Golgota

Golgota w jerozolimskiej bazylice Grobu Świętego

Golgota (gr. Γολγοθᾶ od aram. ‏ܓܓܘܠܬܐ‎ Gulgalta, w tłum. łac. Calvaria, co znaczy „czaszka” (właściwie, z łaciny, oznacza sklepienie czaszki)) – wzgórze znajdujące się nieopodal Jerozolimy, gdzie dokonywano egzekucji skazańców.

Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa

Według ewangelistów (Mt 27,33; Mk 15,22; J 19,17; w Łk 23,33 wyłącznie pod nazwą „Czaszka”) na Golgocie dokonała się Męka Pańska – ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa wraz z dwoma złoczyńcami. W przypadku Jezusa, egzekucję poprzedzała droga krzyżowa.

Golgota to także metafora całej męki Chrystusa, od modlitwy w ogrodzie Oliwnym aż do śmierci na krzyżu.

Położenie Golgoty

Zgodnie z żydowską tradycją czaszka Adama (hebr. גולגולת – Gulgolet) została pochowana na jednym ze wzgórz w pobliżu Jerozolimy. Ewangeliści wprawdzie nie wspomnieli o tej tradycji, ale znali ją pisarze starochrześcijańscy, m.in. Orygenes.

Ponieważ tradycja o tym, które wzgórze jerozolimskie było Golgotą, zaginęła, o miejscu, które miało stać się obiektem kultu i na którym został zbudowany kościół (bazylika Grobu Świętego) zadecydowała matka cesarza Konstantyna Wielkiego, święta Helena w roku 326[1]. Na wzgórzu tym według legendy święta Helena odnalazła szczątki Krzyża Świętego o cudownych właściwościach. Obecnie bazylika jest zarządzana i użytkowana przez kilka wyznań chrześcijańskich.

Współcześnie toczą się spory pomiędzy historykami o to, gdzie w rzeczywistości znajdowała się Golgota: czy na terenie obecnej bazyliki Grobu Świętego, czy na którymś ze wzgórz pod Jerozolimą.

Przypisy

Bibliografia

Józef Umiński: Historia Kościoła. Tom I. Opole: Wydawnictwo Diecezjalne Św. Krzyża, 1959, s. 244.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Jerusalem Holy Sepulchre BW 10.JPG
Jerozolima, Bazylika Grobu Świętego, Golgota, miejsce ukrzyżowania Jezusa
Church of St. Mark, Golgotha, 10 św. Marka street, Old Town, Kraków, Poland.jpg
Autor: Zygmunt Put, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kościół św. Marka, Golgota, ul. św. Marka 10, Stare Miasto, Kraków