Grand Prix Belgii 1998

Grand Prix Belgii 1998
LVI Foster's Grand Prix de Belgique
13. wyścig z 16 w sezonie
627. Grand Prix Formuły 1
Tor Circuit de Spa-Francorchamps
Belgia Circuit de Spa-Francorchamps
Data

28-30 sierpnia 1998

Trasa
Liczba okrążeń

44

Długość okrążenia

6,968 km

Dystans

306,592 km

Uczestnicy
Zgłoszenia

22 kierowców

Zakwalifikowało się

22 kierowców

Ukończyło wyścig

8 kierowców

Wyniki
Pole position

Mika Häkkinen
(1:48.682, McLaren)

Zwycięzca

Damon Hill
(1h:43.47.407, Jordan)

Najszybsze
okrążenie

Michael Schumacher
(2:03.766, Ferrari)

13. Grand Prix w sezonie 1998
Poprzednie

Grand Prix Węgier

Następne

Grand Prix Włoch

Grand Prix Belgii
199719981999

Grand Prix Belgii 1998 (oryg. LVI Foster's Grand Prix de Belgique) – wyścig, będący trzynastą rundą Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 1998. Odbył się w dniach 28-30 sierpnia 1998 na torze Circuit de Spa-Francorchamps w Stavelot. Eliminację, odbywającą się przy obfitych opadach deszczu, ukończyło ośmiu kierowców.

Eliminacja ta zakończyła się dubletem zespołu Jordan – zwyciężył Damon Hill przed Ralfem Schumacherem. Podium uzupełnił Jean Alesi z Saubera. Zdobywca pole position, Mika Häkkinen z McLarena, z powodu kolizji z Johnnym Herbertem (Sauber) zakończył wyścig na pierwszym okrążeniu.

Runda została zapamiętana poprzez wypadek po pierwszym starcie. Wówczas David Coulthard uderzył swoim McLarenem w bandę i przeleciał na drugą stronę toru. Kierowcom irlandzkiej stajni i Estebanowi Tuero z Minardi udało się uniknąć kolizji z Coulthardem, natomiast pozostali nie byli w stanie na czas zatrzymać swoich pojazdów, uderzając w poprzedzające. Łącznie w karambolu wzięło udział trzynaście samochodów i był to największy karambol w historii Formuły 1[1].

Opis weekendu wyścigowego

Tło

Mika Häkkinen, lider klasyfikacji generalnej

Po wyścigu o Grand Prix Węgier, w klasyfikacji kierowców prowadził Mika Häkkinen. Kierowca McLarena miał siedem punktów przewagi nad Michaelem Schumacherem z Ferrari i 29 punktów nad swoim kolegą zespołowym, Davidem Coulthardem[2]. W klasyfikacji konstruktorów, na czele znajdował się McLaren (125 punktów) przed Ferrari (102 punkty) i Benettonem (32 punkty)[2].

Przed rundą w Belgii, wszystkie zespoły, z wyjątkiem Tyrrella, przeprowadziły testy na wielu europejskich torach[3]. McLaren testował zarówno na torze Monza, jak i na Silverstone. Na brytyjskim obiekcie obecne były także ekipy Williams, Arrows i Stewart, a najlepszy czas wykręcił kierowca testowy Williamsa, Juan Pablo Montoya[3]. Ferrari testowało zarówno na torze Monza, jak i na swoim obiekcie w Maranello. Jordan wysłał kierowców do Monzy, gdzie najszybszy był David Coulthard[3]. Ekipy Minardi i Sauber, dołączyły do Ferrari na tor Fiorano, podczas gdy zespoły Benetton i Prost pojechały odpowiednio na tory Circuit de Nevers Magny-Cours i Circuit de Catalunya, aby przeprowadzić prywatne testy[3].

Sesje treningowe i kwalifikacje

Przed wyścigiem odbyły się trzy sesje treningowe; dwie w piątek i jedna w sobotę rano. Wszystkie sesje trwały godzinę. W pierwszej sesji treningowej, na pierwszych dwóch pozycjach znajdowali się kierowcy McLarena – lepszy okazał się Coulthard przed Häkkinenem. W pierwszej szóstce znaleźli się kierowcy Ferrari i Williamsa. Michael Schumacher i Eddie Irvine znaleźli się odpowiednio na trzeciej i piątej pozycji, natomiast Jacques Villeneuve i Heinz-Harald Frentzen zostali sklasyfikowani odpowiednio na czwartym i szóstym miejscu. W drugiej sesji treningowej najlepszy był Michael Schumacher, wyprzedzając Mikę Häkkinena i Davida Coultharda. Tuż za McLarenami, na czwartej pozycji został sklasyfikowany Damon Hill. Podczas drugiej sesji treningowej doszło do wypadku Villeneuve'a. Przy prędkości prawie 290 km/h, Kanadyjczyk wypadł na zakręcie Eau Rouge i uderzył w bandy opon. Sam kierowca określił ten wypadek jako "największy wypadek jaki mu się zdarzył w Formule 1"[4]. Sesja została wstrzymana na 25 minut. Villeneuve trafił do ośrodka medycznego przy torze, jednak kanadyjski kierowca nie odniósł poważnych obrażeń[5].

W trzeciej sesji treningowej, która odbyła się w sobotę, McLaren ponownie okazał się najszybszy, a Häkkinen i Coulthard zakończyli sesję na dwóch pierwszych miejscach. Trzeci był Damon Hill, a na czwartej pozycji znalazł się Jacques Villeneuve, który po piątkowym wypadku, korzystał z samochodu zapasowego. Na kolejnych dwóch miejscach uplasowali się kierowcy Ferrari, Michael Schumacher i Eddie Irvine. W czasie sesji, na zakręcie Eau Rouge doszło do wypadku Miki Salo z Arrowsa i został zabrany do szpitala na badania, jednak został dopuszczony do udziału w sesji kwalifikacyjnej.

Sesja kwalifikacyjna, podobnie jak sesje treningowe, trwały godzinę, w których kierowca, w ciągu dwunastu okrążeń musiał wykonać swoje najszybsze okrążenie. Pole position zdobył Mika Häkkinen, czyniąc to po raz dziewiąty w sezonie. Fin osiągnął wynik 1:48.682 i był szybszy od swojego partnera zespołowego o 0,163 sek. Kolejne dwie pozycje zdobyli Damon Hill i Michael Schumacher. Kierowca włoskiej stajni osiągnął czas 1:49.797, jednak sędziowie skasowali mu wynik, ponieważ Niemiec, w trakcie wywieszenia żółtej flagi, nie zwolnił tempa. Pomimo tego, wynik 1:50.027, dawał Schumacherowi czwartą pozycję. W pierwszej szóstce znaleźli się także Eddie Irvine i Jacques Villeneuve.

Wyścig

W dniu wyścigu padał deszcz. W sesji rozgrzewkowej przed rozpoczęciem wyścigu, najszybszy okazał się Michael Schumacher, który z wynikiem 2:07.839, był szybszy od Irvine'a o 0,769 sek. Przed startem, David Coulthard jako reprezentant stowarzyszenia GPDA, rozmawiał z Charlie Whitingiem i prosił, aby rozpocząć wyścig za samochodem bezpieczeństwa[6]. Dyrektor wyścigu odpowiedział, że podejmie decyzję w zależności od sytuacji[6]. Kierowca McLarena ostrzegł, żeby rozpocząć wyścig za samochodem bezpieczeństwa, inaczej kierowcy nie wyjadą na tor, a on sam będzie jednym z nich[6].

Na starcie prowadził Häkkinen, jednak tuż za nim znajdowali się Villeneuve, Schumacher i Giancarlo Fisichella. Po wyjeździe z zakrętu La Source, będący za nimi Coulthard wpadł w poślizg, uderzył w bandy i przeleciał przez całą szerokość toru. I to właśnie Brytyjczyk spowodował reakcję łańcuchową. Frentzen, Alesi i Irvine gwałtownie się zatrzymali, natomiast pozostali kierowcy, poprzez brak widoczności, nie mieli szansy zareagować. Pozostałymi kierowcami byli Alexander Wurz (Benetton), Rubens Barrichello (Stewart), Johnny Herbert (Sauber), Olivier Panis, Jarno Trulli (obaj Prost), Mika Salo, Pedro Diniz (obaj Arrows), Toranosuke Takagi, Ricardo Rosset (obaj Tyrrell) i Shinji Nakano (Minardi). Wyścig został zatrzymany przed końcem pierwszego okrążenia, aby umożliwić usunięcie uszkodzonych samochodów i wyczyszczenie toru.

Ówczesne przepisy stanowiły, że w przypadku przerwania wyścigu w ciągu pierwszych dwóch okrążeń, start zostaje unieważniony i wyścig rozpoczyna się od nowa, przy pełnym dystansie wyścigu[7]. W związku z tym, wszyscy kierowcy mogli wystartować ponownie, jednak nie wszyscy otrzymali drugą szansę[7]. Każdy zespół posiadał jeden zapasowy samochód, lecz zespoły Stewart, Prost, Arrows i Tyrrell straciły oba samochody. Wskutek tego, nie wystartowali ponownie Barrichello, Salo, Rosset i Panis[7].

Drugie rozpoczęcie wyścigu miało miejsce godzinę po rozpoczęciu pierwszego startu[8]. Po ponownym rozpoczęciu, Hill po raz pierwszy od Grand Prix Węgier 1997, objął prowadzenie w wyścigu. Tuż za nimi Mika Häkkinen i Michael Schumacher walczyli o drugą pozycję, jednak samochód fińskiego kierowcy obrócił się, a nadjeżdżający Johnny Herbert go zahaczył. Obaj kierowcy musieli zakończyć wyścig. Również podczas pierwszego okrążenia, doszło do zderzenia się Davida Coultharda i Alexandra Wurza. O ile Brytyjczyk mógł dalej kontynuować wyścig, dla kierowcy Benettona runda się skończyła. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa, w celu zwolnienia tempa kierowców i usunięcia samochodu Häkkinena z toru. Na drugim okrążeniu, samochód bezpieczeństwa zjechał do alei serwisowej, a Hill w dalszym ciągu prowadził w wyścigu. Na ósmym okrążeniu, Schumacher wyprzedził Brytyjczyka na zakręcie Bus Stop i był liderem wyścigu. Swoją pozycję Niemiec zachował po pierwszych pit stopach kierowców i miał czterdzieści sekund przewagi nad Hillem. W tym czasie, na 16. okrążeniu, z wyścigu wycofał się Jacques Villeneuve.

Na 25. okrążeniu, na zakręcie Pouhon, Coulthard próbował przepuścić Schumachera, jednak przy słabej widoczności na torze, Schumacher uderzył prosto w tył McLarena i urwał przy tym prawe koło. Oba samochody znalazły się w alei serwisowej. Następnie Michael Schumacher udał się do stanowiska McLarena i krzyczał, że Coulthard "próbował go zabić"[9][10]. Po rozdzieleniu kierowców Ferrari i McLarena, Niemiec poszedł do sędziów, by zaprotestować. W trakcie wyścigu, stewardzi zastanawiali się nad jego protestem i uznali, że to incydent wyścigowy[7], natomiast zażądali wyjaśnień, dlaczego Schumacher wjechał w tył samochodu Coultharda, skoro Brytyjczyk zjechał na bok, aby go przepuścić. Kierowca McLarena powrócił do wyścigu, po tym jak założono mu nowe tylne skrzydło.

Mam zamiar wam coś przekazać i lepiej, abyście tego posłuchali. Jeżeli będziemy się ścigać ze sobą, możemy zakończyć ten wyścig z niczym, więc kieruję to do Eddiego (Jordana). Jeżeli nie będziemy rywalizować między sobą, pojawi się okazja do zdobycia pierwszego i drugiego miejsca, więc wybór należy do ciebie.

W wyniku wypadku Schumachera, Hill ponownie objął prowadzenie, mając za sobą swojego kolegę zespołowego, Ralfa Schumachera. Na tym samym okrążeniu swój wyścig zakończył Eddie Irvine i Ferrari nie miało już ani jednego kierowcy na torze. Na 26. okrążeniu, Giancarlo Fisichella wjechał w tył samochodu Shinji Nakano, urywając oba przednie koła i tylne skrzydło samochodu Japończyka. Samochód Fisichelli otarł się o krawędź alei serwisowej i zapalił się tuż po zatrzymaniu. Po raz kolejny doszło do wyjazdu samochodu bezpieczeństwa, a Hill wykorzystał przewagę i po raz drugi zjechał na pit-stop. Jednak tempo Brytyjczyka było wolniejsze od Ralfa Schumachera. Pod koniec wyścigu, Jordan zastosował team order i nakazał Schumacherowi, aby nie wyprzedzał Hilla. Pomimo tego, że Niemiec początkowo zignorował polecenia swojego inżyniera wyścigowego, ostatecznie potwierdził polecenie i skupił się na utrzymaniu drugiej pozycji.

Ostatecznie wyścig zakończył się dubletem zespołu Jordan – zwycięstwo odniósł Damon Hill przed Ralfem Schumacherem i Jeanem Alesi z Saubera. Dla Francuza było to ostatnie podium w karierze. Na punktowanych miejscach znaleźli się także Heinz-Harald Frentzen (Williams), Pedro Diniz (Arrows) i Jarno Trulli (Prost)[11]. Do mety także dojechali David Coulthard i Shinji Nakano, mający pięć okrążeń straty do Damona Hilla. Dla mistrza świata z 1996 było to 22. zwycięstwo w karierze i jednocześnie jego ostatnie. Dla ekipy Jordan Grand Prix, było to pierwsze z czterech zwycięstw w całej historii zespołu i był to pierwszy i jedyny dublet irlandzkiej stajni. Zespół odniósł zwycięstwo na torze, na którym Rubens Barrichello zdobył w 1994, pierwsze pole position dla Jordana[12] i na którym Giancarlo Fisichella osiągnął drugą pozycję, przegrywając zeszłoroczny wyścig z Michaelem Schumacherem[13]. Było to także drugie zwycięstwo dla Mugen-Hondy, która dostarczała swoje jednostki napędowe Jordanowi.

Po wyścigu

Po zakończeniu wyścigu, Michael Schumacher zarzucił Eddiemu Jordanowi, że przez polecenie zespołowe, obrabował jego brata z pierwszego zwycięstwa w Formule 1[1]. Ralf Schumacher swoją pierwszą wygraną zdobył podczas Grand Prix San Marino 2001, tym razem już w barwach Williamsa[14].

Po wyścigu, Mika Häkkinen utrzymał swoją siedmiopunktową przewagę nad Michaelem Schumacherem[15]. Zwycięzca wyścigu, Damon Hill awansował z dziewiątej na siódmą pozycję[15]. Awans zanotowali także Ralf Schumacher (z jedenastej na dziesiątą pozycję) i Jean Alesi (z trzynastego na jedenaste miejsce)[15]. W klasyfikacji konstruktorów, McLaren nadal znajdował się przed Ferrari, jednak na trzecie miejsce wskoczył Williams, dzięki czwartej lokacie Frentzena[15]. Zespoły Sauber i Stewart zamienili swoje pozycje odpowiednio na szóstą i ósmą[15]. Do grona punktujących zespołów dołączył Prost[15].

Tydzień po wyścigu, Schumacher i Coulthard odbyli prywatne, półgodzinne spotkanie, podczas którego kierowcy pogodzili się[16]. Schumacher stwierdził, że Coulthard "niczego złego nie zrobił na torze Spa"[16]. W czerwcu 2003, David Coulthard przyznał, że był winny kolizji z Michaelem Schumacherem[17].

Lista startowa

NrKierowcaZespółSamochódSilnikOpony
1Kanada Jacques VilleneuveWinfield WilliamsWilliams FW20Mecachrome 3,0 V10G
2Niemcy Heinz-Harald FrentzenWinfield WilliamsWilliams FW20Mecachrome 3,0 V10G
3Niemcy Michael SchumacherScuderia Ferrari MarlboroFerrari F300Ferrari 3,0 V10G
4Wielka Brytania Eddie IrvineScuderia Ferrari MarlboroFerrari F300Ferrari 3,0 V10G
5Włochy Giancarlo FisichellaMild Seven Benetton PlaylifeBenetton B198Playlife 3,0 V10B
6Austria Alexander WurzMild Seven Benetton PlaylifeBenetton B198Playlife 3,0 V10B
7Wielka Brytania David CoulthardWest McLaren MercedesMcLaren MP4/13Mercedes 3,0 V10B
8Finlandia Mika HäkkinenWest McLaren MercedesMcLaren MP4/13Mercedes 3,0 V10B
9Wielka Brytania Damon HillBenson & Hedges JordanJordan 198Mugen-Honda 3,0 V10G
10Niemcy Ralf SchumacherBenson & Hedges JordanJordan 198Mugen-Honda 3,0 V10G
11Francja Olivier PanisGauloises Prost PeugeotProst AP01Peugeot 3,0 V10B
12Włochy Jarno TrulliGauloises Prost PeugeotProst AP01Peugeot 3,0 V10B
14Francja Jean AlesiRed Bull Sauber PetronasSauber C17Petronas 3,0 V10G
15Wielka Brytania Johnny HerbertRed Bull Sauber PetronasSauber C17Petronas 3,0 V10G
16Brazylia Pedro DinizDanka Zepter ArrowsArrows A19Arrows 3,0 V10B
17Finlandia Mika SaloDanka Zepter ArrowsArrows A19Arrows 3,0 V10B
18Brazylia Rubens BarrichelloHSBC Stewart FordStewart SF2Ford Zetec-R 3,0 V10B
19Holandia Jos VerstappenHSBC Stewart FordStewart SF2Ford Zetec-R 3,0 V10B
20Brazylia Ricardo RossetPIAA TyrrellTyrrell 026Ford Zetec-R 3,0 V10G
21Japonia Toranosuke TakagiPIAA TyrrellTyrrell 026Ford Zetec-R 3,0 V10G
22Japonia Shinji NakanoFondmetal Minardi TeamMinardi M198Ford Zetec-R 3,0 V10B
23Argentyna Esteban TueroFondmetal Minardi TeamMinardi M198Ford Zetec-R 3,0 V10B
NrKierowcaZespółSamochódSilnikOpony

Wyniki

Kwalifikacje

PNrKierowcaKonstruktor(-silnik)OponyCzasOdstępStrata
18Finlandia Mika HäkkinenMcLaren-MercedesB1:48.682--
27Wielka Brytania David CoulthardMcLaren-MercedesB1:48.8450:00.1630:00.163
39Wielka Brytania Damon HillJordan-Mugen-HondaG1:49.7280:00.8830:01.046
43Niemcy Michael SchumacherFerrariG1:50.0270:00.2990:01.345
54Wielka Brytania Eddie IrvineFerrariG1:50.1890:00.1620:01.507
61Kanada Jacques VilleneuveWilliams-MecachromeG1:50.2040:00.0150:01.522
75Włochy Giancarlo FisichellaBenetton-PlaylifeB1:50.4620:00.2580:01.780
810Niemcy Ralf SchumacherJordan-Mugen-HondaG1:50.5010:00.0390:01.819
92Niemcy Heinz-Harald FrentzenWilliams-MecachromeG1:50.6860:00.1850:02.004
1014Francja Jean AlesiSauber-PetronasG1:51.1890:00.5030:02.507
116Austria Alexander WurzBenetton-PlaylifeB1:51.6480:00.4590:02.966
1215Wielka Brytania Johnny HerbertSauber-PetronasG1:51.8510:00.2030:03.169
1312Włochy Jarno TrulliProst-PeugeotB1:52.5720:00.7210:03.890
1418Brazylia Rubens BarrichelloStewart-FordB1:52.6700:00.0980:03.988
1511Francja Olivier PanisProst-PeugeotB1:52.7840:00.1140:04.102
1616Brazylia Pedro DinizArrowsB1:53.0370:00.2530:04.355
1719Holandia Jos VerstappenStewart-FordB1:53.1490:00.1120:04.467
1817Finlandia Mika SaloArrowsB1:53.2070:00.0580:04.525
1921Japonia Toranosuke TakagiTyrrell-FordG1:53.2370:00.0300:04.555
2020Brazylia Ricardo RossetTyrrell-FordG1:54.8500:01.6130:06.168
2122Japonia Shinji NakanoMinardi-FordB1:55.0840:00.2340:06.402
2223Argentyna Esteban TueroMinardi-FordB1:55.5200:00.4360:06.838
PNrKierowcaKonstruktor(-silnik)OponyCzasOdstępStrata

Wyścig

PNrKierowcaKonstruktorOponyOkr.Czas / StrataKomentarz
19Wielka Brytania Damon HillJordan-Mugen-HondaG441h43:47.407
210Niemcy Ralf SchumacherJordan-Mugen-HondaG44+0.932
314Francja Jean AlesiSauber-PetronasG44+7.240
42Niemcy Heinz-Harald FrentzenWilliams-MecachromeG44+32.243
516Brazylia Pedro DinizArrowsB44+51.682
612Włochy Jarno TrulliProst-PeugeotB42-2 okr.[a]
77Wielka Brytania David CoulthardMcLaren-MercedesB39-5 okr.
822Japonia Shinji NakanoMinardi-FordB39-5 okr.
Niesklasyfikowani
5Włochy Giancarlo FisichellaBenetton-PlaylifeB26kolizja z Shinji Nakano
3Niemcy Michael SchumacherFerrariG25kolizja z Davidem Coulthardem
4Wielka Brytania Eddie IrvineFerrariG25wypadł z toru
23Argentyna Esteban TueroMinardi-FordB17skrzynia biegów
1Kanada Jacques VilleneuveWilliams-MecachromeG16wypadł z toru
21Japonia Toranosuke TakagiTyrrell-FordG10wypadł z toru
19Holandia Jos VerstappenStewart-FordB8silnik
6Austria Alexander WurzBenetton-PlaylifeB0kolizja z Davidem Coulthardem, układ kierowniczy
8Finlandia Mika HäkkinenMcLaren-MercedesB0kolizja z Johnnym Herbertem
15Wielka Brytania Johnny HerbertSauber-PetronasG0kolizja z Miką Häkkinenem
Nie wystartowali / niedopuszczeni do ponownego startu
18Brazylia Rubens BarrichelloStewart-FordB0wypadek podczas pierwszego startu[b]
11Francja Olivier PanisProst-PeugeotB0wypadek podczas pierwszego startu[a][b]
17Finlandia Mika SaloArrowsB0wypadek podczas pierwszego startu
20Brazylia Ricardo RossetTyrrell-FordG0wypadek podczas pierwszego startu
PNrKierowcaKonstruktorOponyOkr.Czas / StrataKomentarz

Najszybsze okrążenie

NrKierowcaKonstruktorCzasOkr.
3Niemcy Michael SchumacherFerrari2:03,7669

Prowadzenie w wyścigu

NrKierowcaOkrążeniaSuma
9Wielka Brytania Damon Hill1-7, 25-4428
3Niemcy Michael Schumacher8-2516

Klasyfikacja po wyścigu

Kierowcy

P+/-KierowcaStartyPunktyP1P2P3PPNONS
10Finlandia Mika Häkkinen1377621943
20Niemcy Michael Schumacher1370513-52
30Wielka Brytania David Coulthard134816-333
40Wielka Brytania Eddie Irvine1332-15--3
50Kanada Jacques Villeneuve1320--2--2
60Austria Alexander Wurz1317----13
7+2Wielka Brytania Damon Hill13161----5
8--1Włochy Giancarlo Fisichella1315-2-1-5
9--1Niemcy Heinz-Harald Frentzen1313--1--4
10+1Niemcy Ralf Schumacher1310-1---5
11+2Francja Jean Alesi137--1--4
12--2Brazylia Rubens Barrichello134-----9
13--1Finlandia Mika Salo133-----9
14+1Brazylia Pedro Diniz133-----8
15--1Wielka Brytania Johnny Herbert131-----6
16+4Włochy Jarno Trulli131-----8
17--1Dania Jan Magnussen71-----4
18--1Japonia Shinji Nakano13------4
19--1Brazylia Ricardo Rosset9------6
20--1Argentyna Esteban Tuero13------10
210Japonia Toranosuke Takagi13------7
220Francja Olivier Panis13------7
230Holandia Jos Verstappen6------4
P+/-KierowcaStartyPunktyP1P2P3PPNONS

Konstruktorzy

P+/-KonstruktorStartyPunktyP1P2P3PPNONS
10 Wielka Brytania McLaren-Mercedes261257811276
20 Włochy Ferrari26102528-55
3+1 Wielka Brytania Williams-Mecachrome2633--3--6
4--1 Włochy Benetton-Playlife2632-2-118
50 Irlandia Jordan-Mugen-Honda262611---10
6+2 Szwajcaria Sauber-Petronas268--1--10
70 Wielka Brytania Arrows266-----17
8--2 Wielka Brytania Stewart-Ford265-----17
9+2 Francja Prost-Peugeot261-----15
10--1 Włochy Minardi-Ford26------14
11--1 Wielka Brytania Tyrrell-Ford22------13
P+/-KonstruktorStartyPunktyP1P2P3PPNONS

Uwagi

  1. a b Jarno Trulli i Olivier Panis wzięli udział w pierwszym starcie. Po wznowieniu wyścigu z zapasowego samochodu skorzystał Trulli, więc Panis nie wziął ponownie udziału w wyścigu
  2. a b Barrichello, Panis, Salo i Rosset zostali sklasyfikowani jako "nieuczestniczący" w oficjalnych wyścigach, pomimo że wzięli udział w pierwszym starcie. Przepisy ówczesne stanowiły, że jeśli wypadek miał miejsce podczas pierwszych dwóch okrążeń i została wywieszona czerwona flaga, start zostaje unieważniony, a wyścig zaczyna się od nowa, tak jakby pierwszy start nie miał miejsca. Ponieważ zespoły Stewart, Prost, Arrows i Tyrrell, straciły w karambolu oba samochody, kierowcy zostali sklasyfikowani jako DNS.

Przypisy

  1. a b c Mateusz Szymkiewicz: Niedoceniony mistrz świata - historia Damona Hilla (część 3) (pol.). f1wm.pl, 2016-12-25. [dostęp 2018-08-04].
  2. a b Marlboro Magyar Nagydij 1998 – Punktacje po wyścigu (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2018-08-04].
  3. a b c d Testing across Europe (ang.). grandprix.com, 1998-08-24. [dostęp 2018-08-04].
  4. Raf Casert. Schumacher has the most speed; Hakkinen, Villeneuve crash in practice. „AP Archive”, 1998-08-28. Associated Press. 
  5. Ray Matts. Jacques, the lucky daredevil. „Daily Mail”, s. 69, 1998-08-29. 
  6. a b c Brad Spurgeon: The Great Pileup of 1998 (ang.). nytimes.com, 2015-08-21. [dostęp 2018-08-04].
  7. a b c d Himanshu Madnani: The controversial 1998 Belgian Grand Prix (ang.). essentiallysports.com, 2017-12-06. [dostęp 2018-08-04].
  8. Hill wins as Schumacher storms out (ang.). news.bbc.co.uk, 1998-08-30. [dostęp 2018-08-04].
  9. Jonathan Legard: Quick-fire round (ang.). theguardian.com, 2002-04-07. [dostęp 2018-08-04].
  10. Igor Szmidt: Schumacher był największym rywalem w karierze Coultharda (pol.). f1wm.pl, 2008-11-10. [dostęp 2018-08-04].
  11. Foster's Grand Prix de Belgique 1998 – Rezultat wyścigu (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2018-08-04].
  12. Grand Prix de Belgique 1994 – Rezultat kwalifikacji (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2018-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-04)].
  13. Grand Prix de Belgique 1997 – Rezultat wyścigu (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2018-08-04].
  14. Gran Premio Warsteiner di San Marino 2001 – Podsumowanie wyścigu (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2018-08-04].
  15. a b c d e f Foster's Grand Prix de Belgique 1998 – Punktacje po wyścigu (pol.). f1wm.pl. [dostęp 2018-08-04].
  16. a b Derick Allsop: Motor Racing: Coulthard 'cleared' by Schumacher (ang.). independent.co.uk, 1998-09-11. [dostęp 2018-08-04].
  17. Reuters: Crash was my fault, Coulthard admits (ang.). smh.com.au, 2003-06-07. [dostęp 2018-08-04].

Media użyte na tej stronie