Gołasze-Puszcza

Artykuł52°57′22″N 22°29′12″E
- błąd38 m
WD52°57'22"N, 22°29'12"E
- błąd38 m
Odległość3 m
Gołasze-Puszcza
wieś
Ilustracja
Droga lokalna w miejscowości
Państwo Polska
Województwo podlaskie
Powiatwysokomazowiecki
GminaWysokie Mazowieckie
SołectwoGołasze-Puszcza
Liczba ludności (2011)232[1][2]
Strefa numeracyjna86
Kod pocztowy18-200[3]
Tablice rejestracyjneBWM
SIMC0410301[4]
Położenie na mapie gminy wiejskiej Wysokie Mazowieckie
Mapa konturowa gminy wiejskiej Wysokie Mazowieckie, u góry znajduje się punkt z opisem „Gołasze-Puszcza”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Gołasze-Puszcza”
Położenie na mapie powiatu wysokomazowieckiego
Mapa konturowa powiatu wysokomazowieckiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Gołasze-Puszcza”
Ziemia52°57′22″N 22°29′12″E/52,956111 22,486667

Gołasze-Puszczawieś sołecka w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie[4][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Wierni kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii św. Bartłomieja Apostoła w Kuleszach Kościelnych[6] do parafii św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem[7].

Archeologia

Podczas budowy Gazociągu Jamał-Europa w 1996 r. w okolicy Gołaszy-Puszcza odkryto:

  • osadę kultury trzcinieckiej (wczesna epoka brązu)
  • osadę kultury łużyckiej (środkowa i późna epoka brązu)
  • osadę kultury przeworskiej z młodszego okresu przedrzymskiego - okresu wpływów rzymskich
  • ślady osadnictwa z wczesnego i późnego średniowiecza oraz okresu nowożytnego (do XVII w.)

Obserwacje archeologiczne i prace badawcze prowadzone były w zasadzie w szerokości 13-metrowego wykopu pod instalacje gazociągowe. Wszędzie jednak tam, gdzie napotykano na ważniejsze odkrycia, wykop był rozszerzany zależnie od potrzeb i prowadzono dalsze badania. Ratownicze badania wykopaliskowe, przeprowadzone przez mgr. Antoniego Smolińskiego i mgr. Sławomira Żółkowskiego. Finansowane przez EuroPolGaz S.A. Prace przeprowadzono w związku z budową gazociągu tranzytowego Jamał – Europa Zach. Stanowisko znajduje się 0,5 km na północny wschód od miejscowości Gołasze-Puszcza, leży w obrębie mezoregionu Wysoczyzna Wysokomazowiecka.

Na badanym terenie odkryto stosunkowo duże ilości materiału zabytkowego – fragmenty ceramiki, a także półsurowiec krzemienny. Wystąpiły one w 112 obiektach. Na stanowisku zarejestrowano pozostałości osady wielokulturowej – kultury ceramiki sznurowej z okresu neolitu, kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu, kultury łużyckiej z środkowej i późnej epoki brązu, kultury przeworskiej z młodszego okresu przedrzymskiego – okresu wpływów rzymskich, wczesnego średniowiecza oraz późnego średniowiecza – okresu nowożytnego (XV – XVII w.)[8].

Historia

Wzmiankowane w dokumentach z roku 1471 i 1493[9].

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich wymienia Gołasze jako starodawne gniazdo szlacheckie w powiecie mazowieckim, gmina Wysokie Mazowieckie, parafia Kulesze[9].

Urodzeni w Gołaszach:

W roku 1827 Gołasze-Puszcza liczyły 51 domów i 272 mieszkańców[9].

W roku 1921 we wsi naliczono 55 budynków z przeznaczeniem mieszkalnym oraz 298 mieszkańców (138 mężczyzn i 160 kobiet). Wszyscy zgłosili narodowość polską i wyznanie rzymskokatolickie[10].

We wrześniu 1939 żołnierze Wehrmachtu zamordowali dwóch mieszkańców wsi i spalili jedno gospodarstwo[11]. Przed pacyfikacją wsi było 100 gospodarstw i około 500 mieszkańców. 11 września 1939 r. do wsi wkroczyły pododdziały wchodzące w skład 10 dywizji pancernej dowodzonej przez gen. maj. F. Schaala. Część żołnierzy zatrzymała się we wsi i przystąpiła do podpalania zabudowań. Spłonęło: 20 domów i 43 budynki gospodarcze; spalono lub zrabowano: 13 koni, 29 krów i 42 sztuki trzody chlewnej. W pobliżu wsi żołnierze niemieccy wzięli do niewoli dwóch żołnierzy polskich. Byli to Teofil Grabowski lat 20 i Markowski lat 20. Obaj jeńcy zostali natychmiast rozstrzelani. Zastrzelono też mieszkańca wsi Kazimierza Kuleszę lat 48.

Żołnierze cześć mężczyzn z Gołasz-Puszczy popędzili do Wysokiego Mazowieckiego, przetrzymując w miejscowym kościele, po czym w dużej kolumnie pod konwojem uprowadzili na roboty do Prus Wschodnich. Ponadto w innych terminach na roboty do Niemiec wieziono 6 osób. Po pacyfikacji wieś stopniowo odbudowano[12].

10 lipca 1943 roku, wczesnym rankiem (ok. godz. 3.00) wieś Tybory-Misztale została otoczona przez żandarmerię. Z nieznanych przyczyn (ASG podaje, że wskutek donosu) aresztowano kilku mężczyzn, których przewieziono na posterunek żandarmerii w Wysokiem Mazowieckiem. Biorąc pod uwagę fakt, że mężczyźni byli przesłuchiwani, a nawet szczuci psami, prawdopodobnie byli istotnie oskarżeni o jakieś kontakty, które usiłowano, przy pomocy tortur, ustalić. Po kilku godzinach aresztowani zostali przewiezieni do lasu koło wsi Gołasze-Puszcza i tam, o godz. 15.00, rozstrzelani. Zginęli: Choiński Czesław, Dmochowski Aleksander, Gosiewski Jan, Mościcki Aleksander, Strzechowa (brak imienia), Zakrzewski Zygmunt, Mężczyzna z Warszawy o nieustalonym nazwisku. W kilka dni po egzekucji rodziny uzyskały zezwolenie Amtskommissarza z Kulesz na ekshumację zwłok i pochowanie ich na cmentarzu w Jabłonce Kościelnej. Obecnie jest tam pomnik z nazwiskami ofiar[13].

3 września 1943 r. (dzień nie jest dokładnie ustalony) żandarmi niemieccy rozstrzelali w lesie koło wsi Gołasze-Puszcza 10 osób cywilnych, była to siedmioosobowa rodzina, przywieziona z okolic Czyżewa oraz trzy osobowa rodzina Brzosków ze wsi Brzóski-Markowizna: Amelia lat 21, Aleksander lat 21 (małżeństwo) oraz jego siostra Marianna (Maria) lat 33 żona lotnika Tadeusza Westfala. Przyczyną aresztowania i egzekucji był odwet za lądowanie w okolicy nieznanego samolotu. Zwłoki ofiar zakopano w lesie[14]. Obecnie rodzina Brzosków pochowana jest na cmentarzu w Wysokiem Mazowieckiem.

15 czerwca 1944 r. żandarmi niemieccy dokonali aresztowań we wsi. Zostali aresztowani: Władysław Grochowski, Stanisław Milewski, Wacław Szepietowski i Antoni Wróblewski. Milewski zginął w obozie koncentracyjnym Gross Rosen. Dwie młode dziewczyny Janina Bagińska i Apolonia Gołaszewska zostały zabrane przez amtskomisarza z Wysokiego Mazowieckiego Ottona Erita na roboty przymusowe do III Rzeczy. Z robót tych nie powróciły. Podczas wycofywania się wojsk niemieckich w sierpniu 1944 r. żołnierze zorganizowali we wsi obławę, 12 ujętych mężczyzn popędzili do kopania okopów. Jeden z zatrzymanych Henryk Dąbrowski zginął w Niemczech. Po wojnie wieś obudowano. W miejscu zamordowania jeńca polskiego Markowskiego znajduje się pomnik, w innym miejscach egzekucji usypane są groby[15].

Komunikacja

Przez wieś przebiegają dwie drogi powiatowe: 2051B i 2052B, wyprowadzające ruch do drogi wojewódzkiej nr 671 oraz dróg krajowych 8 i 66[16].
Najbliższe miasto to Wysokie Mazowieckie (4 km).
Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Szepietowie (ok. 12 km), skąd odjeżdżają pociągi w kierunkach Warszawy i Białegostoku.

Oświata

W miejscowości znajduje się Szkoła Podstawowa[17].

Otwarcie Szkoły w Gołaszach-Puszczy: "Piękny , słoneczny poranek 11 listopada 1934 roku zgromadził prawie całą wieś około nowo pobudowanego budynku szkolnego, który na tle lasu i opodal rozrzuconych chat wiejskich wygląda wspaniale i okazale. Wejście od bramy do szkoły przybrano wieńcami z zieleni i chorągiewkami o barwach narodowych, wszak to dziś uroczystość poświęcenia szkoły. Z lewej strony ustawiła się orkiestra, a obok niej oddział miejscowej Straży Pożarnej, z prawej zaś dziatwa szkolna i rodzice. Za chwilę słychać warkot motoru nadjeżdżającego auta. Wysiadają: delegat pana wojewody, p. radca Łaszkiewicz i p. starosta dr. Raczyński. Orkiestra gra „Pierwszą Brygadę”. Przybyłych przedstawicieli władz wita kier. szkoły p. Wnorowski, poczem wszyscy udają się do budynku szkolnego. Aktu poświęcenia dokonał ks. prałat Złotkowski z Kulesz Kościelnych. Zabiera głos p. starosta i, nawiązując do uroczystej chwili, przemawia do rozumu i serc licznie zebranych. Ks. prałat Złotkowski sławi wysiłki ludności i komitetu budowy, oddając zasłużone pochwały działaczce sportowej p. Janinie Bańkowskiej i kierownikowi szkoły p. Wnorowskiemu, którzy nie szczędzili trudu i pracy przy budowie szkoły. Inżynier Ejsenberg udziela wyjaśnień, dotyczących technicznej strony robót i kosztów budowy szkoły, poczem p. Wnorowski dziękuje wszystkim obecnym za wzięcie udziału w uroczystościach. Następnie dziatwa szkolna odśpiewała hymn narodowy, pierwszą brygadę i kilka pieśni legionowych, jeden z uczniów wygłosił bardzo ładne przemówienie z racji obchodów „Święta Narodowego” a dziewczynki wyrecytowały kilka wierszy na cześć Marszałka Piłsudskiego. Miejscowe Koło Młodzieży Wiejskiej odśpiewało również kilka pieśni ludowych i legionowych"[18].

Obiekty zabytkowe

Współcześnie

Mieszkańcy zajmują się hodowlą wysokomlecznych krów, gęsi i kur. We wsi znajduje się zlewnia mleka, obsługiwana przez pobliską spółdzielnię mleczarską Mlekovita.

Zobacz też

Przypisy

  1. Wieś Gołasze-Puszcza w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2021-02-05] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r..
  3. Poczta Polska. Wyszukiwarka kodów pocztowych
  4. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Opis parafii na stronie diecezji
  7. Opis parafii na stronie diecezji
  8. Informator Archeologiczny 1998 r. s. 65, 263. - Narodowy Instytut Dziedzictwa
  9. a b c Gołasze, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 663.
  10. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie pierwszego powszechnego spisu ludności z dnia 30 września 1921 r., Województwo białostockie, Powiat Wysokie Mazowieckie, Gmina Wysokie Mazowieckie
  11. Józef Fajkowski, Jan Religa: Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1981, s. 206.
  12. Waldemar Monkiewicz, Józef Kowalczyk. Bez przedawnienia. Pacyfikacje wsi białostockich w latach 1939, 1941- 1944. Krajowa Agencja Wydawnicza. Białystok 1986 r. s. 25-26.
  13. Jerzy Smurzyński: Czarne lata na łomżyńskiej ziemi. Masowe zbrodnie hitlerowskie w roku 1939 i latach 1941–1945 w świetle dokumentów. Warszawa, Łomża: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, 1997 r. całość: tutaj
  14. Jan Onacik. Przewodnik po miejscach walk i męczeństwa woj. białostockiego, lata wojny 1939-1945. Wydawnictwo Sport i Turystyka. Warszawa 1970 r. s. 161.
  15. "Waldemar Monkiewicz, Józef Kowalczyk. Bez przedawnienia. Pacyfikacje wsi białostockich w latach 1939, 1941- 1944. Krajowa Agencja Wydawnicza. Białystok 1986 r. s. 25-26
  16. Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie
  17. Szkoła Podstawowa Gołasze-Puszcza
  18. Przegląd Łomżyński : ilustrowany tygodnik powiat.: łomżyńskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, szczuczyńskiego i wysoko-mazowieckiego. Łomża, R.6, 1934 nr 48 (2 XII) s. 13.. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa. [dostęp 2015-04-26].
  19. Załącznik do Uchwały Nr 133/XXIII/09 Rady Gminy Wysokie Mazowieckie z dnia 23 czerwca 2009 roku
  20. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. (2012-08-11)

Media użyte na tej stronie

Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Powiat wysokomazowiecki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu wysokomazowieckiego, Polska
Wysokie Mazowieckie (gmina wiejska) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Wysokie Mazowieckie, Polska