Gorzka plamistość podskórna jabłek

Objawy na skórce
Objawy pod skórką
Objawy w miąższu

Gorzka plamistość podskórnanieinfekcyjna choroba roślin występująca głównie na jabłkach, rzadziej na gruszkach i owocach pigwy[1].

Objawy

Pierwsze widoczne objawy mogą się pojawić jeszcze przed zbiorem owoców. Mają postać występujących na skórce jabłek ciemnozielonych plamek o średnicy do 5 mm. Zazwyczaj jednak plamki pojawiają się dopiero podczas przechowywania owoców, i ich ilość rośnie w marę upływu czasu. Plamki stopniowo powiększają się i stają się brunatne. Miąższ jabłek pod plamkami staje się gąbczasty, potem wysycha i zamiera. W smaku jest gorzki. Zazwyczaj miąższ zmienia się i gorzknieje do głębokości 5 mm pod plamkami, czasami jednak porażeniu ulegają także głębsze jego partie, w miejscach, w których na skórce jabłek nie występują plamki[2].

Przyczyny

Choroba spowodowana jest zaburzeniem równowagi między ilością wapnia, magnezu i potasu w jabłkach, a konkretnie zbyt małą ilością wapnia[3]. Badania wykazały, że ilość wapnia w liściach jabłoni, z których pochodzą jabłka z tą chorobą, jest prawidłowa. Uważa się, że przyczyną są złe warunki glebowe w sadzie; zbyt kwaśne i ciężkie gleby oraz zła pogoda (zimne i deszczowe lato)[2].

Zapobieganie

W sadach, w których występuje ta choroba zaleca się opryskiwanie jabłoni roztworem chlorku wapnia o stężeniu 0,5–0,8%. Należy je wykonać 6-8 razy w okresie od czerwca do zbiorów. Zawarty w roztworze wapń wykazuje także inne pozytywne działanie; ogranicza rozwój chorób grzybowych oraz hamuje oddychanie jabłek, przedłużając ich świeżość[2]. Pomocniczą rolę spełniają także inne zabiegi: cięcie letnie konarów, zbiór owoców w odpowiednim terminie i odpowiednie nawożenie innymi pierwiastkami (N,P,K oraz Mg).

W Australii i Nowej Zelandii, gdzie choroba ta stanowi poważny problem, wypróbowano i dopuszczono do stosowania inną metodę skutecznego zapobiegania jej; jabłka po zbiorze moczy się przez 36 godzin w roztworze chlorku wapnia[4].

Przypisy

  1. Market Diseases of Apples, Pears, and Quinces Bitter Pit, Washington State University, SU Tree Fruit Research and Extension Center [dostęp 2019-06-17] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-15] (ang.).
  2. a b c Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.
  3. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia. Choroby roślin uprawnych, t. 2, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2011, s. 23, ISBN 978-83-09-01077-7.
  4. Scott i inni, Control of bitter pit in early picked Granny Smith apples from Western Australi, „CSIRO Food Pres. Quart” (40), 1980, s. 29–32.

Media użyte na tej stronie

Malus domestica 'Summerred' bitterpit, kurkstip (d).jpg
Autor: Rasbak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Malus domestica 'Summerred' bitterpit
Malus domestica 'Summerred' bitterpit, kurkstip (a).jpg
Autor: Rasbak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Malus domestica 'Summerred' bitterpit
Malus domestica 'Summerred' bitterpit, kurkstip (e).jpg
Autor: Rasbak, Licencja: CC BY-SA 3.0
Malus domestica 'Summerred' bitterpit