Ginewra

Królowa Ginewra, mal. William Morris

Ginewra (walij. Gwenhwyfar, ang. Guinevere) – postać z legend arturiańskich, żona króla Artura, w niemal wszystkich wersjach legendy bezdzietna. Była córką jego przyjaciela i sojusznika Leodegrance'a (Leodegana), króla Cameliard, i miała siostrę o imieniu Gwenhwyfach.

Artur ożenił się z Ginewrą w wieku 13 lat, wraz ze wstąpieniem na tron, w imię sojuszu z jej ojcem Leodegrance'm – bądź też, gdy spotkawszy ją w czasie jednej ze swych misji, zakochał się w niej bez pamięci. W legendach arturiańskich powtarza się motyw porwania Ginewry. W jednych wersjach porwał ją król Melwas i uwięził w swojej twierdzy w Glastonbury, według Życia Gildas Ginewra została uwolniona dzięki mediacji św. Gildasa, zanim jeszcze Artur rozpoczął oblężenie twierdzy. W innych wersjach porywaczem był Malagant, były rycerz Okrągłego Stołu, który stał się nieprzyjacielem Artura.

Ukochanym Ginewry był przyjaciel króla Artura, Lancelot z Jeziora, który obrał ją za damę swego serca, dokonywał w jej imię bohaterskich czynów i zaprzysiągł bronić z mieczem w ręce jej czci i sławy. Ginewra wygnała Lancelota z zamku, gdy ten zdradził ją z Elaine z Corbenic, która dzięki czarom przybrała postać żony Artura i zwabiła tym sposobem jej ukochanego do swego łoża.

Ujawnienie romansu Ginewry i Lancelota przez synów króla Lota, było przyczyną rozłamu wśród Rycerzy Okrągłego Stołu. Lancelot w obronie ukochanej zabił kilku swoich byłych przyjaciół, potem walczył z samym królem Arturem. Kiedy Artur walczył z Lancelotem, zostawił Ginewrę pod opieką swojego syna – Mordreda, a ten postanowił zająć miejsce ojca na tronie i u boku Ginewry. Ostatecznie w bitwie pod Camlann Mordred zabił Artura, ale najpierw sam otrzymał śmiertelną ranę. Razem ze śmiercią Artura upadł Camelot. Po tych wszystkich wydarzeniach Ginewra złożyła śluby zakonne.

Media użyte na tej stronie

Queen Guinevere.jpg

"This is the only completed easel painting that William Morris produced. It is a portrait in medieval dress of Jane Burden, whom Morris married in April 1859. The picture has been identified in the past as Queen Guenevere, partly owing to the fact that Morris published his first volume of poetry, The Defence of Guenevere, in March 1858. However, recent research has established convincingly that the picture is intended to represent Iseult mourning Tristram's exile from the court of King Mark."