Gilles Panizzi

Gilles Panizzi
Ilustracja
Gilles Panizzi w 2005
Państwo Francja
Data i miejsce urodzenia19 września 1965
Roquebrune-Cap-Martin
Sezon 1990–2006
SeriaRajdowe mistrzostwa świata
ZespółPeugeot, Mitsubishi
Sukcesy

1996: Rajdowe Mistrzostwa Francji (mistrzostwo)
1997: Rajdowe Mistrzostwa Francji (mistrzostwo)

Gilles Panizzi (ur. 19 września 1965 w Roquebrune-Cap-Martin) – francuski kierowca rajdowy. Był fabrycznym kierowcą zespołów Peugeota i Mitsubishi. Przez jego całą karierę pilotem był brat Hervé Panizzi.

Swoją karierę rajdową Panizzi rozpoczął 1987 roku, a jego pierwszym samochodem był Opel Manta GTE. W styczniu 1997 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Lancia Delta HF Integrale. W debiutanckim Rajdzie Monte Carlo zajął 16. miejsce. W latach 1996 i 1997 wywalczył dwa tytuły mistrza Francji. W kwietniu 1997 roku podczas Rajdu Katalonii 1997 po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata – zajął trzecią pozycję. Z kolei w 2000 roku wygrał swój pierwszy rajd w mistrzostwach świata, Rajd Korsyki. W swojej karierze był członkiem dwóch fabrycznych teamów: Peugeota (1999-2003) i Mitsubishi (2004-2005). W okresie startów w mistrzostwach świata Panizzi był uważany za specjalistę od jazdy na nawierzchniach asfaltowych[1].

W swojej karierze Panizzi wygrał łącznie siedem rajdów w mistrzostwach świata, wszystkie rozgrywane na nawierzchniach asfaltowych. 14 razy w swojej karierze stawał na podium w rajdach mistrzostw świata. Zdobył w nich 134 punktów. Wygrał 91 odcinków specjalnych[2].

Kariera

Początki

Panizzi urodził się w mieście Roquebrune-Cap-Martin, leżącym w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Jako młody chłopiec oglądał zmagania rajdowców w odbywających się niedaleko Rajdzie Monte Carlo i Rajdzie Antibes. W 1987 roku kupił A-grupowego Opla Mantę 400 i wystartował nim w Rajdzie Nice, w którym zajął dwudzieste trzecie miejsce[3]. W 1988 roku jego pilotem został młodszy brat Hervé. W tym samym roku bracia Panizzi zajęli 2. miejsce w lidze rajdowej Cote d'Azur[4]. Przez kolejne dwa sezony jeździł samochodem Renault 5 GT Turbo w rajdach francuskich i włoskich. W 1989 roku został wybrany „Debiutantem Roku” przez czasopismo Echappement[3].

W styczniu 1990 roku Panizzi wypożyczył samochód Lancia Delta HF Integrale i wystartował nią w styczniowym Rajdzie Monte Carlo. Zajął w nim szesnate miejsce w klasyfikacji generalnej oraz czwarte w grupie N[5]. W tym samym roku uległ wypadkowi i złamał obojczyk, w efekcie czego przez pół roku nie brał udziału w żadnych zawodach[4]. Po powrocie w 1991 roku wziął udział w serii Volant Peugeot Shell. Wystartował w niej N-grupowym Peugeotem 309 GTi 16 i wygrał dwa spośród siedmiu rajdów[6]. W 1992 roku wygrał ten Puchar Shella. W całej serii odniósł sześć zwycięstw. Zajął też siódme miejsce w mistrzostwach Francji. Te wyniki spowodowały, iż w 1993 roku Panizzi podpisał kontrakt z zespołem Peugeot Talbot Sport. W sezonie 1993 startował samochodem Peugeot 106 XSi[4]. W Rajdzie Antibes zajął pierwsze miejsce w swojej grupie A6, podobnie jak w kolejnym rajdzie, Rajdzie Ronde Cevenole. Do końca sezonu wygrał wszystkie sześć eliminacji mistrzostw Francji w swojej grupie, w których brał udział[6]. W maju 1993 wystartował też w swoim drugim w karierze rajdzie mistrzostw świata, Rajdzie Francji. Nie ukończył go jednak na skutek wypadku na pierwszym odcinku specjalnym[7]. W sezonie 1994 ponownie startował Peugeotem 106, a w drugiej połowie roku przesiadł się do Peugeota 306 S16[3].

Rok 1995 Panizzi rozpoczął od startów Peugeotem 306 S16 i nim też pojechał w majowym Rajdzie Korsyki. Zajął w nim dwunaste miejsce w klasyfikacji generalnej oraz trzecie w klasie F2[8]. Następnie otrzymał z zespołu Peugeota model 306 Maxi i pojechał nim w kilku rajdach mistrzostw Francji. Zajął nim drugie miejsce w Rajdzie Rourgue, trzecie w Rajdzie Mont Blanc i czwarte w Rajdzie Cevennes[6]. W 1996 roku Panizzi wraz z bratem wywalczyli swój pierwszy tytuł mistrza Francji. Zwyciężyli w sześciu rajdach, a czterokrotnie zajmowali drugą pozycję. Z kolei w 1997 roku obronili tytuł mistrzowski[3]. W kwietniu 1997 Panizzi wziął udział w Rajdzie Katalonii. Pierwszy odcinek specjalny tego rajdu, La Trona 1, był pierwszym wygranym odcinkiem specjalnym w karierze Panizziego[2]. Łącznie w Rajdzie Katalonii wygrał ich sześć i przyjechał na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Przegrał jedynie z Finem Tommim Mäkinenem oraz Włochem Piero Liattim[9]. W maju 1997 Panizzi ponownie stanął na podium rajdu mistrzostw świata. W Rajdzie Francji był trzeci za Brytyjczykiem Colinem McRae oraz Hiszpanem Carlosem Sainzem[10]. W 1998 roku wziął udział w większej liczbie rajdów w mistrzostwach świata. W Rajdzie Monte Carlo był dziewiąty, W Rajdzie Katalonii – szósty, a w Rajdzie Korsyki – czwarty. Z kolei w październikowym Rajdzie Włoch zajął piątą pozycję. W mistrzostwach świata startował także w Rajdzie Finlandii Peugeotem 106 Rallye (trzydzieste piąte miejsce) i w Rajdzie Wielkiej Brytanii Subaru Imprezą WRX[11]. W sezonie 1998 zdobył łącznie 6 punktów w mistrzostwach świata i zajął w nich dwunastą pozycję[12].

1999-2003: Peugeot

Sezon 1999 Panizzi rozpoczął od styczniowego występu w Rajdu Monte Carlo samochodem Subaru Impreza WRC. Od 4. do 7. odcinka specjalnego Panizzi był liderem. Następnie spadł na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, jednak na 11. odcinku specjalnym uległ wypadkowi i był zmuszony wycofać się z zawodów[13]. Wiosną 1999 Panizzi rozpoczął testy nowym samochodem rajdowym Peugeota, Peugeotem 206 WRC. Jeden z pierwszych modeli „206” został rozbity przez Panizziego podczas tych testów, gdy Francuz uderzył w betonowy murek[14]. Debiut Peugeota 206 WRC nastąpił w maju 1999 podczas Rajdu Korsyki. Jednak zarówno Panizzi, jak i jego partner z zespołu, François Delecour, nie ukończyli rajdu na skutek problemów technicznych samochodu[15]. Natomiast w sierpniu bracia Panizzi wystartował w Rajdzie Finlandii i zajęli w nim trzydzieste trzecie miejsce[16]. W październiku 1999 Panizzi po raz trzeci w karierze stanął na podium w mistrzostwach świata. Był drugi w Rajdzie San Remo i przegrał o 18 sekund z Finem Tommim Mäkinenem[17]. W sezonie 1999 wystartował w jeszcze jednych zawodach, Rajdzie Wielkiej Brytanii, który ukończył na siódmej pozycji[18].

W 2000 roku Panizzi w barwach zespołu Peugeota wziął udział w większej liczbie rajdów niż w 1999 roku. Pierwszych dwóch rajdów, w których pojechał, nie ukończył. Zarówno w Rajdzie Monte Carlo, jak i w Rajdzie Safari powodem wycofania się były problemy techniczne Peugeota Panizziego[11]. Na przełomie marca i kwietnia Panizzi pojechał w asfaltowym Rajdzie Hiszpanii i był w nim szósty[19]. Jesienią 2000 Panizzi odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach świata w karierze. Przyjechał pierwszy na metę Rajdu Korsyki. Wygrał z François Delecourem (33,5 sekundy straty) oraz Hiszpanem Carlosem Sainzem (1 minuta i 12,6 sekund straty)[20]. Trzy tygodnie po zwycięskim Rajdzie Korsyki Panizzi ponownie wygrał rajd mistrzostw świata. Na trasach Rajdu San Remo był pierwszy przed Delecourem i Mäkinenem[21]. Starty w sezonie 2000 Panizzi zakończył na Rajdzie Australii, którego nie ukończył i Rajdzie Wielkiej Brytanii, w którym był ósmy[11]. w sezonie 2000 zajął siódmą lokatę w klasyfikacji mistrzostw świata. Zdobył 21 punktów[22].

Rok 2001 Panizzi rozpoczął od nieukończenia Rajdu Monte Carlo. Na 3. odcinku specjalnym miał wypadek i wycofał się z rajdu[23]. W marcu 2001 pojechał Peugeotem 206 WRC z teamu HF Grifone w szutrowym Rajdzie Portugalii. Zajął w nim dwunastą pozycję[24]. W trzecim swoim starcie w sezonie 2000 Panizzi stanął na podium. Był drugi za rodakiem Didierem Auriolem w Rajdzie Katalonii, a drugie miejsce zdobył także dzięki dwuminuotwej karze dla lidera do 14. odcinka specjalnego, Philippe’a Bugalskiego, który spadł ostatecznie z pierwszej na ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej[25]. W kolejnych trzech szutrowych rajdach, Rajdzie Cypru, Rajdzie Grecji i Rajdzie Finlandii, Panizzi pojechał w zespole HF Grifone, jednak ukończył tylko ten trzeci rajd (był na nim czternasty)[11]. W październiku 2001 Panizzi po raz drugi z rzędu został zwycięzcą Rajdu San Remo i była to jego trzecia wygrana w karierze w mistrzostwach świata. Na mecie rajdu wyprzedził rodaków Sébastiena Loeba i Didiera Auriola[26]. W Rajdzie Korsyki, także odbywającym się w październiku 2001, Panizzi do ostatniego odcinka specjalnego walczył o zwycięstwo z Hiszpanem Jesúsem Purasem w Citroënie Xsarze WRC, jednak ostatecznie przegrał z nim o 17,5 sekundy i zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej[27]. W sezonie 2001 Panizzi wystartował jeszcze w dwóch rajdach w mistrzostwach świata, w szutrowych Rajdzie Australii i Rajd Wielkiej Brytanii. W pierwszym z nich był dziewiąty, a drugiego nie ukończył[11]. W sezonie 2001 Panizzi był ósmy w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Zdobył 22 punkty[28].

W pierwszych dwóch rajdach sezonu 2002 Panizzi nie zdobył punktów do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. W styczniowym Rajdzie Monte Carlo był siódmy, a w lutowym Rajdzie Szwecji – szesnasty[11]. W marcu 2002, w Rajdzie Korsyki, Panizzi wygrał dziewięć na szesnaście odcinków specjalnych, dzięki temu odniósł swoje czwarte zwycięstwo w karierze. Wygrał o 40,5 sekundy z partnerem z zespołu Peugeota, Finem Marcusem Grönholmem i o 52,4 sekundy z innym kierowcą Peugeota, Brytyjczykiem Richardem Burnsem[29]. W tym samym miesiącu wystartował też w Rajdzie Katalonii. Prowadził w nim od pierwszego do ostatniego odcinka specjalnego. Łącznie w całym rajdzie wygrał ich jedenaście (odbyło się ich piętnaście). Na mecie rajdu był przed Richardem Burnsem i Philippe'em Bugalskim[30]. Następnie Panizzi wystartował w czterech szutrowych rajdach: Rajdzie Cypru, Argentyny, Grecji i Safari. Na Cyprze był dziesiąty, na Safari – szósty, a zarówno argentyńskiego, jak i greckiego rajdu nie ukończył[11]. We wrześniu 2002 Panizzi, pomimo urazu barku, po raz trzeci z rzędu zwyciężył we włoskim Rajdzie San Remo. Na metę rajdu przyjechał przed Marcusem Grönholmem i Petterem Solbergiem[31]. W sezonie 2002 Francuz pojechał jeszcze w dwóch rajdowych imprezach, Rajdzie Nowej Zelandii (siódme miejsce) i Rajdzie Wielkiej Brytanii (jedenaste miejsce)[11]. Sezon 2002, w którym zdobył 31 punktów w klasyfikacji generalnej, zakończył na szóstej pozycji[32].

W sezonie 2003 Panizzi wystartował w pięciu rajdach w fabrycznym zespole Peugeota oraz w czterech w teamie Bozian Racing. Styczniowego Rajdu Monte Carlo nie ukończył, a następnie był piąty w Rajdzie Turcji i siódmy w Rajdzie Grecji. W czerwcu miał awarię silnika w Rajdzie Cypru, a w lipcu był dziesiąty w Rajd Niemiec 2003[11]. W październiku był bliski odniesienia czwartego z rzędu zwycięstwa w Rajdzie San Remo. Ostatecznie ukończył go jednak na drugim miejscu, o 28,3 sekundy za zwycięzcą Sébastienem Loebem[33]. W kolejnym asfaltowym rajdzie, Rajdzie Francji Panizzi był szósty[34]. W październiku Panizzi odniósł siódme zwycięstwo w karierze. Wygrał Rajd Hiszpanii wyprzedzając Sébastiena Loeba i Markko Märtina. Hiszpański rajd był ostatnim dla Panizziego w barwach fabrycznego zespołu Peugeota[35]. W listopadzie 2003 pojechał w Rajdzie Wielkiej Brytanii w zespole Bozian Racing. Nie ukończył go jednak z powodu awarii skrzyni biegów[36]. W sezonie 2003 zdobył 27 punktów i był dziesiąty w mistrzostwach świata[37].

2004-2005: Mitsubishi

Gilles Panizzi na trasie Rajdu Finlandii 2004.

Na skutek przepisów wprowadzonych w sezonie 2004 Panizzi nie mógł być trzecim kierowcą fabrycznym zespołu Peugeota, toteż odszedł z niego. Jeszcze latem 2003 podpisał obowiązujący od 2004 roku kontakt z zespołem Mitsubishi na starty samochodem Mitsubishi Lancer WRC. Zastąpił w nim Brytyjczyka Alistera McRae, a jego partnerem w Mitsubishi został Włoch Gianluigi Galli[38]. Swój debiut w zespole Mitsubishi Panizzi zaliczył w styczniu 2004 podczas Rajdu Monte Carlo. Dojechał w nim na szóstej pozycji[39]. Na 4. odcinku specjalnym Rajdu Szwecji Panizzi miał awarię skrzyni biegów i był zmuszony wycofać się z zawodów[40]. W Rajdzie Meksyku Panizzi był ósmy, a dwóch kolejnych imprez, Rajdu Nowej Zelandii i Rajdu Cypru nie ukończył. Także w dwóch następnych rajdach Francuz nie zdobył punktów w mistrzostwach świata. Zajął dziesiątą pozycję w Rajdzie Grecji oraz odpadł z Rajdu Turcji[11]. W lipcu 2004 był siódmy w Rajdzie Argentyny i zdobył 2 punkty do klasyfikacji generalnej WRC[41]. Do końca sezonu 2004 Panizzi pojechał jeszcze w trzech rajdach. W Rajdzie Finlandii był jedenasty, a na 9. odcinku specjalnym Rajdu Niemiec miał wypadek, w związku z czym wycofał się z rajdu. Z kolei pod koniec października 2004 Panizzi zajął dwunastą pozycję w asfaltowym Rajdzie Hiszpanii[11]. W całym sezonie 2004 Panizzi zdobył łącznie 6 punktów w mistrzostwach świata. Sezon zakończył na trzynastej pozycji w klasyfikacji generalnej[42].

Gilles Panizzi podczas Rajdu Cypru 2005.

Przed sezonem 2005 nowym pierwszym kierowcą zespołu Mitsubishi został Fin Harri Rovanperä, a Panizzi został zdegradowany do roli drugiego kierowcy, którą miał dzielić z Gianluigim Gallim[43]. W styczniu 2005 roku w Rajdzie Monte Carlo Panizzi stanął na podium, po raz pierwszy i jedyny za czasów jazdy w zespole Mitsubishi. Był trzeci za Sébastienem Loebem w Citroënie Xsarze WRC i Tonim Gardemeisterem w Fordzie Focusie WRC[44]. W następnym rajdzie, którym Panizzi startował, w Rajdzie Meksyku, zdobył jeden punkt do klasyfikacji mistrzostw świata za zajęte ósme miejsce[45]. Kolejnym startem w sezonie 2005, który zaliczył Panizzi, był Rajd Cypru. Zajął w nim jedenastą pozycję[46]. Jedenasty był również w szutrowym Rajdzie Japonii, który odbywał się na przełomie września i października[47]. W 2005 roku pojechał jeszcze w Rajdzie Francji, jednak nie ukończył go z powodu awarii silnika w Mitsubishi[48]. W sezonie 2005 w pięciu startach Panizzi zdobył 7 punktów i był piętnasty w klasyfikacji generalnej kierowców[49]. W grudniu 2005 roku zespół Mitsubishi wycofał się ze startów w rajdach w sezonie 2006, a Panizzi nie podpisał kontraktu z żadnym z pozostałych fabrycznych zespołów[50].

Od 2006 roku

W styczniu 2006 Panizzi wystartował w pierwszym rajdzie sezonu 2006, Rajdzie Monte Carlo. Jadąc Škodą Fabią WRC w barwach zespołu Red Bull Škoda Team zajął w nim dziesiątą pozycję[51]. W mistrzostwach świata 2006 w zespole Red Bull Škoda Team Panizzi wystartował jeszcze w Rajdzie Katalonii, w którym także był dziesiąty[52]. W 2006 roku Panizzi pojechał także w sierpniowym Rajdzie Madery w ramach mistrzostw Europy. Jadąc samochodem Renault Clio S1600 zajął w nim szóste miejsce[53]. W 2007 roku Panizzi wystartował za kierownicą Peugeota 207 S2000 z pilotem Xavierem Panserim w Rajdzie San Remo w ramach serii Intercontinental Rally Challenge i mistrzostw Włoch. Dojechał w nim na ósmej pozycji[54]. W 2010 roku Panizzi ponownie wziął udział w Rajdzie San Remo. Jadąc Protonem Satrią Neo S2000 zajął w nim dwudzieste drugie miejsce[55].

Życie prywatne

Panizzi jest żonaty z Michele. Ma z nią córkę Salome. Mieszka z rodziną w Monako[56]. Jest bratem młodszego o dwa lata Hervé Panizziego. Hervé Panizzi był od 1988 roku pilotem Gilles’a i razem jeździli w mistrzostwach świata do 2006 roku[57].

Zwycięstwa w Mistrzostwach Świata

NrRajdSezonPilotSamochód
1Francja Rajd Francji2000Hervé PanizziPeugeot 206 WRC
2Włochy Rajd Włoch
3Włochy Rajd Włoch2001
4Francja Rajd Francji2002
5Hiszpania Rajd Hiszpanii
6Włochy Rajd Włoch
7Hiszpania Rajd Hiszpanii2003

Starty w rajdach WRC

SezonZespółSamochód12345678910111213141516PunktyMiejsce
1990Gilles PanizziLancia Delta HF IntegraleMCO
16
POR
KEN
FRA
GRE
NZL
ARG
FIN
AUS
ITA
CIV
GBR
0-
1993Gilles PanizziPeugeot 106 XSIMonako
Szwecja
Portugalia
Kenia
Francja
NU
Grecja
Argentyna
Nowa Zelandia
Finlandia
Australia
Włochy
Hiszpania
Wielka Brytania
0-
1995Gilles PanizziPeugeot 306 XSIMonako
Szwecja
Portugalia
Francja
12
Nowa Zelandia
Australia
Hiszpania
Wielka Brytania
0-
1997Peugeot SportPeugeot 306 MaxiMonako
Szwecja
Kenia
Portugalia
Hiszpania
3
Francja
3
Argentyna
Grecja
Nowa Zelandia
Finlandia
Indonezja
Włochy
Australia
Wielka Brytania
810.
1998Peugeot Sport
Gilles Panizzi
Peugeot 306 Maxi[a]
Peugeot 106 Rallye[b]
Subaru Impreza WRX[c]
Monako
9
Szwecja
Kenia
Portugalia
Hiszpania
6
Francja
4
Argentyna
Grecja
Nowa Zelandia
Finlandia
35
Włochy
5
Australia
Wielka Brytania
NU
612.
1999Gilles Panizzi
Peugeot Esso
Subaru Impreza WRC[d]
Peugeot 206 WRC
Monako
NU
Szwecja
Kenia
Portugalia
Hiszpania
Francja
NU
Argentyna
Grecja
Nowa Zelandia
Finlandia
33

Włochy
2
Australia
Wielka Brytania
7
610.
2000Peugeot EssoPeugeot 206 WRCMonako
NU
Szwecja
Kenia
NU
Portugalia
Hiszpania
6
Argentyna
Grecja
Nowa Zelandia
Finlandia
Cypr
Francja
1
Włochy
1
Australia
NU
Wielka Brytania
8
217.
2001Peugeot Total
HF Grifone[e]
Peugeot 206 WRCMonako
NU
Szwecja
Portugalia
12
Hiszpania
2
Argentyna
Cypr
NU
Grecja
NU
Kenia
Finlandia
14
Nowa Zelandia
Włochy
1
Francja
2
Australia
9
Wielka Brytania
NU
228.
2002Peugeot Total
Bozian Racing[f]
Peugeot 206 WRCMonako
7
Szwecja
16
Francja
1
Hiszpania
1
Cypr
10
Argentyna
NU
Grecja
NU
Kenia
6
Finlandia
Niemcy
Włochy
1
Nowa Zelandia
7
Australia
Wielka Brytania
11
316.
2003Marlboro Peugeot Total
Bozian Racing[g]
Peugeot 206 WRCMonako
NU
Szwecja
Turcja
5
Nowa Zelandia
Argentyna
Grecja
7
Cypr
NU
Niemcy
10
Finlandia
Australia
Włochy
2
Francja
6
Hiszpania
1
Wielka Brytania
NU
2710.
2004Mitsubishi Motors MotorsportsMitsubishi Lancer WRCMonako
6
Szwecja
NU
Meksyk
8
Nowa Zelandia
NU
Cypr
NU
Grecja
10
Turcja
NU
Argentyna
7
Finlandia
11
Niemcy
NU
Japonia
Wielka Brytania
Włochy
Francja
Hiszpania
12
Australia
613.
2005Mitsubishi Motors MotorsportsMitsubishi Lancer WRCMonako
3
Szwecja
Meksyk
8
Nowa Zelandia
Włochy
Cypr
11
Turcja
Grecja
Argentyna
Finlandia
Niemcy
Wielka Brytania
Japonia
11
Francja
NU
Hiszpania
Australia
715.
2006Red Bull Škoda TeamŠkoda Fabia WRCMonako
10
Szwecja
Meksyk
Hiszpania
10
Francja
Argentyna
Włochy
Grecja
Niemcy
Finlandia
Japonia
Cypr
Turcja
Australia
Nowa Zelandia
Wielka Brytania
0-

Starty w rajdach IRC

SezonZespółSamochód12345678910111213PunktyMiejsce
2006Gilles PanizziRenault Clio S1600RPA
YPR
MAD
6
SAN
319.
2007Racing Lions SRLPeugeot 207 S2000SAF
TUR
YPR
ROS
MAD
BAR
SAN
7
VAL
CHI
240.
2010Proton R3 MalaysiaProton Satria Neo S2000MON
KUR
ARG
KAN
SAR
YPR
AZO
MAD
BAR
SAN
22
SZK
CYP
0-

Uwagi

  1. Peugeotem 306 Maxi startował w Rajdzie Monte Carlo, Hiszpanii, Francji i Włoch.
  2. Peugeotem 106 startował jedynie w Rajdzie Finlandii.
  3. Subaru Imprezą WRX startował jedynie w Rajdzie Wielkiej Brytanii.
  4. Subaru Imprezą WRC startował jedynie w Rajdzie Monte Carlo.
  5. W zespole HF Grifone startował w Rajdzie Portugalii, Cypru, Grecji, Finlandii i Wielkiej Brytanii.
  6. W zespole Bozian Racing startował w Rajdzie Szwecji, Grecji i Wielkiej Brytanii.
  7. W zespole Bozian Racing startował w Rajdzie Turcji, Grecji, Cypru i Wielkiej Brytanii.

Przypisy

  1. Panizzi: Asphalt expert (ang.). BBC Sport. [dostęp 2011-12-13].
  2. a b Gilles Panizzi profile (ang.). juwra.com. [dostęp 2011-12-15].
  3. a b c d Gilles Panizzi profile (ang.). Rally Paradise. [dostęp 2011-12-15].
  4. a b c World Rally Driver Profile: Gilles Panizzi (ang.). Info Rally. [dostęp 2011-12-15].
  5. 58ème Rallye Automobile de Monte-Carlo: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].
  6. a b c Gilles Panizzi (pol.). Hoga.pl. [dostęp 2011-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-17)].
  7. 37ème Tour de Corse – Rallye de France: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].
  8. 39ème Tour de Corse – Rallye de France: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].
  9. Rally Catalunya 1997 (ang.). worldrally.net. [dostęp 2011-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-05)].
  10. 41ème Tour de Corse – Rallye de France: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].
  11. a b c d e f g h i j k Gilles Panizzi: profile (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].
  12. 1998 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].
  13. 67. Rallye Monte Carlo 1999: results (ang.). eWRC-results.com. [dostęp 2011-12-16].
  14. Peugeot 206 WRC (pol.). Rajdy.v10.pl. [dostęp 2011-12-16].
  15. 43ème Tour de Corse – Rallye de France: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  16. 49th Neste Rally Finland: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  17. 41º Rallye Sanremo – Rallye d’Italia: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  18. 55th Network Q Rally of Great Britain: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  19. 36º Rallye Catalunya-Costa Brava (Rallye de España): results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  20. Panizzi and Peugeot take Corsica (ang.). Drive. [dostęp 2011-12-16].
  21. 42º Rallye Sanremo – Rallye d’Italia: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  22. 2000 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  23. 69ème Rallye Automobile de Monte-Carlo: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  24. 35º TAP Rallye de Portugal: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  25. Rally of Catalunya: Bugalski's misfortune hands Auriol victory (ang.). The Telegraph. [dostęp 2011-12-16].
  26. San Remo Rally 2001: Gilles Panizzi wins in Peugeot 206 WRC (ang.). RallyBuzz. [dostęp 2011-12-16].
  27. Puras clinches maiden victory (ang.). BBC Sport. [dostęp 2011-12-16].
  28. 2001 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  29. Panizzi seals Corsica win (ang.). BBC Sport. [dostęp 2011-12-16].
  30. Panizzi triumphs in Catalunya (ang.). BBC Sport. [dostęp 2011-12-16].
  31. San Remo hat-trick for Panizzi (ang.). Crash.net. [dostęp 2011-12-16].
  32. 2002 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  33. Loeb stays on track to win Rallye Sanremo (ang.). Motorsport.com. [dostęp 2011-12-16].
  34. 47ème Tour de Corse – Rallye de France: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  35. Panizzi wins in Catalunya for Peugeot (ang.). Crash.net. [dostęp 2011-12-16].
  36. 59th Wales Rally of Great Britain: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  37. 2003 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  38. Mitsubishi sign Panizzi (ang.). BBC Sport. [dostęp 2011-12-16].
  39. 72ème Rallye Automobile de Monte-Carlo: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  40. 53rd Uddeholm Swedish Rally: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  41. 24º Rally Argentina: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  42. 2004 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  43. Mitsubishi Season 2005 (ang.). juwra.com. [dostęp 2011-12-16].
  44. Loeb takes third Monte Carlo win in a row (ang.). Motorsport.com. [dostęp 2011-12-16].
  45. 19º Corona Rally México: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  46. 33rd Cyprus Rally: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  47. 2nd Rally Japan: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  48. 49ème Tour de Corse – Rallye de France: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  49. 2005 FIA World Rally Championship for Drivers Final classification (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  50. Pitstop: Mitsubishi quits world rally champs (ang.). NZ Herald News. [dostęp 2011-12-16].
  51. 74ème Rallye Automobile Monte-Carlo: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  52. 42º Rally RACC Catalunya – Costa Daurada: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  53. 47º Rali Vinho da Madeira: results (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-16].
  54. 49. Rallye Sanremo 2007: results (ang.). eWRC-results.com. [dostęp 2011-12-16].
  55. 52. Rallye Sanremo 2010: results (ang.). eWRC-results.com. [dostęp 2011-12-16].
  56. Gilles Panizzi Commits To Mitsubishi Motors' WRC Campaign (ang.). Mitsubishi Motors Corporation. [dostęp 2011-12-15].
  57. Hervé Panizzi: profile (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2011-12-15].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Gilles Panizzi - 2004 Rally Finland.jpg
Autor: Rally Paradise / Pasi Piesanen, Mauri, Joni, Henri and Markus Lehtiranta, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gilles Panizzi driving his Mitsubishi Lancer WRC04 04 at the 2004 Rally Finland.
Gilles Panizzi - 2005 Cyprus Rally.jpg
Autor: Leonid Mamchenkov, Licencja: CC BY 2.0
Gilles Panizzi at the 2005 Cyprus Rally.