Gotyk ceglany

Rozmieszczenie ceglanej architektury gotyckiej w Europie, widoczny rozdział północnego gotyku ceglanego i przykładów południowoeuropejskich
Dom Kerkhofhaus w Roztoce
Koppelpoort (Brama łączena) w Amersfoortu
Dawny ratusz w Doesburgu

Gotyk ceglany (niem. Backsteingotik) – w szerokim znaczeniu określa się tym pojęciem dzieła architektury gotyckiej, gdzie cegła stanowi podstawowy materiał budulcowy.

W węższym znaczeniu termin gotyk ceglany definiuje zjawisko artystyczne na terenie Niżu Środkowoeuropejskiego oraz południowej części basenu Morza Bałtyckiego ściśle związane z rozwojem gospodarczym, politycznym i kulturalnym miast portowych i obszarów związanych ze Związkiem Hanzeatyckim. Znaczenie to obejmuje również styl architektoniczny, który wytworzył typowe dla tego obszaru formy i sposób dekoracji elewacji ścian.

Tło historyczne

Stary ratusz w Tangermünde

W XII–XIII w., w dobie kolonizacji Słowian, tereny zamieszkane przez plemiona Słowian połabskich były zajmowane przez kupców i osadników z terenów Rzeszy (gł. Niemcy, Flamandowie). W 1158 książę Saksonii, Henryk Lew, założył w pobliżu dawnej Lubicy nową osadę Lubekę, w 1160 podbił słowiański Schwerin. Kolonizacja ta była związana z chrystianizacją terenów na wschód od Łaby – zakładano nowe diecezje Ratzeburga, Schwerinu, kamieńską oraz brandenburską.

W rezultacie tych wydarzeń powstał szereg nowych ośrodków miejskich, szybko zdominowanych przez mieszczaństwo. Trudniące się handlem mieszczaństwo zakładało tzw. hanzy kupieckie – związki kupców, następnie hanzy miejskie – związki miast, które zjednoczyły ośrodki miejskie w basenie Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. W konsekwencji powstała Liga Hanzeatycka. Silnymi ośrodkami w obrębie Hanzy były „Krąg Wendyjski”, z siedzibą w Lubece, oraz „Okręg Gotlandia-Liwonia”, z centrum w Tallinnie (Rewlu). Uzyskane z handlu wysokie profity pozwoliły mieszczanom realizować wielkie inwestycje budowlane, w skład których wchodziło wznoszenie całych ośrodków miejskich, wraz z obwarowaniami, skupionych wokół siedzib rady miejskiej i fary. Wznoszono także mniejsze świątynie. Najważniejsze świątynie dedykowano Najświętszej Marii Pannie, świętym – przede wszystkim patronom kupców, rybaków i żeglarzy – Mikołajowi, Jakubowi, Piotrowi, Idziemu oraz Katarzynie. Dla zakonów mendykanckich budowano klasztory. Wznoszono reprezentacyjne kamienice, zarówno prywatne, jak i siedziby duchownych, cechów etc. Budownictwo ceglane preferowano także poza miastami, przede wszystkim wznoszono klasztory dla cystersów oraz norbertanów. Powstałe po chrystianizacji Prus państwo zakonu krzyżackiego oraz państwo zakonu kawalerów mieczowych – zakonów rycerskich były terenami licznych inwestycji, zarówno dla rycerstwa, jak biskupów wznoszono ceglane zamki wraz z obwarowaniami.

Zasięg gotyku ceglanego

Lund: Liberiet (biblioteka) dom ceglany, Katedra w Lund kamienna

Gotycka architektura ceglana była alternatywą architektury kamiennej, zwłaszcza na terenie krajów północnoeuropejskich, przede wszystkim wokół basenu Morza Bałtyckiego (w obecnych krajach takich jak Dania, Finlandia, Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Szwecja, Holandia, Flandria, departamenty Nord i Pas-de-Calais), gdzie (nie wszędzie!) brakowało skalnych zasobów naturalnych. W zależności od warunków naturalnych używano kamienia (najczęściej sprowadzanego z bogatych zasobów tego budulca), ale przede wszystkim do struktury i konstrukcji budynków, resztę substancji budowlanej stanowiła cegła. Budowano z cegły także w innych rejonach, takich jak Górna Bawaria, północne Włochy, a nawet na terenie Półwyspu Iberyjskiego (Mudejar), przy czym stylistycznie architektura prezentuje zgoła inną formę. W przypadku obecnych ziem polskich styl gotyku ceglanego obecny jest w dziełach sztuki przede wszystkim na terenie Pomorza Zachodniego (dawne Księstwo pomorskie i Nowa Marchia) i dawnego państwa zakonu krzyżackiego, Mazowsza. Na obszarze Śląska, Małopolski zapożyczano niektóre formy, przekształcając je według lokalnego zwyczaju budowlanego.

Charakterystyka gotyku ceglanego

Ratusz w Bremie, cegly czerweni i czorni, rzeźby kamienne

Architektura ceglana objęła zarówno sztukę sakralną, jak i świecką. Sakralną architekturę reprezentują kościoły katedralne, klasztorne oraz przede wszystkim fary miast. Ceglane dzieła architektury odzwierciedlały prestiż mieszczaństwa, przede wszystkim w miastach hanzeatyckich, w których rozwinęło się prężnie budownictwo świeckie – tak obwarowania, jak i budynki reprezentacyjne – ratusze i kamienice i inne budynki komunalne (np. szpitale). Dla rycerstwa i zakonów rycerskich czy kasztelanów wznoszono monumentalne zamki wraz z rozbudowanym systemem obronnym.

Gotyk ceglany charakteryzuje się z jednej strony niewielką integracją z rzeźbą architektoniczną, charakterystyczną dla architektury kamiennej, z drugiej strony twórczym wykorzystaniem materiału budulcowego, przede wszystkim w dekoracji elewacji za pomocą cegieł o różnym stopniu wypalania (np. niedopałka, wiśniówka, zendrówka czy kopciałka). Pomimo ograniczonych możliwości rzeźbiarskich, wykonywano na cegle lub z terakoty i sztucznego kamienia płaskorzeźbione dekoracje (przede wszystkim ornamentalne i roślinne), ponadto cegła była formowana dla celów stricte dekoracyjnych, stąd też stosowano wyszukane geometryczne układy cegieł w elewacjach zewnętrznych, dekoracja akcentowała niektóre elementy budowli, np. portale, zwieńczenia fasad itd.

Przykłady

Amsterdamse Poort (Brama Amsterdamska) w Haarlemie
Kościół Mariacki w Lubece, główny wzorzec architektury sakralnej gotyku ceglanego
Brama Świecka w Chojnie

Rozwój gotyckiego budownictwa ceglanego w Europie środkowej i północnej ma miejsce od schyłku XII po połowę XVI stulecia. Główny ośrodek Hanzy, Lubeka zwanej jako Królowa Hanzy lub Miastem Siedmiu Wież zachował cenny zespół zabytkowy Starego Miasta z kościołem Mariackim na czele, łączącym miejscową tradycję z francuskim gotykiem katedralnym. Stał się wzorem dla licznych świątyń Niżu Nadbałtyckiego (m.in. kościoły św. Mikołaja w Wismarze i Stralsundzie, kościół klasztorny w Doberan). Spośród innych kościołów wyróżniają się m.in. gdański kościół NMP, który do dziś jest największą ceglaną świątynią na świecie. Poza miastami powstały liczne zespoły klasztorne m.in. w Chorin. Zachowały się zespoły zabytkowe z licznymi kamienicami (Toruń). Przykładami gotyckiej kamienicy mieszczańskiej są kamienice przy Am Sande w Lüneburgu, kamienice w Rostocku, Greifswaldzie. Przykładami sztuki municypalnej są ratusze w Stralsundzie czy Tangermünde. Cenne zespoły obwarowań miejskich zachowały się w Neubrandenburgu (m.in. baszta Fangelturm, bramy Stargardzka, Frydlandzka, Treptow i Nowa z gotyckimi przedbramami), Stargardzie (m.in. Brama Młyńska), Chojnie (wieżowe bramy Barnkowska i Świecka). Zachowały się także dzieła o innej funkcji takie jak gdański Dwór Bractwa św. Jerzego, Szpital św. Ducha w Lubece, lub Liberei (biblioteka parafialna) w Brunszwiku. Na terenie państw zakon krzyżackiego i zakonu kawalerów mieczowych wznoszono liczne zamki m.in. w Malborku, Lidzbarku Warmińskim, Szymbarku oraz Wesenberg (Rakvere, Estonia). Schrystianizowane w 1346 r. Księstwo Litewskie otrzymało wiele dzieł późnego gotyku ceglanego (m.in. zamek w Mirze, kościół św. Anny w Wilnie, tzw. Dom Perkuna w Kownie). Niektóre cechy gotyku ceglanego przejmowano m.in. w Danii, Niderlandach oraz Śląsku i Małopolsce.

Zobacz też

Bibliografia

  • Angela Pfotenhauer, Florian Monheim, Carola Nathan, Backsteingotik. Monumente-Edition. Monumente-Publikation der Deutschen Stiftung Denkmalschutz, Bonn 2000.
  • Hans Josef Böker, Die mittelalterliche Backsteinarchitektur Norddeutschlands. Darmstadt 1988.
  • Gottfried Kiesow, Wege zur Backsteingotik. Eine Einführung. Monumente-Publikationen der Deutschen Stiftung Denkmalschutz, Bonn 2003.
  • Teresa Mroczko, Marian Arszyński (red.). Architektura Gotycka w Polsce (4 t.), Warszawa 1995.
  • Norbert Nussbaum, Deutsche Kirchenbaukunst der Gotik, Darmstadt 1994.
  • Rolf Toman (red.), Gotyk. Architektura, rzeźba, malarstwo. Köln 1998.
  • Nikolaus Zaske, Rosemarie Zaske, Kunst in Hansestadten, Leipzig 1986.
  • Nikolaus Zaske, Gotische Backsteinkirchen Norddeutschlands, Leipzig 1968.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Kerkhoffhaus.jpg
Autor: Schiwago, Licencja: CC BY 2.5
Kerkhoff-Haus Rostock / House of the family Kerkhoff in Rostock
NB-St-Marien-Kirche-11-IV-2007-105.jpg
Die Marienkirche in Neubrandenburg - Maßwerk Giebel.
Stargard Brama Portowa 1.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Politykstargard (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Foto by Politykstargard
Gdańsk Kościół Mariacki.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Gdańsk, kościół Mariacki.
Martinikerk.JPG
Autor: Pepijntje, Licencja: CC BY-SA 3.0
Martinikerk Groningen
BRB Katharinen585orig Repliken.JPG
Autor: Ulamm (dyskusja), Licencja: CC BY-SA 4.0
Repliken der beiden einzigen erhaltenen mittelalterlichen Terracottaskulpturen an der Katharinenkirche in Brandenburg (Havel)
Tartu Jaani Church 2007 12.jpg
Tartu Jaani Church, Tartu, Estonia
Leuchtturm Westkapelle 1.jpg
Autor: Uwe Barghaan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Westkapelle (Netherlands), lighthouse, photo 2008
Marienburg 2004 Panorama.jpg
Autor: Thomas Stegh, Licencja: CC BY-SA 3.0
Malbork in Poland - former Teutonic Knights Castle Marienburg - panorama
Wrocław - Archikatedra św. Jana Chrzciciela (1).jpg
Autor: , Licencja: FAL
Wrocław, pl. Katedralny - Archikatedra p.w. św. Jana Chrzciciela, 1244-1272, XIV/XV, XIX, po 1945
Stralsunder Rathaus mit Schaufassade, dahinter die Nikolaikirche-2630.jpg
© Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)
Stralsunder Rathaus mit Schaufassade, dahinter die Nikolaikirche
Gdansk Kosciol mariacki6.jpg
Autor: Pankrzysztoff, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Gdańsk, kościół par. p.w. Wniebowzięcia NMP, tzw. Mariacki, 1343, 1502, po 1945
St Petri church in Malmö.jpg
Autor: Fred J, Licencja: CC BY 1.0
St Petri Church in Malmö, Sweden
NB-Stargarder-Tor-11-IV-2007-116.jpg
Das Stargarder Tor (Feldseite des Vortores) in Neubrandenburg.
Garmerwolde, Dorpsweg 69 - Hervormde Kerk - 2015 -045.JPG
Autor: Pa3ems, Licencja: CC BY-SA 4.0
Garmerwolde, Dorpsweg 69 - Hervormde Kerk - 2015
Haarlem Amsterdamse Poort 09.jpg
Autor: Zairon, Licencja: CC BY-SA 4.0
Amsterdam Gate, Haarlem, Province of North Holland, Netherlands
BLR Mir castle 1.jpg
Autor: Flikr: "Pulkassa"., Licencja: CC BY-SA 2.0
Mir castle, one of the three Unesco World heritage objects in Belarus.
Peterskyrkan Riga.JPG
Saint Peter's Church, Riga, Latvia
NB-Treptower-Tor-Vortor-Feldseite26-VIII-2007-41.jpg
das "Treptower Tor" in Neubrandenburg
Orneta kosciol sw Jana fryz (1).jpg
Autor: teedbar, Licencja: CC SA 1.0
Orneta, ul. Kościelna 3 - kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela (fryz z XIV w.)
Gothic brick Europe conical map.png
Autor: Ulamm (dyskusja), Licencja: CC BY-SA 4.0
Physical map of Europe, simplified conical projection, in a condensed way showing the distribution of Gothic brick architecture. The geographic architectural information is an extraction of the interactive maps of distribution (interaktive Verteilungskarten) in de:Backsteinbauwerke der Gotik.
Brosen katarzyna.jpg
Autor: Brosen, Licencja: CC BY 2.5
POL Gdańsk COA.svg Gdańsk Stare Miasto, ul. Podmłyńska 10 / ul. Profesorska 3 - rzymskokatolicki kościół rektorski ojców karmelitów, p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, 1230, 1336-80, 1945.
Lüneburg - Am Sande 01 ies.jpg
Autor: Frank Vincentz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Am Sande in Lüneburg
Bremen Center 32.JPG
Autor: Rami Tarawneh, Licencja: CC BY-SA 2.5
  • Images DownTown - Bremen City in Germany.
2009-09-08-chorin-33.jpg
Autor: Ralf Roletschek (talk), Licencja: GFDL 1.2
Kloster Chorin
Dunkerque Belfort.JPG
Autor: Welleschik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dunkerque, Belfort
2009 Kirche Steffenshagen Backsteinfriese 2.jpg
Autor: Chpagenkopf, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Kirche in Steffenshagen, Details der Backsteinfriese des Chors
Lund, the Kungsgatan.JPG
Autor: Dguendel, Licencja: CC BY 4.0
Lund, the Kungsgatan
Chojna Brama Świecka.jpg
Autor: Andrzej Gondek (Agondek) Photo corrected by Ludwig Schneider, Licencja: CC BY-SA 4.0
Chojna - Brama Świecka w zespole obwarowań miejskich
Schleswig Cathedral 0746.jpg
Autor: Arne List, Licencja: CC BY 3.0
Schleswig Cathedral, Germany
RM13060 Doesburg - Roggestraat 2.jpg
Autor: Michiel1972, Licencja: CC BY-SA 3.0
To jest zdjęcie holenderskiego zabytku (rijksmonument) numer 13060
Bijloke abdij. 12.JPG
Autor: Wernervc, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bijlokeabdij. Westelijke gevel.
St. Marien, Lübeck (edit).jpg
Lübeck, St. Marien. Original version released as PD by Rabanus Flavus.