Granat-3

Granat-3
Dane podstawowe
Państwo

 Rosja

Producent

ООО Ижмаш — Беспилотные системы

Typ

bezzałogowy statek powietrzny

Konstrukcja

kompozytowa

Załoga

0

Dane techniczne
Napęd

silnik tłokowy GSP-135

Wymiary
Rozpiętość

2 m

Długość

1,5 m

Szerokość kadłuba

0,2 m

Wysokość

0,4 m

Masa
Użyteczna

1 kg

Startowa

7 kg

Zapas paliwa

2 l

Osiągi
Prędkość maks.

120 km/h

Prędkość przelotowa

60 km/h

Pułap

3500 m

Pułap praktyczny

1000 m

Zasięg

25 km

Długotrwałość lotu

2 h

Dane operacyjne
Użytkownicy
 Rosja

Granat-3 (ros. Гранат-3) – rosyjski dron przeznaczony do prowadzenia rozpoznania, obserwacji i patrolowania pola walki oraz wskazywania celów w czasie zbliżonym do rzeczywistego, wykorzystywany przez Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.

Opis

Zakłady Iżmasz - Systemy Bezpilotowe (ros. ООО Ижмаш — Беспилотные системы) w Iżewsku przystąpiły do opracowywania nowej konstrukcji na zlecenie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Z uwagi na stawiane mu zadania konstruktorzy postawili na niewielkie, kompaktowe rozmiary konstrukcji umożliwiające jego łatwy transport i niską wykrywalność. Wykorzystanie rozwiązań zastosowanych we wcześniejszych konstrukcjach oraz jednotłokowego silnika spalinowego do napędu śmigła ciągnącego pozwoliło na obniżenie kosztów produkcji i eksploatacji[1].

Drony zostały wprowadzone na wyposażenie jednostek wojskowych Centralnego i Południowego Okręgu Wojskowego w 2014 r. W rosyjskiej bazie wojskowej na terenie Armenii, w 2014 r. wykorzystano dron podczas testów systemu Nawodczik-2. Publiczna prezentacja drona, przenośnego stanowiska kontrolnego i kontenera transportowego nastąpiła w 2019 r. podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „ARMIA-2019”. Start UAV odbywa się z szynowej wyrzutni a lądowanie z wykorzystaniem spadochronu. Silnik zużywa 0,4 l paliwa na godzinę lotu, resurs całej konstrukcji wynosi 100 godzin. Dron może być stosowany w zakresie temperaturowym do -30 °C do +40 °C[2].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Roundel of Russia.svg
Roundel of the Russian Air Force.
Roundel of the Soviet Union (1945–1991).svg
Roundel of the Soviet Air Forces, Air Defence Forces, and Naval Aviation (1945–1991).