prix Danii na Roskilderingu. Na koniec roku Greene był czwarty w zawodach Lewis-Evans Trophy na torze Brands Hatch.

Na początku sezonu 1962 Greene był czwarty w Grand Prix Brukseli, Lombank Trophy i Lavant Cup. Pod koniec roku samochód został sprzedany Ianowi Raby'emu, który zajął nim w 1963 roku trzecie miejsce na torze Vallelunga i w wyścigu Kanonloppet. Pod koniec roku Raby zrezygnował z Gilby'ego, zakupując Brabhama.

Wyniki w Formule 1

Jako zespół

SezonZespółSamochódSilnikKierowcyWyniki w poszczególnych eliminacjachWyniki
kierowców
Wyniki
konstruktora
1954ArgentynaStany ZjednoczoneBelgiaFrancjaWielka BrytaniaNiemcySzwajcariaWłochyPkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringMaserati 250FMaseratiWielka Brytania Roy Salvadori---NUNU----0NS[a][a]
1955ArgentynaMonakoStany ZjednoczoneBelgiaHolandiaWielka BrytaniaWłochyPkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringMaserati 250FMaseratiWielka Brytania Roy Salvadori-----NU-0NS[a][a]
1956ArgentynaMonakoStany ZjednoczoneBelgiaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWłochyPkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringMaserati 250FMaseratiWielka Brytania Roy Salvadori-----NUNU11041[a][a]
1957ArgentynaMonakoStany ZjednoczoneFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWłochyWłochyPkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringMaserati 250FMaseratiWielka Brytania Ivor Bueb----NS---030[a][a]
1959MonakoStany ZjednoczoneHolandiaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyPortugaliaWłochyStany ZjednoczonePkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringCooper T43ClimaxWielka Brytania Keith Greene----NZ----0NS0 (40)1
1960ArgentynaMonakoStany ZjednoczoneHolandiaBelgiaFrancjaWielka BrytaniaPortugaliaWłochyStany ZjednoczonePkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringCooper T45MaseratiWielka Brytania Keith Greene------NU---0NS0 (3)5

Jako konstruktor

SezonZespółSamochódSilnikKierowcyWyniki w poszczególnych eliminacjachWyniki
kierowców
Wyniki
konstruktora
1961MonakoHolandiaBelgiaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWłochyStany ZjednoczonePkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringGilby 1961ClimaxWielka Brytania Keith Greene----15---03407
1962HolandiaMonakoBelgiaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWłochyStany ZjednoczoneZwiązek Południowej AfrykiPkt.Msc.Pkt.Msc.
Gilby EngineeringGilby 1962BRMWielka Brytania Keith Greene-----NUNZ--0NS0NS
1963MonakoBelgiaHolandiaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWłochyStany ZjednoczoneMeksykZwiązek Południowej AfrykiPkt.Msc.Pkt.Msc.
Ian Raby RacingGilby 1962BRMWielka Brytania Ian Raby----NUNZNZ---0NS0NS

Uwagi

  1. a b c d e f g h Do sezonu 1957 włącznie nie przyznawano punktów w klasyfikacji konstruktorów.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of South Africa (1928–1994).svg
Flag of South Africa, also known as the Oranje-Blanje-Blou, used from 31 maja 1928 until 27 kwietnia 1994
Flag of Mexico (1934-1968).svg
Flag of Mexico (1934-1968)