Google Street View
Google Street View – funkcja Google Maps i Google Earth, która zapewnia panoramiczne (prawie cała sfera) widoki z poziomu ulicy i pozwala użytkownikom na wyświetlanie wybranych części świata.
Historia
Ten artykuł należy dopracować |
Funkcja ta jest dostępna od dnia 25 maja 2007 i początkowo obejmowała tylko pięć amerykańskich miast: San Francisco, Las Vegas, Denver, Miami, Nowy Jork, do których w kolejnych miesiącach dołączyły kolejne.
Z okazji odbywającego się w lipcu 2008 roku wyścigu Tour de France w usłudze Street View znalazły się poszczególne etapy wyścigu. Od sierpnia 2008 roku dostępne są również zdjęcia Japonii i Australii oraz w późniejszym okresie Nowej Zelandii. Od października 2008 są dostępne cztery miasta hiszpańskie i cztery miasta włoskie. 18 marca 2009 roku zostały w usłudze udostępnione większe miasta w Wielkiej Brytanii i Holandii[1]. 18 sierpnia 2009 udostępniono widoki ze Szwajcarii i kilku miast w Portugalii. Od 7 października 2009 można oglądać widoki z ośmiu miast w Czechach.
Do grudnia 2009 dołączyły zdjęcia wielu miejsc w następujących krajach: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Czechy, Francja, Włochy, Meksyk, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Tajwan, Singapur, Australia i Nowa Zelandia.
Na początku działania usługi zdjęcia do Google Street View zostały zrobione z poziomu ulicy przez kamery zamontowane na samochodach. Później wprowadzono także inne pojazdy: trójkołowy rower, wózek pchany przez operatora, skuter śnieżny, czy zwierzę - wielbłąda[2] a także urządzenie noszone przez człowieka na plecach, dzięki czemu dostępne są panoramy z budynków, gór, parków i innych miejsc, do których nie ma dostępu zwykłym samochodem[3]. Do poruszania się używa się klawiszy strzałek na klawiaturze i myszy, aby zmienić kierunek i kąt. Wzdłuż ulic wyświetlane są linie pomocnicze wskazujące możliwy kierunek dalszego poruszania.
Zasięg usług
Kontrowersje
Japonia
Grupa dziennikarzy, profesorów i prawników zwróciła się do japońskiego oddziału Google z żądaniem usunięcia usługi Street View. Uważają oni, że łamie ona w sposób zasadniczy prawo ludzi do prywatności. Władze Tokio i Osaki jednocześnie zwróciły się do władz państwa o podjęcie prawnych kroków, żeby ustrzec się przed Google Street View i innych tego typu usług w przyszłości. Obecnie stosowane metody uniemożliwiające identyfikację osób nie znalazły uznania u Japończyków, których prawo w tej kwestii jest o wiele surowsze niż amerykańskie[4]. Google podporządkowało się żądaniom.
Wielka Brytania
Brytyjska organizacja Privacy International skierowała oficjalną skargę do komisarza ds. informacji (Information Commissioner). Skargę oparto na 200 zgłoszeniach od osób, które zidentyfikowały się na zdjęciach widocznych w sieci. Privacy International domaga się zamknięcia brytyjskiej wersji Street View do czasu, aż sytuacja zostanie ostatecznie wyjaśniona[5].
Stany Zjednoczone
Miasto North Oaks w stanie Minnesota jest prywatną własnością, łącznie z drogami, po których nie można się poruszać bez pozwolenia, chociaż nie ma tam żadnych bram. Władze miasta zażądały usunięcia wszystkich obrazów miasta dostępnych w ramach usługi Street View, w przeciwnym razie zagroziły konsekwencjami za wtargnięcie na teren prywatny. Google podporządkowało się żądaniom[6].
Problemy związane z prywatnością
Wysoka rozdzielczość zdjęć (można było rozpoznać na nich twarze sfotografowanych osób) wywołała zarzuty o pogwałcenie prywatności przez Google. Na obecnie publikowanych zdjęciach twarze przechodniów są rozmyte.
W 2010 poinformowano o zbieraniu danych z otwartych sieci Wi-Fi przez samochody Street View[7]. Google było w posiadaniu 300 GB informacji, jakie te sieci wysyłały oraz pobierały, pochodzące z ponad trzydziestu krajów. Firma tłumaczyła się błędem w kodzie.
Przypisy
- ↑ Google LatLong: Street View cures the homesick blues.
- ↑ Google wynajmuje wielbłąda do tworzenia Street View dla Arabskiej pustyni, darmoweprogramy.org [dostęp 2019-03-31] (pol.).
- ↑ Pojazdy Street View. [dostęp 2016-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- ↑ Japonia: Nie chcemy Google Street View – Internauci – Dziennik Internautów (DI) – internet w życiu i biznesie.
- ↑ BBC NEWS | Technology | Call to 'shut down’ Street View.
- ↑ North Oaks tells Google Maps: Keep out – we mean it | StarTribune.com.
- ↑ Google przyłapane na zbieraniu danych z otwartych sieci WIFI za pomocą samochodu Google Street View, AntyWeb, 17 maja 2010 [dostęp 2020-07-15] (pol.).
Media użyte na tej stronie
Google logo since September 1, 2015. The letters of "Google" are each purely colored (from left to right) with blue, red, yellow, blue, green, and red in Product Sans font. The e is slightly angled.
256 color photo of a Google Maps Camera Car in Streetsville, Ontario. Originally taken with a Canon SD700 IS on April 22, 2009.
Autor: J Fenaughty, Licencja: CC BY 3.0
2007–2008 Holden Astra (AH) CD 5-door hatchback, Google Street View car that takes street pictures for use in Google Street View. The car has a six directional camera on top (the mast) and A GPS unit. Photographed near Craters of the Moon (Karapiti), Taupo, New Zealand.
Autor: Staszek99, Licencja: CC BY-SA 3.0
samochód Google Maps, Gorzów Wielkopolski
Google Street view coverage