Dorobek medalowy
Mistrzostwa Europy do lat 21
srebroArmenia 2019
srebroWęgry/Słowenia 2021

Gonçalo Matias Ramos (ur. 20 czerwca 2001) – portugalski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w klubie Benfica.

Urodzony w Almodovar, Ramos rozpoczynał karierę piłkarską w młodzieżowych drużynach lokalnego klubu Olhanense. 13 stycznia 2019 roku zadebiutował w zawodowej piłce w meczu Benfiki B, zastępując w 84. minucie Nuno Tavaresa. Mecz ten zakończył się wygraną Bragi B 3-2[1]. Debiut w pierwszej drużynie miał miejsce 21 lipca 2020 r. w wygranym 4-0 wyjazdowym meczu z CD Aves w Primeira Liga. Pojawił się na boisku wówczas w 85. minucie zmieniając Pizziego i zdobył dwie bramki w zaledwie 8 minut[2].

Kariera międzynarodowa

Ramos był częścią portugalskiego zespołu, który zajął drugie miejsce na Mistrzostwach Europy U-19 w Armenii w 2019 roku. Był najlepszym strzelcem z czterema golami w pięciu występach, w tym hat-trickiem w wygranym 4:0 meczu z Irlandią w półfinale[3].

W 2021 roku pojechał na Mistrzostwa Europy U-21. Na tym turnieju był jednak głównie rezerwowym i zdobył tylko jedną bramkę (w ćwierćfinale z Włochami).

W 2022 roku pojechał z reprezentacją Portugalii na Mistrzostwa Świata.

1. ForaDeJogo.net - Gonçalo Ramos (Gonçalo Matias Ramos), ForaDeJogo [dostęp 2021-07-12].
  2. CD Aves 0-4 Benfica :: Liga NOS 2019/20 :: Ficha do Jogo :: zerozero.pt, www.zerozero.pt [dostęp 2021-07-12] (port.).
  3. UEFA.com, Spain win 2019 U19 EURO: at a glance, UEFA.com, 27 lipca 2019 [dostęp 2021-07-12] (ang.).