Giovanni Francesco Gonnelli

Autoportret
Jusepe de Ribera, Alegoria zmysłu dotyku, znany też, jako portret Gonnelliego[1]
Popiersie Urbana VIII (1637)
Popiersie kanonika Francesco Chiarenti (1640)

Giovanni Gonnelli (ur. 4 kwietnia 1603 w Gambassi Terme w Toskanii, zm. 1664) znany również jako "Il Cieco da Gambassi" ("Ślepiec z Gambassi", włoski rzeźbiarz okresu baroku, urodził się w Gambassi w Toskanii. Jego biografię opisał biograf i historyk Filippo Baldinucci, autor biografii włoskich, francuskich i flamandzkich artystów okresu baroku.

Życiorys

Według Baldinucciego, Gonnelli został odkryty przez księcia Mantui, Karola I Gonzagę w pracowni Pietro Tacca starszego uznawanego za wybitnego wykonawcę pomników, fontann, dekoracji architektonicznych i rzeźb sakralnych. Zatrudnienie w pracowni Tacco świadczy o wyjątkowych zdolnościach Gonnelliego i o tym, że mógłbyć anonimowym współautorem części projektów swojego mistrza.

Na zaproszenie księcia Gonzagi przeniósł się do Mantui, gdzie przeżył oblężenie miasta przez wojska niemieckie w 1630 roku, a także epidemię dżumy. W tym czasie (według Baldinucciego) z powodu niedostatku, wyczerpującej pracy i ciężkich przeżyć utracił wzrok. W następstwie ociemnienia Gonnelli powrócił do Toskanii. Tam zaczął rzeźbić w glinie, a jego prace wzbudziły uznanie i patronat m.in. wielkiego księcia Toskanii, Ferdynanda II Medyceusza i papieża Urbana VIII. Korzystając z zaproszenia udał się do Rzymu.

Baldinucci opisuje, że jeden z patronów zmusił go do pracy w ciemnym pomieszczeniu, aby sprawdzić, czy nie udaje ślepego. Wykonywał portrety po wnikliwym studiowaniu portretowanego rękoma. Gdy zamawiający był wysoko postawiony i tego sobie nie życzył, portret był wykonywany na podstawie woskowego modelu, aby uniknąć dotykania twarzy portretowanego. Wykonane przez niego portrety papieża i wielu dostojników znajdują się w muzeum Watykanu.

Przypisy

Bibliografia

  • F. Baldinucci, Notizie de' Professori del Disegno da Cimabue in qua ..., a cura di F. Ranalli, IV, Firenze 1846, s. 620-629
  • Notizie de' professori del disegno... by Filippo Baldinucci and others (1681). p. 253. [1]
  • Ribera and... (ang.). [dostęp 2013-09-28].
  • Giovanni Gonnelli, ślepiec z ... (ang.). [dostęp 2013-09-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Giovanni Gonnelli, Autoritratto.jpg
Giovanni Gonnelli, detto il "Cieco di Gambassi", Autoritratto, terracotta conservata fino al 1942 presso la famiglia Villoresi di Colonnata (Sesto Fiorentino), oggi dispersa. Sulla parte anteriore della base si legge: GIOVANNI GAMBASSI CIECHO FECE
Giovanni Gonnelli, Busto del canonico Francesco Chiarenti 2.jpg
Autor: Picchi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Giovanni Gonnelli, Busto del canonico Francesco Chiarenti (1640), Museo del vetro, Gambassi Terme
Giovanni Gonnelli, Busto di Urbano VIII.jpg
Giovanni Gonnelli, Busto di Urbano VIII, Pinacoteca di Palazzo Barberini, Roma, firmato "GIO. GAMBASSI CIECO FECE"