Godło Jakucji
Godło Jakucji ma postać okrągłej tarczy, w centrum której przedstawiona jest czerwona postać konnego jeźdźca z chorągwią w ręce, wzorowaną na naskalnych rysunkach znad rzeki Leny. Tarcza z przedstawieniem jeźdźca otoczona jest przez niebieskie obramowanie, w górnej części którego znajduje się narodowy jakucki ornament w formie 7 romboidalnych figur, a w dolnej - napis z nazwą kraju w językach rosyjskim i jakuckim - odpowiednio - Республика Саха (Якутия) i Саха Республиката.
Symbolika
7 rombolidalnych kryształów symbolizuje 7 narodów zamieszkujących kraj: Jakutów, Rosjan, Ewenków, Ewenów, Czukczów, Dołgan i Jukagirów.
Wykonany ochrą naskalny rysunek jeźdźca został odkryty w 1745 r.; symbolizuje on starożytne tradycje kraju.
Symbolika kolorów:
- barwa (ciemno)niebieska symbolizuje wierność, szczerość i nadzieję
- barwa biała oznacza czystość
- barwa czerwona (ochra) zastosowana do wykonania wizerunku jeźdźca została użyta gdyż tym właśnie kolorem rysunek wykonany był w oryginale.
Autorami godła są: A.I. Osipow, W.S. Parnikow, W.N. Ignatiew i I.A. Potapow. Godło w tej formie zastąpiło symbol z czasów ZSRR
Historia
Herb Obwodu Jakuckiego
Herb Obwodu Jakuckiego został zatwierdzony 5 lipca 1878 roku. Herb składał się ze srebrnej tarczy z czarnym orłem trzymającym szkarłatnego sobola w szponach. Tarcza była ozdobiona koroną cara i złotymi liśćmi dębu, przeplatanymi czerwoną wstążką.
Godło Jakuckiej ASRR
Obowiązujący za czasów Związku Radzieckiego symbol Jakucji tj. ówczesnej Jakuckiej ASRR w żaden sposób nie nawiązywał do specyfiki kraju. Był on nieznacznie zmienionym godłem Rosyjskiej FSRR, której część stanowiła Jakucka ASRR. Godło to zawierało typowe elementy godeł republik związkowych ZSRR. W centralnym miejscu umieszczona była czerwona tarcza a na niej - złoty sierp i młot - symbol sojuszu robotniczo chłopskiego oraz najważniejszy element godła Związku Radzieckiego, a pod nimi - wschodzące słońce - mające wyrażać świt, początek nowej ery w życiu kraju. W górnej części tarczy znajdowały się litery PCФCP (skrót od Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика - Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka). Całość otoczona była przez wieniec złożony z 14 kłosów zboża. Umieszczenie symbolu zboża w godle z jednej strony podkreślało znaczenie rolnictwa, a zwłaszcza tych właśnie roślin dla gospodarki kraju oraz symbolizowało dobrobyt, a z drugiej - nawiązywało do graficznego wyglądu godła ZSRR. U góry, u zbiegu obu wieńców umieszczono czerwoną pięcioramienną gwiazdę - oznaczającą zwycięstwo komunizmu w pięciu częściach świata, natomiast u dołu, na czerwonej wstędze znajdowało się wezwanie do jedności proletariatu.
Modyfikacja ówczesnego jakuckiego godła w stosunku do symbolu Rosyjskiej FSRR polegała na umieszczeniu na nim dwujęzycznego (rosyjskiego i jakuckiego) napisu z częściowo skróconą nazwą jakuckiej autonomii oraz dwujęzycznym wezwaniu do jedności proletariatu - Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (w godle Rosyjskiej FSRR napis ten był tylko w wersji rosyjskojęzycznej).
Zobacz też
Media użyte na tej stronie
New Coat of Arms of Sakha (Yakutia)
Emblem of the Yakut SSR from 1938 until 1939.
Sakha (Yakutia), coat of arms (vector image)
Emblem of the Yakut SSR from 1939 until 1978.
Emblem of the Yakut SSR from 1978 until 1990.
Yuakutsk oblast (Russian empire), coat of arms