Gimnazjum Akademickie w Toruniu
półwyższa | |
Pierwotna lokalizacja Gimnazjum Akademickiego | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Data założenia | 1568 |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego (c) SANtosito, CC BY-SA 4.0 | |
53°01′23,2″N 18°35′35,0″E/53,023111 18,593056 |
Gimnazjum Akademickie w Toruniu – protestancka szkoła półwyższa założona w 1568 roku w Toruniu, odznaczająca się wysokim poziomem nauczania i nowatorstwem poglądów. Jedna ze słynnych uczelni w Królestwie Polskim[1].
Siedziba
Historia
Gimnazjum Akademickie powstało w 1568 roku z przekształcenia istniejącej już wcześniej szkoły miejskiej. Początkowo mieściło się w budynkach dawnego klasztoru franciszkańskiego przy kościele Mariackim.
Od 1594 roku szkoła wyższa – przekształcona dzięki zabiegom toruńskiego burmistrza i humanisty Henryka Strobanda do rangi akademickiej poprzez dodanie tzw. classis suprema. Była to jedna z pierwszych uczelni wyższych w Polsce.
Wśród jego wykładowców byli tak wybitni, ówcześni intelektualiści jak: Jan Turnowski, Piotr Zimmermann, Konrad Graser, Jan Krzysztof Hartknoch, Paweł Stransky czy Piotr Jaenichen. Było ono ośrodkiem życia kulturalnego i naukowego miasta i całych Prus Królewskich. Przez wieki stało się jednym z najprężniejszych ośrodków szerzenia luteranizmu w Prusach Królewskich, choć wśród jego uczniów byli też przybysze z krajów regionu bałtyckiego, Węgier, Siedmiogrodu. Z czasem rosła renoma gimnazjum i rozwój ilościowy. W najkorzystniejszych latach 30. i 40. XVII w. rocznie przyjmowano ok. 100 kandydatów, a ogólny stan osiągnął liczbę 600–1000 studentów.
Wysoki poziom nauczania, nowatorstwo poglądów, jak i ożywiona działalność wydawnicza profesorów szkoły, ich rzutka działalność także na polu czasopiśmiennictwa – wszystko to razem pozwala na określenie gimnazjum toruńskiego jako jednej z nielicznych enklaw oświeceniowej kultury naukowej w Rzeczypospolitej.
Po tumulcie toruńskim w 1724 roku i odebraniu protestantom dotychczasowych budynków szkoły, siedzibę gimnazjum umieszczono w Ekonomii (dotychczasowym internacie dla mniej zamożnych studentów).
W 1825 roku na mocy układu między Toruniem a rządem pruskim gimnazjum stało się szkołą państwowo-miejską, a od 1880 roku już tylko państwową, nabierając charakteru niemieckiego.
Placówki powiązane
Gimnazjum miało ogromny wpływ na miasto i Prusy Królewskie, było prekursorem szeregu działań o charakterze naukowym i kulturalnym, niejednokrotnie jako pierwszy ośrodek z danej dziedziny w Polsce[2].
Dzięki gimnazjum utworzona została w Toruniu m.in.:
- biblioteka, dorównująca największym ówczesnym księgozbiorom europejskim, liczącym ok. 10 tys. woluminów
- drukarnia, założona w 1581 roku
- pierwsze Muzeum (Musaeum) na ziemiach polskich – od 1594 roku
- pierwsza bursa (akademik) w regionie – „Ekonomia” otwarta w 1601 roku
Stan obecny
I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu uważane jest za kontynuację dawnego Gimnazjum Akademickiego.
Obecnie w Toruniu mieści się także Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące. Szkoła ta funkcjonuje pod nadzorem toruńskiego uniwersytetu, uczy w niej wielu wykładowców akademickich.
Uczelnią wyższą kontynuującą tradycje naukowe Torunia i regionu jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, największa i najstarsza uczelnia w województwie (zał. w 1945 roku)[3].
Przypisy
- ↑ Historia szkoły | I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, www.1lo.torun.pl [dostęp 2016-03-06] .
- ↑ Toruń, Przewodnik po Toruniu, Zwiedzanie Torunia z przewodnikiem, Przewodnicy miejscy Toruń przewodnik miejski Informacja turystyczna, Zabytki Torunia i kujawsko-pomorskiego, Muzea, Atrakcje turystyczne, Historia, Pierniki toruńskie, Twierdza Toru, www.turystyka.torun.pl [dostęp 2016-03-06] .
- ↑ Historia Uniwersytetu – Uniwersytet Mikołaja Kopernika, www.umk.pl [dostęp 2016-03-06] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor:
Mapa miasta Toruń, Polska
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.83 N
- S: 52.28 N
- W: 17.16 E
- E: 19.88 E
Autor: Aviv ben Jehuda, Licencja: CC BY-SA 4.0
Toruń, ul. Piekary 49 (dawniej 47) - bursa protestanckiego Gimnazjum Akademickiego w Toruniu, XIV, 1598-1601 (zabytek nr A/478/273 oraz 46/A)
Autor: Zorro2212, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tablica upamiętniająca 400-lecia gimnazjum toruńskiego
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Autor: Pko, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Toruń, kościół Wniebowzięcia NMP, dawne zabudowania klasztorne na wschód od kościoła