Grób w Ogrodzie

Grób w Ogrodzie
Ilustracja
Wejście do Grobu
Państwo Izrael
PołożenieJerozolima
WłaścicielStowarzyszenie Grobu w Ogrodzie
Ochrona
i dostępność
dostępny
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Grób w Ogrodzie”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Grób w Ogrodzie”
Ziemia31°47′15″N 35°14′00″E/31,787500 35,233333
Strona internetowa jaskini

Grób w Ogrodzie (ang. Garden Tomb, hebr. קבר בגן) – starożytne miejsce pochówku w Jerozolimie, które niektórzy protestanci (zwłaszcza ewangelikalni chrześcijanie) i anglikanie uważają za prawdziwy grób Jezusa, a pobliską skałę za miejsce ukrzyżowania. Obecnie zdecydowana większość naukowców odrzuca ten pogląd, uznając Bazylikę Grobu Świętego za najbardziej wiarygodne miejsce pochówku Jezusa[1].

Opis

Grób w Ogrodzie znajduje się na północ od Bramy Damasceńskiej, w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Komora grobowa z czasów przed panowaniem rzymskim (przed I wiekiem n.e.) została wykuta w skale kilkumetrowej grubości. Obecnie grób położony jest w zadbanym ogrodzie. Nad wejściem znajduje się współczesny napis w jęz. ang.: „Nie ma Go tutaj, gdyż zmartwychwstał.”[2][3]

Historia

Grób odkryto w 1867. W 1883 brytyjski generał dywizji Charles Gordon doszedł do przekonania, że to miejsce pochówku musi być grobowcem Jezusa. Za dowód na to uznał współczesne położenie grobowca poza murami miasta (nie wiedziano wówczas, że za życia Jezusa obecna Bazylika Grobu Świętego również znajdowała się poza murami miasta) oraz kształt pobliskiego wzgórza lub skały, która przypomina czaszkę. Ponieważ nazwa „Golgota” może pochodzić od aramejskiego słowa gûlgoltâ („czaszka”), Gordon stwierdził, że to musi być miejsce opisane w Nowym Testamencie (Mt 27:33, Mk 15:22, Jn 19:17). Podobną interpretację zaproponowali wcześniej Claude Reignier Conder (1870) i Fisher Howe (1871). Ponadto znaleziono chrześcijańskie symbole w grobowcu (przy jednoczesnym braku oznak znaczniejszego kultu), lecz miejsce to tradycyjnie nazywane było „miejscem ukamienowania[3], co nie zgadza się z faktem, że Jezus został wyprowadzony poza mury miejskie w celu ukrzyżowania (Mt 27,32).

W 1891 całkowicie odkopano grób, w 1894 powstało „Stowarzyszenie Grobu w Ogrodzie”, które wykorzystało darowizny na zakup działki gruntu wokół grobowca[3].

Autentyczność Grobu

Autentyczność obiektu jako grobu Jezusa od początku była kwestionowana. Styl grobowca wskazuje, że powstał w czasach przed I wiekiem n.e. (najprawdopodobniej w VIIVI wieku p.n.e.)[4], nie był więc „nowym grobem”, w którym pochowano Jezusa wg Nowego Testamentu. Współcześni archeolodzy w zdecydowanej większości odrzucają tezę o autentyczności grobowca. Na przykład Bargil Pixner stwierdził: „Tak zwany Grób w Ogrodzie na Nablus Road na północ od Bramy Damasceńskiej jest atrakcyjnym miejscem do medytacji i modlitwy, ale pod względem archeologicznym i historycznym bezspornie nie jest miejscem ukrzyżowania i pochówku Jezusa”[5]

Bardzo wątpliwe jest, czy współczesny wygląd skały w pobliżu Grobu, przypominający czaszkę, był taki sam 2 tysiące lat temu[4].

Zdecydowana większość archeologów uważa Bazylikę Grobu Świętego za najbardziej wiarygodne miejsce pochówku Jezusa[1]. Także Pixner (1991) uznał to za „naukowo uzasadnione”[5]. Liczne argumenty przemawiają za tym twierdzeniem, np. lokalizacja w I wieku n.e. obecnej Bazyliki poza murami miejskimi na terenie dawnego kamieniołomu, prawdopodobne celowe zniszczenie tego miejsca przez Hadriana i wzniesienie tam świątyni Wenus, wczesne świadectwa pielgrzymów, wybór lokalizacji Bazyliki przez Konstantyna Wielkiego w IV wieku oraz dowody archeologiczne[6].

Przypisy

 1. a b Max Küchler: Ein Handbuch und Studienreiseführer zur Heiligen Stadt. Göttingen: V&R, 2014, s. 287-300.
 2. Michel Rauch: Jerozolima. Ostfildern: Dumont, 2012, s. 58. ISBN 978-3-7701-6916-0.
 3. a b c Brief History, The Garden Tomb Jerusalem [dostęp 2017-11-24].
 4. a b Garden Tomb, BiblePlaces.com [dostęp 2017-11-24].
 5. a b Bargil Pixner: Wege des Messias und Stätten der Urkirche. Giessen und Basel: BRUNNEN, 1991, s. 275. ISBN 978-3-7655-9802-9..
 6. Katharina Galor, Hanswulf Bloedhorn: The Archaeology of Jerusalem. From the Origins to the Ottomans. New Haven/London: Yale University Press, 2013, s. 71. ISBN 978-0-300-19899-7..

Media użyte na tej stronie

Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Israel relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Israel. De facto situation.
Jerusalem map.png
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Jerusalem

Geographic limits of the map:

 • N: 31.8299°
 • S: 31.7163°
 • W: 35.146°
 • E: 35.2723°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
 • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
 • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
 • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
 • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
Legenda jaskinia.svg
Symbol jaskinii do legendy mapy
The Garden Tomb 2008.jpg
Autor: Phillip Benshmuel, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Garden Tomb in Jerusalem.