Gmina ewangelicka w Braniewie

W latach 1837–1945 świątynia ewangelicka w Braniewie
Wybudowana w latach 1926–27 szkoła katolicka i ewangelicka wg projektu Kurta Fricka
Pomnik pamięci zmarłych spoczywających na cmentarzu ewangelickim w Braniewie
Kamień nagrobny ewangelickiego przedsiębiorcy Ferdinanda Kuckeina (1777–1863) wmurowany w ścianę prawosławnej cerkwi
Fragment nagrobka z grobu proboszcza Ludwiga Braunschmidta w lapidarium na cmentarzu ewangelickim

Gmina ewangelicka w Braniewie – wspólnota protestancka powstała w Braniewie po 1772 i istniejąca w mieście do 1945 roku.

Historia

1772–1945

Przed 1772 rokiem ewangelicy w Braniewie byli nieliczni, gdyż według ówczesnego prawa nie mieli prawa do zatrzymywania się w miastach Warmii na dłużej niż rok. Przynależeli oni przeważnie do gmin ewangelickich w innych miejscowościach, głównie do najbliższej protestanckiej parafii w odległym o parę kilometrów Gronowie, gdyż tuż na północ od Braniewa przebiegała już granica Warmii i Prus Dolnych.

Początki gminy ewangelickiej w Braniewie na katolickiej Warmii wiążą się z I rozbiorem Polski w 1772 roku, po którym Braniewo znalazło się w granicach Królestwa Prus. W mieście utworzono garnizon wojskowy (w 1773 zaczęto w Braniewie formować 53. pułk fizylierów pod dowództwem płka Lucka). Wojskowi i urzędnicy przysyłani z zewnątrz stanowili główną oś tworzącej się od tego czasu gminy ewangelickiej w mieście. Oprócz nich osiedlali się też, choć dużo mniej liczni, kupcy i rzemieślnicy[1][2]. Religijną posługę dla w większości ewangelickich oficerów i żołnierzy sprawowali początkowo przysyłani wraz z wojskiem kapelani.

Rok 1782 był przełomowy w funkcjonowaniu braniewskiej gminy ewangelickiej. 1 czerwca 1782 roku gmina ewangelicka zyskała w mieście własny cmentarz, gdyż do tej pory zmarłych chowano w oddalonym o około 6 km Gronowie. Burmistrz porządkowy miasta Velhagen oddał w tym celu gminie ewangelickiej od dawna nieużytkowany cmentarz przy szpitalu św. Jerzego[3][4]. W tym samym roku udało się gminie uzyskać katechetę przez państwo opłacanego, pochodzącego z Działdowa pastora Krickende, który utworzył pierwszą szkołę ewangelicką (do której uczęszczały także dzieci katolickie). Oprócz tego rektor Krickende, podczas nieobecności kapelana wojskowego, zastępował go w sprawowaniu wszystkich posług i w odprawianiu mszy św.

Na podstawie rozporządzenia króla Fryderyka II nabożeństwa protestanckie sprawowano w miejskim ratuszu, w dużej sali posiedzeń na pierwszym piętrze. Jednak gmina szybko się powiększała. 28 października 1784 roku król Prus Fryderyk II wyraził zgodę na przebudowę dawnego ratusza Nowego Miasta na kościół i sam dołożył na ten cel sumę 1200 talarów (nowomiejski ratusz stał się właśnie zbędny po połączeniu w 1773 roku obu miast w jedno). 1 stycznia 1786 w nowej świątyni odprawiono pierwszą uroczystą mszę św., po tym jak dzień wcześniej gmina cywilna i wojskowa utworzyły jedną wspólnotę[2]. Dla wojska nabożeństwa odbywały się do południa, a dla ludności cywilnej w godzinach popołudniowych[4]. W 1782 wybudowano również nowy budynek szkoły elementarnej do nauki dzieci rodzin ewangelickich[5].

W czasie wojen napoleońskich, w latach 1807–1809, świątynia protestancka została zamieniona na wiele miesięcy w magazyn. W tym czasie nabożeństwa ewangelickie sprawowane były w kościele katolickim św. Trójcy[5]. Po wojnach napoleońskich z powrotem odremontowano kosztem 600 talarów ratuszowy kościół, a od dnia 7 sierpnia 1809 roku gmina ewangelicka otrzymała po raz pierwszy cywilnego proboszcza – urodzonego w Dzierzgoniu ks. Augusta Theodora Siemienowskiego. Posługiwał on do 1824 roku, po czym został przeniesiony do Czechowa koło Iławy Pruskiej, gdzie pozostał do śmierci w 1836 roku. Kolejnymi proboszczami w Braniewie byli: Eduard Krach (tylko 4 lata, zm. 1828), Ferdinand Bock (1829–1845), Liedke (1847–1853) i Johann Ferdinand Herrmann (od 1853). Co ciekawe, nauczali oni również religii w wymiarze 4 godzin tygodniowo uczniów ewangelickich w katolickim gimnazjum w Starym Mieście (np. w 1813 było ich 19)[6].

Liczba członków gminy ewangelickiej systematycznie rosła, zwłaszcza gdy od 1813 roku stacjonował w mieście pułk piechoty (Infanterie-Regiment). 16 sierpnia 1817 roku gmina, zarządzeniem królewskiego ministerstwa do spraw wewnętrznych, została podniesiona do rangi parochii, do której należały ponadto m.in.: Frombork, Pfahlbude przy ujściu Pasłęki, Pierzchały, Zawierz, Rogity i Rudłowo.

Dotychczasowy „Dom Boży” w ratuszu garniznowego Braniewa stawał się zbyt ciasny dla parafii, zaczęto zabiegać o pozwolenie na budowę kościoła. W 1826 roku, dzięki wsparciu państwa, gmina otrzymała na budowę nowego kościoła dotację w kwocie 53 196 talarów, 13 groszy srebrnych i 9 fenigów. Projekt nowej świątyni wykonano w Wyższej Deputacji Budowlanej w Berlinie, pod nadzorem architekta Karla Friedricha Schinkla. Prace budowlane rozpoczęto w 1830 roku przy ul. Królewieckiej na parcelach budynków spalonych w pożarze miasta w 1824 roku. Inwestycję prowadzili kolejno powiatowi inspektorzy budowlani: George Rehefeld i August Bertram. Poświęcenie nowo wybudowanej świątyni nastąpiło 19 listopada 1837 roku[7]. Jest to, do dziś zachowany kościół halowy, murowany, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z wyodrębnioną we wnętrzu absydą ołtarzową, w stylu późnoklasycystycznym, posiadający dwie wieże. Dzwony zostały odlane przez zakład ludwisarski z Królewca. Zawieszenie dzwonów zamówionych za 1400 talarów u znanego ludwisarza Christiana Augusta Copinusa nastąpiło 29 listopada 1831 roku, natomiast mechanizm zegarowy zakupiono u ślusarza Friedricha Wilhelma Ruffa za 430 talarów. Ponadto w 1829 roku rozpoczęto prace przy budowie domu parafialnego i szkoły ewangelickiej przy ul. Królewieckiej. Oba budynki zostały pokryte dachem już jesienią tegoż roku. Budowę plebanię ukończono 2 września 1830, zaś budowę szkoły 9 października 1830 roku. W tym okresie wzniesiono również dom dzwonnikowi[8].

Ksiądz proboszcz był zarazem nauczycielem religii w szkole elementarnej, w której w czterech klasach było 300 uczniów. Około 150 z nich uczęszczało następnie do braniewskiego gimnazjum na Starym Mieście, razem z młodzieżą katolicką. Proboszczowie obu parafii, jak np. pastor Bock i proboszcz kościoła św. Katarzyny Johann Parschau, bardzo życzliwie odnosili się do siebie, apelując do wiernych o zgodne współżycie i pomagając sobie nawzajem. Toteż obie wspólnoty żyły ze sobą w zgodzie, nie dochodziło między nimi do konfliktów, na co zwracały uwagę osoby przybywające z zewnątrz. Małżeństwa mieszane katolików z ewangelikami były dość częste. Dopiero czasy kulturkampfu przyczyniła się do zmiany tej sytuacji na gorsze[7].

Wspólnota ewangelicka podejmowała wiele inicjatyw dobroczynnych, obejmowała opieką osoby chore i sieroty. W 1862 roku proboszcz Hermann, wybudował szpital, w 1874 powstał pierwszy sierociniec dla chłopców (Knabenwaisenhaus). W 1883 proboszcz Löfflade wybudował nowy piętrowy przytułek dla chorych i starców o nazwie fundacja św. Marcina (Martinstift), w którym było 20 miejsc dla osób niedomagających oraz dla czterech opiekunów. Obok domu dla sierot postawiono kaplicę „Lutherkapelle”, do nauki religii i innych przedsięwzięć religijno-kulturalnych. Chorzy ewangelicy mogli też uzyskać pomoc i opiekę w dużo bardziej okazałym katolickim szpitalu Najświętszej Marii Panny (Marienkrankenhaus), który w 1863 roku utworzono w budynku przy Ludendorffstraße 16.

10 listopada 1887 roku, w związku z pięćdziesięcioleciem parafii, został poświęcony został nowy trzypiętrowy szpital ewangelicki „Jubiläumsstift”, w którym również opiekowano się sierotami. Chorymi w szpitalu opiekował się nieodpłatnie żydowski lekarz dr Wiener. Ponadto w 1899 superintendent protestancki (odpowiednik biskupa lub dziekana katolickiego) nakładem 70 000 marek ufundował trzypiętrowy szpital na 25 chorych i 40 sierot[7][5].

Odczuwalny był jednak brak domu parafialnego (Vereinshaus) czy jakiegokolwiek pomieszczenia reprezentacyjnego do zebrań i uroczystości, toteż w 1894 roku przy Königsberger Straße (ul. Królewiecka, również współcześnie) odkupiony został w tym celu dom z ogrodem od bractwa kurkowego (Schützenhaus), w którym znajdowały się m.in. dwie sale, duża i mała, scena oraz jadalnia i wystarczająco dużo miejsca na wszelkie potrzeby wspólnoty[9].

Kolejną dużym przedsięwzięciem dobroczynnym wspólnoty protestanckiej była budowa w latach 1906–1907 na przedmieściu Koźlin przy Teichstraße fundacji św. Magdaleny (Magdalenenstift) dla 80 dziewcząt, którym starano się im pomóc powrócić do normalnego życia. Była to potężna inwestycja, w skład fundacji wchodziło 7 budynków, ogród owocowo-warzywny, 60 mórg ziemi. Dziewczętami opiekowały się diakonise z Macierzystego Domu Diakonijnego w Królewcu, ucząc je wielu przydatnych w życiu umiejętności (szycia, prania, gotowania czy prac polowych)[10].

W 1913 roku rozkład mieszkańców wg wyznania we władzach miasta Braniewa przedstawiał się następująco: na sesji rady miasta Braniewa ok. jedna trzecich radnych było protestantami, dwie trzecie katolikami oraz dwóch wyznania mojżeszowego. W zarządzie miasta (magistracie) natomiast było 5 katolików i dwóch protestantów, burmistrz, Heinrich Sydath, był również katolikiem[11].

Parafia ewangelicka funkcjonowała w Braniewie do 1945 roku.

Sytuacja po II wojnie światowej

W pierwszych miesiącach 1945 roku większość mieszkańców Braniewa sama opuściła miasto przed nadciągającym frontem Armii Czerwonej. Z tych co pozostali, wielu zostało wywiezionych na Wschód lub po wojnie wysiedlonych na Zachód, o ile w ogóle udało się im przejście frontu Armii Czerwonej przeżyć. Po wojnie natomiast kościół ewangelicki, jako najlepiej zachowana świątynia w zniszczonym Braniewie, został przejęty przez napływową ludność polską na główny rzymskokatolicki kościół parafialny miasta i pełnił tę funkcję aż do odbudowania kościoła św. Katarzyny w latach 80. XX wieku[12]. Od 1 stycznia 1993 wydzielona tu została oddzielna parafia św. Antoniego w Braniewie.

W 1953 roku rada diecezjalna ewangelicko-augsburskiej diecezji mazurskiej wystąpiła jeszcze do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Braniewie z prośbą o przydzielenie gminie ewangelickiej kościoła w tym mieście. W uzasadnieniu podano, że w powiecie braniewskim mieszka 150–200 wyznawców obrządku ewangelicko-augsburskiego, którzy nie mogą sprawować praktyk religijnych, gdyż ich świątynię po wojnie zajęli katolicy. W piśmie tym poproszono, aby na potrzeby gminy ewangelickiej przekazać mały kościółek znajdujący się w pobliżu – kościół św. Trójcy przy ul. Kościuszki. Władze powiatowe negatywnie odniosły się do tej prośby, wskazano w odpowiedzi z lutego 1954 roku na mniejszą liczbę wiernych, przytaczając następujące wyliczenia: ogółem cały powiat braniewski miało zamieszkiwać jedynie 66 ewangelików, z czego w Braniewie i okolicach – 23 osoby, w Lelkowie i Żelaźnie – 24 osoby, w Pieniężnie – 3 osoby. Natomiast w kwestii kościółka przy ul. Kościuszki stwierdzono, iż ten kościół zawsze należał do ludności katolickiej, a po wtóre – jest to budowla zabytkowa, która właśnie remontowana jest przez ks. Batowskiego[13].

Zobacz też

Przypisy

  1. Stanisław Achremczyk, Alojzy Szorc, Braniewo, Olsztyn 1995, s. 195
  2. a b Heimatbrief für den Kreis Braunsberg, Die Braunsberger evangelische Kirchengemeinde am Ende des 18. und Anfang des 19. Jahrhunderts, 2013
  3. Braunsberg im Wandel der Jahrhunderte, www.braunsberg-ostpreussen.de [dostęp 2021-02-13].
  4. a b Historia Braniewa - nieznane wydarzenia - 1772-1815. PRUSKI GARNIZON w BRANIEWIE, www.historiabraniewa.hekko.pl [dostęp 2021-02-14].
  5. a b c Buchholz: Braunsberg im Wandel der Jahrhunderte - Kap. 9, www.braunsberg-ostpreussen.de [dostęp 2021-02-13].
  6. Johann Joseph Braun Geschichte des Königlichen Gymnasiums zu Brausberg während seines dreihundertjährigen Bestehens. Fest-Programm, womit zu der Dienstag den 4. Juli 1865 stattfindenten Feierr des dreihundertjährigen Jubiläums dieser Anstalt, s. 86-87, 130
  7. a b c Heimatbrief für den Kreis Braunsberg, Die evangelische Kirche im Kreis Braunsberg, 1993
  8. Marek Jodkowski Budownictwo Kościoła ewangelickiego na obszarach historycznej Warmii w dobie sekularyzacji (1772–1840) Studia Nauk Teologicznych, Tom 9 (2014)
  9. Braunsberg / Ostpreußen. Stadt und Kreis in Bildern aus vergangenen Tagen, s. 76– 77
  10. Heimatbrief für den Kreis Braunsberg, Die Reges Leben im Ev. Mädchen-Erziehungsheim in Braunsberg (Magdalenenstift) von Schwester Antonie Gers, 1999
  11. Ostpreußische Städtebilder. Braunsberg, Artikel in der Königsberg Hartungsche Zeitung vom 16.02.1913
  12. Piotr Gursztyn Braniewska fara Świętej Katarzyny (zarys historyczny)
  13. Krzysztof Bielawny Kościół Ewangelicko-Augsburski na Warmii i Mazurach po II wojnie światowej w spojrzeniu historyczno-ekumenicznym, Olsztyn 2008, s. 2002–203

Media użyte na tej stronie

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Braniewie 9.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Braniewie, wmurowany kamień nagrobny
Braniewo były cmentarz ewangelicki 2021 2.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo były cmentarz ewangelicki 2021 2
Braniewo Pfarrer Ludwig Braunschmidt 1829 1866 x.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo Pfarrer Ludwig Braunschmidt 1829 1866 x
Braniewo kościół św. Antoniego (ewangelicki) 2.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo kościół św. Antoniego (ewangelicki) 2
Braniewo szkoła SP6 Kurt Frick.jpg
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Braniewo szkoła SP6 Kurt Frick, rok 2021