Goldfinger (film)

Goldfinger
Ilustracja
Logo filmu
Gatuneksensacyjny
akcja
Rok produkcji1964
Data premiery17 września 1964
Kraj produkcjiStany Zjednoczone
Wielka Brytania
Językangielski, niemiecki, mandaryński, hiszpański
Czas trwania110 min
ReżyseriaGuy Hamilton
ScenariuszRichard Maibaum
Paul Dehn na podstawie powieści Iana Fleminga
Główne rolesir Sean Connery
Honor Blackman
Gert Fröbe
Cec Linder
MuzykaJohn Barry
ZdjęciaTed Moore
ScenografiaKen Adam
MontażPeter Hunt
ProdukcjaAlbert R. Broccoli
Harry Saltzman
WytwórniaEon Productions
DystrybucjaUnited Artists
Budżet3 000 000 USD
PoprzednikPozdrowienia z Rosji (1963)
KontynuacjaOperacja Piorun (1965)
Nagrody
Oscar

Goldfinger – trzeci oficjalny film z serii 007. W rolę Jamesa Bonda wcielił się ponownie Sean Connery. Film opowiada o pojedynku agenta 007 z tytułowym Goldfingerem, przemytnikiem złota, mającym na celu zajęcie Fort Knox.

Piosenkę tytułową wykonała Shirley Bassey. Film otrzymał Oscara za najlepsze efekty dźwiękowe.

Fabuła

James Bond, wypoczywający w hotelu w Miami, dostaje od M nowe zadanie, a mianowicie ma obserwować niejakiego Goldfingera, jubilera, który ponoć przemyca złoto, a następnie sprzedaje je na różnych rynkach, pieniądze zaś umieszcza w bankach na całym świecie. Goldfinger regularnie ogrywa pewnego gościa w karty. Bond wkrada się do apartamentu Jill Masterson, która przez radio wyjawia Goldfingerowi karty przeciwnika. 007 uniemożliwia kanciarzowi korzystanie z radia, następnie uwodzi Jill. Po wspólnie spędzonym popołudniu w apartamencie Bonda agent zostaje pozbawiony przytomności, a w tym czasie dziewczyna ginie pomalowana złotą farbą.

Następnie Bond spotyka się z Goldfingerem na partyjce golfa. Agent w sprytny sposób ogrywa przeciwnika wprowadzając go w złość. W tym też czasie poznajemy ochroniarza Oddjoba.

Bond kontynuuje śledztwo w Genewie. Tam poznaje siostrę zamordowanej Jill, Tilly Masterson, która początkowo nie ujawnia swojej tożsamości. Wkrótce zostaje zabita przez Oddjoba. Bondowi udaje się przeżyć dzięki podsłuchanym wcześniej rozmowom Goldfingera z zagranicznymi gangsterami. 007 zostaje przewieziony do siedziby Goldfingera w USA. W trakcie lotu poznaje piękną Pussy Galore – pilota, który pracuje dla Goldfingera. W posiadłości przebiegłego jubilera Bond dowiaduje się, że Goldfinger planuje kradzież złota z Fortu Knox. Zamierza zabić wszystkich służących tam żołnierzy za pomocą niewidzialnego gazu „Delta-9”, który ma zostać rozpylony przez Pussy i jej grupę. Wkrótce wielu zagranicznych gangsterów ginie za sprawą gazu „Delta-9”, a jeden z nich zostaje zmasakrowany prasą mechaniczną. Później jednak okazuje się, że Goldfinger nie planuje kradzieży złota, lecz zamierza podłożyć w forcie bombę, która spowoduje skażenie amerykańskich zasobów złota, przez co wartość kruszcu należącego do niego wzrośnie wielokrotnie. Bond jednak uwodzi Pussy, która dowiedziawszy się o planach swojego pracodawcy zamienia butle z gazem. Goldfinger nieświadomy niczego wkracza do fortu, gdzie zastawiono na niego pułapkę. Żołnierze jednak nie do końca spełniają swoje zadanie i bomba zostaje rozbrojona. W trakcie potyczki Bond zabija Oddjoba. Goldfinger ucieka. Chowa on się w samolocie, którym ma lecieć Bond. W czasie potyczki w lecącym samolocie pistolet Goldfingera wystrzeliwuje, właściciel ginie, a Bond i Pussy katapultują się na malutką wysepkę.

Obsada

Aston Martin DB5 – takim autem porusza się Bond; w filmie wykorzystano dwa egzemplarze tego modelu, jeden z nich nie miał gadżetów

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

JamesBondLogo.png
Logo franczyzy James Bond
Aston Martin DB5 James Bond.JPG
Autor: David Bolton from UK, Licencja: CC BY 2.0
James Bond DB5 in Museum Jersey.