Giulio Clovio

Giulio Clovio
Ilustracja
Portret Giulia Clovia pędzla El Greca
Data i miejsce urodzeniaok. 1498
Grisono, obecna Chorwacja
Data i miejsce śmierci5 stycznia 1578
Rzym
Dziedzina sztukimalarstwo, miniatura
Epokawłoski renesans, cinquecento
Jedna ze stron Oficjum do Najświętszej Panny

Giorgio Giulio Clovio (Juraj Julije Klović, Juraj Glovicic) (ur. 1498 w Grisono[1], zm. 5 stycznia 1578 w Rzymie) – włoski malarz, miniaturzysta i iluminator książek urodzony w Królestwie Chorwacji pozostającym w unii z Królestwem Węgier, aktywny głównie w renesansowych Włoszech[2].

Clovio jest uważany za jednego z najlepszych XVI-wiecznych iluminatorów książek. Jednak współczesną sławę zawdzięcza głównie przyjaźni z malarzem El Greco, któremu pomógł w młodości podczas jego pobytu we Włoszech.

Życie i twórczość

W pierwszych latach po przybyciu do Rzymu Clovio, jeszcze jako Crovato (Chorwat)[3], praktykował w pracowni Giulia Romano. Posiadał już umiejętności miniatorskie oraz znał techniki bizantyjskiego malarstwa i drobiazgowego rysunku, które nabył w młodości w rodzinnym Królestwie Chorwacji. Mimo iż próbował naśladować styl Tycjana, Rafaela i Michała Anioła, jego talent ujawnił się w miniaturze. Jako jeden z pierwszych zastosował metodę le pointille (punktowania) i ja udoskonalił. Pierwszą jego pracą była wykonana w kolorze miniatura Matki Boskiej, dla której wzorem był drzeworyt Albrechta Dürera[4][5].

W 1524 roku wyjechał na Węgry na służbę do króla węgierskiego Ludwika II, dla którego stworzył Wyrok Parysa i Lukrecję. Po śmierci Ludwika, który poległ w bitwie z Turkami pod Mohaczem, powrócił do Rzymu[6]. Rok później przeżył złupienie miasta przez Hiszpanów i zarazę. Ciężko ranny, ledwo uszedł z życiem. Na znak pokory i wdzięczności w 1527 roku wstąpił do zakonu kanoników regularnych św. Augustyna i wyjechał do Mantui do klasztoru Św. Rufina. Z murów klasztornych wyciągnął go jego protektor kardynał Mariano Grimani i po otrzymaniu zezwolenia od papieża już jako Don Giulio Clovio powrócił do Rzymu i wstąpił w służbę kardynała Aleksandra Fernese. Tam wykonał dwadzieścia sześć miniatur do brewiarza Oficjum do Najświętszej Panny (Godzinki do Matki Boskiej) autorstwa Monterchiego, przedstawiających sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Prace te trwały dziewięć lat. Clovio w tym czasie ozdobił m.in. również cztery strony w Modlitewniku do Matki Boskiej[7], wykonał cztery ilustracje z życia św. Pawła w Listach apostolskich. Kunszt wykonania tych prac ugruntował jego pozycję jako mistrza miniatur. W latach 1551–1553 Clovio pracował we Florencji, na dworze księcia Kosmy I, gdzie namalował m.in. miniaturę przedstawiającą żonę władcy Eleonorę z Toledo oraz podobiznę Chrystusa na podstawie starożytnego wizerunku należącego do Gotfryda z Bouillon, króla Jerozolimy i miniaturę Ukrzyżowanie z Marią Magdaleną[8].

Około 1568–1569 Clovio namalował portret króla hiszpańskiego Filipa II na zamówienie wicekróla Mediolanu. Portret spodobał się władcy, który zaprosił go do Hiszpanii, gdzie właśnie trwały prace przy bibliotece w Escorialu. Stary już mistrz skorzystał z zaproszenia, ale nie był w stanie podjąć się nowych zleceń. Z tego okresu[9] pochodzi obraz El Greca Portret Giulia Clovia, który spotkał się z mistrzem jeszcze podczas swojego pobytu w Rzymie. Jego podobiznę uwiecznił również w obrazie Wypędzenie przekupniów ze świątyni.

Giulio Clovio powrócił do Rzymu, gdzie zmarł 5 stycznia 1578 roku. Jego grób, na którym widnieje napis „Pictor de Croatia”[10], znajduje się w bazylice św. Piotra w Okowach. Giorgio Vasari bardzo wysoko cenił prace Clovia i w swoich Żywotach... nazwał go „małym i nowym Michałem Aniołem” ówczesnych czasów[11].

Wybrane prace

Grawerunek autorstwa Enea Vico na podstawie pracy Giulio Clovio (1522)
  • Rękopis Soane – rękopis będący komentarzem do Listów Apostolskich. Clovio ozdobił je czterema scenami z życia św. Pawła. manuskrypt znajduje się w prywatnej kolekcji Sir Johna Soane Museum w Londynie
  • Godzinki Farnese – dwadzieścia sześć miniatur wykonanych w 1546 roku do brewiarza kardynała Alessandro Farnese, (obecnie w Morgan Library, Nowy Jork).
  • Lekcjonarz – sześć całostronicowe ilustracje do lekcjonarza wykonane dla kardynała Alessandro Farnese. Obecnie praca znajduje się w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej w Nowym Jorku
  • Mszał Colonny – praca z 1512 roku dla kardynała Pompeo Colonna (obecnie Rylands John University Library w Manchesterze).

Przypisy

  1. Vasari 1985 ↓, t.VII, s. 324.
  2. John William Bradley: The Life and Works of Giorgio Giulio Clovio, Miniaturist: with notices of his contemporaries, and of the art of decoration in the Sixteenth Century. London: Bernard Quaritch, 1891.
  3. Sygnatury artysty: Don Giulio Crovato albo Julius CrovatusJohn William Bradley: The Life and Works of Giorgio Giulio Clovio, Miniaturist: with notices of his contemporaries, and of the art of decoration in the Sixteenth Century. London: Bernard Quaritch, 1891, s. 19-20, 135..
  4. Vasari 1985 ↓, t.VII, s. 326.
  5. Catholic Encyclopedia: Giorgio Clovio, www.newadvent.org [dostęp 2017-11-18].
  6. Renaissance and Reformation, 1500-1620: A Biographical Dictionary (The Great Cultural Eras of the Western World) by Jo Eldridge Carney (editor) Greenwood Press 2001. Clovio Giulio s. 88-89
  7. Modlitewnik ten trzyma Clovio na obrazie El Greca Wypędzenie przekupniów ze świątyni
  8. Vasari 1985 ↓, t.VII, s. 332.
  9. W 1569 według Vallentin 1958 ↓, s. 73
  10. Darko Žubrinić: Giulio Clovio Croata 1498–1578 the greatest miniaturist of the Renaissance (ang.). croatia.org, 2012-12-22. [dostęp 2017-12-26].
  11. Vasari 1985 ↓, t.VII, s. 331.

Bibliografia

  • Antonina Vallentin: El Greco. Halina Ostrowska-Grabska (tłumacz). Warszawa: PIW, 1958.
  • Giorgio Vasari: Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów. Warszawa: PWN, 1985.

Media użyte na tej stronie

Julije Klovic 2.jpg
Il Ritratto di Giulio Clovio di El Greco è un quadro (olio su tela, cm 62 x 84) che si trova a Napoli nel Museo di Capodimonte (inv. Q 191), facente parte della Collezione Farnese. Il dipinto ritrae Giulio Clovio, uno dei più celebri miniatori del Cinquecento, che tiene fra le mani una delle sue opere, il Libro d' ore, realizzato per Alessandro Farnese ed oggi a New York alla Pierpont Morgan Library. In questo ritratto si può anche ravvisare un gesto di riconoscenza, in quanto che El Greco giunse a Palazzo Farnese nel 1570 grazie all' intermediazione di Giulio Clovio.
0 St Georges combattant le dragon - BBN de Belgique.jpg
Autor: Jean-Pol GRANDMONT, Licencja: CC BY 4.0
"Saint Georges combattant le dragon (26 x 36,4 cm), gravure publiée par Antonio Salamanca, réalisée en 1522 par Enea Vico (1523-1567) d’après Giulio Clovio (1498-1578). – Conservée à la Bibliothèque royale de Belgique - Cabinet des Estampes, prêtée et photographiée lors de l’exposition «L’homme le dragon et la mort » au Musée des Arts contemporains (MAC’s) à Hornu (Belgique).
Farnese hours. M.69.jpg
Farnese hours. M.69, fol. 46v. With portrait of Alessandro Farnese, its 1st owner