Gitara hawajska

Gitara hawajska

Gitara hawajska – odmiana gitary, która wykształciła się w kulturze muzycznej Hawajów. Początkowo, od zwykłej gitary akustycznej różniła się strojem i techniką gry, lecz z czasem przekształciła się w samodzielny instrument.

Gitara hawajska nie ma ustalonego stroju. Strojona jest zwykle w skalach durowych w zależności od potrzeb i upodobań artysty.

Liczba strun gitary hawajskiej jest też zmienna i dochodzi do ośmiu.

Technika gry

Na gitarze hawajskiej gra się na siedząco, trzymając ją na kolanach. Struny dociska się do podstrunnicy za pomocą metalowego lub szklanego przedmiotu, zwykle walca trzymanego w palcach lub szerokiej obrączki założonej na palec tzw. slide. Przedmiot przesuwany wzdłuż struny powoduje wydobywanie z niej przeciągłego, śpiewnego tonu (glissando).

Wykorzystanie

Gitara hawajska została wynaleziona prawdopodobnie około roku 1855, a poza Hawajami pierwszy raz zaprezentowana w 1915 na Panama-Pacific International Exposition w San Francisco. Na fali zainteresowania muzyką hawajską zdobyła wielką popularność w Ameryce. Została także zaadaptowana jako instrument bluesowy (jednak stosowana jest niezwykle rzadko) i muzyki country.

Zobacz też

Bibliografia

  • Józef Powroźniak: Szkoła gry na gitarze i na gitarze hawajskiej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne. ISBN 83-224-1264-9.

Media użyte na tej stronie

RogerSteel2b.jpg
Autor: User Bodoklecksel on de.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0

"Roger" Lap Steel Gitarre, deutsches Fabrikat, 50er Jahre, (Tonabnehmer erneuert).

eigenes Foto