Gilles-François de Gottignies

Gilles-François de Gottignies
Data i miejsce urodzenia10 marca 1630
Bruksela, Niderlandy Hiszpańskie
Data i miejsce śmierci6 kwietnia 1689
Rzym, Państwo Kościelne
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Inkardynacjajezuici
Prezbiterat1660
Logistica, 1675

Gilles-François de Gottignies (ur. 10 marca 1630 w Brukseli, zm. 6 kwietnia 1689 w Rzymie) – belgijski astronom, matematyk i jezuita.

Życiorys

Wywodził się z bogatej i znaczącej rodziny szlacheckiej, posiadającej duże majątki. Jej przedstawiciele pełnili ponadto ważne funkcje w administracji. Na przykład jego ojciec, Augustin, był sekretarzem w radzie zarządzającej hiszpańskimi posiadłościami w Niderlandach. Gilles-François uczęszczał do szkoły prowadzonej przez jezuitów, gdzie jednymi z jego nauczycieli byli słynni matematycy – Grégoire de Saint-Vincent i André Tacquet. W 1653 roku Gilles-François wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i rozpoczął nowicjat w Mechelen. Z racji tego, iż wykazywał zdolności do nauk ścisłych, został wysłany na studia do Collegio Romano. W 1660 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Rok później, po zakończeniu nauki rozpoczął pracę jako wykładowca matematyki w Collegio Romano. Zajmował się tym aż do swojej śmierci w 1689 roku.

W swojej pracy naukowej zajmował się głównie projektowaniem i konstruowaniem precyzyjnych przyrządów pomiarowych. Większość z nich służyła do obserwacji astronomicznych. Jako że był wszechstronnie wykształcony, publikował prace z różnych dziedzin nauki, nie ograniczając się do astronomii i matematyki, którymi zajmował się na co dzień. Publikował w Philosophical Transactions of the Royal Society[1]. W sferze jego zainteresowań leżały także nauki przyrodnicze i logika. Napisał na przykład studium poświęcone oczom złożonym, które zostało później przetłumaczone z łaciny na francuski przez Buffona[1]. Wyniki badań i prac prowadzonych przez de Gottignies’a przyniosły mu uznanie innych uczonych. Korespondował między innymi z dyrektorem obserwatorium paryskiego, Giovannim Cassinim[1]. Ich listy dotyczące badań nad Jowiszem zostały opublikowane drukiem w 1665 roku.

Najważniejsze prace

  • Astronomicae epistolae duae, Bolonia, 1665
  • Elementa geometriae planae, Rzym, 1669
  • Logistica, Rzym, 1675
  • Arithmetica introductio, Rzym, 1676
  • Logistica idea speculativè et praticè declarata, Rzym, 1677
  • Problema duplatio trianguli aequilateri independenter ab alijs quam prioribus tribus libris euclidis, Rzym, 1681
  • Logica universalis sive mathesis, Neapol, 1687

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Gottignies - Logistica sive Scientia circa quamlibet quantitatem, 1675 - 877440.jpg
Logistica siue Scientia circa quamlibet quantitatem demonstratiue discurrens cui mathematicum nullum problema insolubile nullum theorema indemostrabile. Authore Aegidio Francisco de Gottignies Bruxellensi Societatis Iesu. .... - Romae : typis Iacobi Antonij de Lazzaris Varesij, 1675. - [12], 98, [2], 19, [1] p. ; 4º .