Gospodarka Islandii

Gospodarka Islandii
Ilustracja
(c) diego_cue, CC BY-SA 3.0
Informacje ogólne
Waluta

Korona islandzka

Bank centralny

Seðlabanki Íslands

Rok podatkowy

rok kalendarzowy

Organizacje gospodarcze

EFTA, OECD, WTO

Dane statystyczne
PKB (nominalny)

23,92 mld USD[1]

PKB (ważony PSN)

20,01 mld USD

PKB per capita

67,037 USD

Wzrost PKB

4,7% (2019)

Struktura PKB

rolnictwo: 5,8% (2019) przemysł: 19,7% (2019) usługi: 74,6% (2019)

Inflacja

2,5% (2020)

Gospodarka Islandii łączy strukturę kapitalistyczną i zasady wolnego rynku z rozbudowanym systemem opieki społecznej[2].

Z wyjątkiem krótkiego okresu podczas kryzysu w 2008 r. Islandia osiągnęła w ostatnich latach wysoki wzrost, niskie bezrobocie i wyjątkowo równomierny rozkład dochodów[2]. Rozwija się przemysł wytwórczy i usługowy, szczególnie w dziedzinie turystyki, produkcji oprogramowania i biotechnologii. Bogate źródła energii geotermalnej i wodnej przyciągnęły znaczne inwestycje zagraniczne w sektorze aluminium, przyspieszyły wzrost gospodarczy i wzbudziły zainteresowanie firm z branży zaawansowanych technologii, które chcą założyć centra danych z wykorzystaniem taniej zielonej energii[2].

System walutowy

Obowiązującą w Islandii walutą jest korona islandzka (ISK)[2]. Kurs ISK do EUR w dn. 23.04.2020 wynosił 0,0063 (ISK za 1 EUR), a kurs ISK do USD wyniósł 0,0068[2].

Główne bogactwa naturalne

Głównymi zasobami naturalnymi Islandii są energia wodna, energia geotermiczna i diatomity[2]. Islandzki przemysł energii odnawialnej zapewnia prawie 85% krajowej energii pierwotnej[2]. W szklarniach ogrzewanych energią geotermiczną uprawiane są warzywa, owoce i kwiaty[2].

Główne sektory gospodarki

Turystyka

W ostatnim czasie zaobserwować można zmianę głównego źródła wzrostu gospodarczego – z sektora rybnego na sektor turystyczny. Od 2010 r. turystyka stała się głównym motorem wzrostu gospodarczego Islandii. W latach 2010–2017 liczba turystów odwiedzających Islandię wzrosła o prawie 400%. Liczba turystów odwiedzających Islandię w ciągu roku osiągnęła w 2016 r. 4,5-krotność populacji Islandii[2].

Ryby

Poza sektorem turystycznym podstawą gospodarki Islandii jest rybołówstwo. Produkty rybne stanowią ok. 40% wyprodukowanych towarów[2].

Aluminium

Coraz większe znaczenie ma przetwórstwo aluminium oparte o bogate zasoby energii odnawialnej, której nadwyżki są wykorzystywane do rozwoju przemysłów energochłonnych, w tym znaczącej dla gospodarki Islandii produkcji aluminium, choć Islandia nie posiada własnych złóż boksytów[2].

Odnawialne źródła energii

Na Islandii jest realizowany ambitny program, którego celem jest pierwsza na świecie całkowita rezygnacja z paliw kopalnych. Głównym źródłem energii, stosowanym powszechnie zarówno w przemyśle, jak i gospodarstwach domowych oraz w transporcie, będzie wodór. Przyjęty przez parlament islandzki program przewiduje stosowanie w transporcie na szeroką skalę samochodów i autobusów napędzanych silnikami elektrycznymi, czerpiącymi energię z wodorowych ogniw paliwowych[2].

Handel zagraniczny

Najważniejsi partnerzy eksportowi Islandii wg statystyk na 2018 r. to: Holandia (udział ok. 30%), Wielka Brytania (9,9%), Hiszpania (8,3%), USA (6,9%), Francja (6,4%), Niemcy (6,%), Norwegia (5,2%). Polska z udziałem 1,2% eksportu jest 14 partnerem Islandii[2].

Główne kierunki importu Islandii wg statystyk za 2018 r.: Norwegia (11,5%), Chiny (8,9%), Niemcy (8,7%), USA (8,4%), Holandia (6,3%), Dania (6,3%), Wielka Brytania (5,3%), Australia (4,4%) Szwecja (4,3%). Polska z udziałem 2,3% importu Islandii jest 13 partnerem[2].

Obroty handlowe z UE stanowią 59% handlu zagranicznego Islandii[2]. 73% islandzkiego eksportu trafia do UE[2]. Eksport Islandii do UE składa się głównie z metali nieszlachetnych i z nich wytworzonych artykułów (54%) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego (34%)[2]. Islandia jest piątym największym eksporterem ryb i produktów rybołówstwa do UE, stanowiąc 5% importu ryb do UE[2].

Rynek pracy

Islandzki rynek pracy jest w perspektywie średnio- i długookresowej raczej elastyczny, charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami udziału w rynku pracy, dość młodym wiekiem i dobrym wykształceniem osób czynnych zawodowo oraz solidną bazą zasobów naturalnych, obejmującą bogate obszary połowowe i obfite odnawialne źródła energii[3].

Historia

W 1994 r. weszło w życie Porozumienie EOG, które zapewnia Islandii, jak i innym państwom EFTA udział w rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Islandia przyjęła większość przepisów dotyczących czterech swobód[3].

W latach dziewięćdziesiątych w Islandii rozpoczął się proces deregulacji, liberalizacji i dywersyfikacji gospodarki; w ten sposób powstał duży sektor finansowy[3]. W wyniku nadmiernego ryzyka, braku wystarczającego nadzoru sektora finansowego i dużych banków – w porównaniu z krajową gospodarką – islandzki sektor bankowy upadł w 2008 r. na fali globalnego kryzysu finansowego[3].

Korona islandzka znacznie straciła na wartości, co spowodowało wysoką inflację, nastąpił wzrost bezrobocia i spadek cen aktywów; wiele przedsiębiorstw stanęło w obliczu bankructwa, a konsumpcja gospodarstw domowych zmalała.

W ramach przeciwdziałania kryzysowi Islandia przedsięwzięła różne środki. Trzy główne banki zostały znacjonalizowane, zrestrukturyzowane i dokapitalizowane. Wprowadzono zabezpieczenia bilansu płatniczego ograniczające międzynarodowy przepływ kapitału, aby zapobiec wypływowi obcej waluty i dalszej dewaluacji islandzkiej korony. Podniesiono również podatki (od majątku, dochodowy, akcyzę i stawkę podatku VAT), wprowadzono nowy, trójfilarowy system podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zmniejszono niektóre świadczenia socjalne, takie jak urlop macierzyński i ojcowski oraz zasiłki na dzieci. Ograniczono także wydatki publiczne na edukację i opiekę zdrowotną. Ucierpiało na tym wiele islandzkich gospodarstw domowych, które straciły znaczną część oszczędności i/lub dochodu[3].

Transport

Islandia ma 12 869 km dróg publicznych, z czego 5040 km jest utwardzonych[2].

Islandia ma ponad 90 lotnisk, w tym jedno lotnisko międzynarodowe w Keflavíku oraz 14 innych lotnisk, do których odbywają się loty pasażerskie[2].

Główne porty znajdują się w Akureyri, Hornafjördur, Ísafjörður, Keflavíku, Raufarhöfn, Reykjavíku, Seyðisfjörður, Straumsvík i Vestmannaeyjar[2].

Przypisy

  1. Eurostat – Tables, Graphs and Maps Interface (TGM) table, ec.europa.eu [dostęp 2020-03-15].
  2. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Islandia: Informator ekonomiczny, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 2020-11-10].
  3. a b c d e Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie: „Islandia jako kraj kandydujący”. (CELEX: 52010AE1624).

Media użyte na tej stronie

LocationEurope.png
World map depicting Europe.
12 Active tourism - Iceland active tourism, Icelandic horse tour.jpg
(c) Marek Slusarczyk, CC BY 3.0
Active tourism in Iceland. Horseback riding tourists in Vatnajökull National Park (formerly Skaftafell National Park), Iceland. Icelandic horses.
Reyjkavik from the sea - Iceland - panoramio.jpg
(c) diego_cue, CC BY-SA 3.0
Reyjkavik from the sea - Iceland