Glenelg
Glenelg − obszar na Marsie, w stronę którego zwrócił się należący do NASA łazik Curiosity po wylądowaniu w miejscu nazywanym Bradbury Landing. Na obszarze „Glenelg” łączą się trzy różne typy terenu. Wszystkie trzy typy terenów są obserwowane z orbity przez instrument HiRISE zamontowany na orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter. Kierując tam Curiosity, można będzie badać ten obszar.
Jednym z trzech typów jest teren lekko stonowany, z dobrze rozwiniętymi warstwami, które prawdopodobnie stanowią depozyty materiałów osadowych. Innym rodzajem terenu są czarne pasy, które biegną przez obszar Glenelg i mogą stanowić dodatkowe warstwy przeplatane z warstwami lekko stonowanymi. Czarne pasy nie są łatwo widoczne z orbity i mają grubość rzędu około 1 metra. Oba typy warstw są dla łazika Curiosity ważnymi obiektami naukowymi[1].
Wzajemne położenie miejsc Bradbury Landing, Rocknest i obszaru „Glenelg”
Obraz wychodni skalnej na obszarze „Glenelg”
Przypisy
- ↑ On the Road to Glenelg (ang.). NASA, 19.09.2012. [dostęp 2013-03-30].
Media użyte na tej stronie
Należący do NASA łazik Curiosity użył kamery umieszczonej na maszcie (Mastcam), podczas 120 dnia marsjańskiego, albo Sol 120 (07 grudnia 2012), aby zarejestrować obraz wychodni skalnej nieformalnie nazwanej "Shaler". Przedmiotem zainteresowania misji zespołu naukowego jest fakt, że na wychodni warstw, z których niektóre z nich, są ustawione pod kątem względem siebie w szyku zwanym crossbedding. Miejsce jest w pobliżu punktu, gdzie trzy rodzaje terenu zbierają się w miejscu o nazwie "Glenelg" wewnątrz krateru Gale
Obszar objęty obrazem na pierwszym planie rozciąga się na około 90 cm.
Obraz miał tak zbalansowaną biel, aby pokazać skały tak, jak by wyglądały w warunkach oświetlenia ziemskiego.
.Mapa trasy przebytej przez łazik Curiosity do Sol 29
Mapa ta, pokazuje trasę przebytą przez należący do NASA łazik Curiosity do 29 marsjańskiego dnia, (Sol 29), misji łazika na Marsie (do 04 września 2012).
Trasa rozpoczęła się tam, gdzie sonda Mars Science Laboratory umieściła łazik, w miejscu później nazwanym "Bradbury Landing". Linia wychodząca w prawo (w kierunku wschodnim) z "Bradbury Landng" wskazuje trasę łazika. Numeracja punktów wzdłuż linii wskazuje kolejne marsjańskie dni, odnoszące się do danych odcinków trasy. Północ jest u góry. Długość paska skali w terenie, odpowiada odcinkowi o długości dwustu metrów.
W ciągu 29 marsjańskiego dnia łazik przebył w sumie 109 metrów. Na pozycji osiągniętej 29 marsjańskiego dnia, łazik rozpoczął działalność związaną z ćwiczeniami ramienia robotycznego. Obszar Glenelg położony dalej na wschód, jest pierwszym z głównych terenów, wybranym jako mogący zaoferować dobry cel, dla pierwszej analizy zebranych próbek skał, uzyskanych poprzez użycie wiertarki udarowej.
Obraz użyty do wykonania mapy pochodzi zdjęcia wykonanego podczas obserwacji lądowiska przez teleskop zwierciadlany HiRISE zamontowany na należącym do NASA orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter.
Image Credit: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
Ciemne pasma przebiegające wzdłuż jasnych warstw
Ta mozaika zdjęć wykonanych przez jedną z kamer masztowych należącego do NASA łazika Curiosity pokazuje zbliżenie terenu, patrząc w stronę obszaru "Glenelg", w którym spotykają się trzy różne typy terenu. Wszystkie trzy typy terenu są obserwowane z orbity przez teleskop HiRISE zamontowany na orbiterze Mars Reconnaissance Orbiter. Kiedy Curiosity dojedzie do obszaru Glenelg będzie prowadzić eksploracje tego obszaru.
Jednym z trzech typów jest teren jasno stonowany, z dobrze rozwiniętą strukturą warstw, który prawdopodobnie zawiera nagromadzone materiały osadowe. Istnieją także ciemne pasy, przebiegające przez obszar Glenelg i mogą stanowić dodatkowe warstwy, przeplatane z warstwami jasnymi. Ciemne pasy nie są łatwo widoczne z orbity i są rzędu około 1 metra grubości. Oba typy tych warstw są związane z ważnymi oczekiwaniami naukowców względem badań planowanych na tym obszarze.
Mozaika ta, składa się ze zdjęć wykonanych przez jedną z dwu kamer masztowych ang. MastCam, kamerą 100-milimetrową.
Zdjęcie posiada polskie adnotacje. Kliknij aby je uruchomić
Image Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS
Mapa ta pokazuje trasę przebytą przez należący do NASA łazik Curiosity od miejsca lądowania, później nazwanego "Bradbury Landing", obok miejsca "Lake Point" do obszaru "Glenelg", w sumie przebywając 519 metrów. Łazik wylądował 5 sierpnia czasu pacyficznego (6 sierpnia, Universal Time). 30 listopada 2012 łazik był na najbardziej wysuniętym na wschód punkcie na tej mapie. Pracował używając czerpaka łopatki kopiąc przez kilka tygodni na zboczu wydmy w miejscu zwanym "Rocknest". Na obszarze zwanym "Glenelg" występują trzy rodzaje terenu. Depresja nazywana "Yellowknife Bay" jest miejscem na wybranie pierwszej skały docelowej do użycia wiertarki. Miejsce to zostało nazwane "John Klein". Wszystkie opisane na mapie miejsca znajdują się w kraterze Gale, na północ od góry zwanej Góra Sharp znajdującej się w środku krateru. Po pracach z użyciem wiertarki na obszarze Glenelg, głównym celem podróży łazika będą niższe tereny Mount Sharp. Aby zobaczyć okolicę w szerszym kontekście, zobacz: PIA16064 i PIA16058.