Grand Prix Malezji 2006

Grand Prix Malezji 2006
VIII Petronas Malaysian Grand Prix
Tor Sepang International Circuit
Malezja Sepang International Circuit
2. wyścig z 18 w sezonie
752. wyścig mistrzostw Formuły 1
Data17-19 marca 2006 r.
Trasa
Liczba okrążeń56
Długość okrążenia5543 km
Dystans310,408 km
Zgłoszenia
Zgłoszenia22 kierowców
Ukończyło wyścig14 kierowców
Najlepsze wyniki
Pole positionGiancarlo Fisichella
(1:33.840, Renault)
ZwycięzcaGiancarlo Fisichella
(1h:30:40:529, Renault)
Najszybsze
okrążenie
Fernando Alonso
(1:34.803, Renault)
Grand Prix Bahrajnu w sezonie 2006 Grand Prix Australii
2005 Grand Prix Malezji 2007

Wyniki Grand Prix Malezji, drugiej rundy Mistrzostw Świata Formuły 1 w sezonie 2006.

Opis

Giancarlo Fisichella i Jenson Button na podium po wyścigu

Giancarlo Fisichella (Renault) i Jenson Button (Honda) wystartowali bardzo dobrze, utrzymując się bez problemu na czołowych miejscach. Na trzecią pozycję po rewelacyjnym starcie awansował tymczasem drugi kierowca Renault, Fernando Alonso, wyprzedzając jeszcze przed pierwszym zakrętem kierowców z zespołów McLaren i Williams. Nico Rosberg i Mark Webber stoczyli "bratobójczy" pojedynek tuż po starcie, z którego zwycięsko wyszedł bardziej doświadczony Webber. Tym samym Australijczyk zdołał się utrzymać na czwartej pozycji (jedno stracone i jedno zyskane miejsce), natomiast jego partner z zespołu Williams znalazł się wkrótce pod presją ze strony Kimi Raikkonena, który z kolei tuż po starcie wyprzedził swojego partnera, Juana Pablo Montoyę.

Nie był to jednak koniec walki o piątą pozycję, bowiem Rosberg, Raikkonen i Montoya do czwartego zakrętu (w prawo) dotarli jadąc w jednej linii! Jadący po zewnętrznej Rosberg opóźnił bardzo hamowanie i na wyjściu z zakrętu wyniosło go na pobocze. Tymczasem Montoya udanie zaatakował po wewnętrznej Raikkonena i korzystając z kłopotów Rosberga powrócił na swoją pierwotną pozycję startową (P5). Raikkonen także wyminąłby bez problemu Rosberga, jednakże w tył jego bolidu na czwartym zakręcie uderzył Christian Klien (Red Bull), doprowadzając do uszkodzenia zawieszenia w obydwu bolidach. Raikkonen próbował kontynuować jazdę, jednak wkrótce stracił panowanie nad niesterownym autem i wypadł z toru na piątym zakręcie, uderzając tyłem bolidu w bandę. Klien było w nieco lepszej sytuacji, gdyż ze skrzywionym przednim kołem był w stanie dowlec się do boksów, ale tak czy inaczej był to dla niego koniec szans na dobry wynik.

Na szóstej pozycji zaraz za czwartym zakrętem znalazł się Nick Heidfeld, który tuż po starcie wyprzedził swojego partnera z zespołu BMW Sauber, Jacques'a Villeneuve'a oraz Jarno Trullego (Toyota), a następnie skorzystał z kolizji pomiędzy Raikkonenem i Klienem, wymijając na koniec wracającego z pobocza Rosberga. Trulli i Villeneuve ostatecznie znaleźli się za kierowcą Williamsa na ósmej i dziewiątej pozycji, natomiast pierwszą dziesiątkę zamykał w tym momencie Michael Schumacher. Kierowca Ferrari po uwzględnieniu wszystkich kar za wymianę silników wystartował jednak z 14 pozycji, a nie tak jak przypuszczano z 11, ale tuż po starcie wyprzedził obydwu kierowców Toro Rosso, a następnie skorzystał z kolizji pomiędzy Raikkonenem i Klienem, tak więc w sumie zyskał cztery miejsca na pierwszym okrążeniu.

Scotta Speeda oraz Vitantonio Liuzziego zdołał także wyprzedzić David Coulthard (Red Bull), któremu tuż po starcie z 19 pozycji bez trudu udało się wyminąć kierowców z zespołów Super Aguri i MF1 Racing. W połączeniu z odpadnięciem z walki Raikkonena i kłopotami Kliena zapewniło to Szkotowi awansował w sumie aż o osiem miejsc. Jeszcze większym zyskiem mógł się pochwalić Ralf Schumacher – kierowca Toyoty po starcie z ostatniej pozycji za czwartym zakrętem był już trzynasty, siedząc na ogonie Speeda. Startujący wraz z młodszym braci Schumacherów z ostatniego rzędu Felipe Massa awansował na 14 pozycję, a tuż za plecami kierowcy Ferrari znalazł się Rubens Barrichello (Honda), który na pierwszym okrążeniu zyskał pięć miejsc.

Tymczasem Liuzzi po uderzeniu w tył bolidu jednego ze swoich rywali (najprawdopodobniej Trullego) musiał zjechać do boksów pod koniec pierwszego okrążenia po nowe przednie skrzydło i spadł na 20 pozycję. Przed nim na pozycjach od 16 do 19 znaleźli się Takuma Sato, Christijan Albers, Tiago Monteiro i Yūji Ide (Sato popisał się dosyć udanym startem, wyprzedzając obydwu kierowców Midland). Pod koniec pierwszego okrążenia w boksach znalazł się także Klien, jednak po trwającej ponad 11 minut naprawie zawieszenia na tor powrócił dopiero na ósmym okrążeniu, mając już sześć okrążeń straty do lidera.

Na początku drugiego okrążenia Ralf Schumacher wyprzedził Speeda i awansował na 12 pozycję. W chwilę później Monteiro pokonał Ide i znalazł się tuż za swoim partnerem, Albersem, na 18 pozycji. Ide zdołał co prawda odzyskać jeszcze na chwilę stracone miejsce, ale ostatecznie musiał uznać wyższość bolidu M16. W międzyczasie Speeda zdołał także pokonać Massa i Amerykanin spadł na 14 pozycję. Walka toczyła się również o trzecią pozycję pomiędzy Webberem i Alonso, ale na razie aktualny mistrz świata był w stanie utrzymać za swoimi plecami kierowcę Williamsa. Tymczasem partner Webbera, Rosberg, na piątym okrążeniu skorzystał z błędu popełnionego przez Heidfelda i awansował na szóstą pozycję. Radość Rosberga nie trwała jednak zbyt długo, gdyż dwa okrążenia później w jego bolidzie nastąpiła awaria silnika. Ponadto na siódmym okrążeniu Liuzzi wyprzedził Ide i przesunął się na 18 pozycję.

Po 10 okrążeniach przewaga jadącego od startu na prowadzeniu Fisichelli nad Buttonem wynosiła niewiele ponad cztery sekundy. Trzeci Alonso miał blisko 10 sekund straty do Buttona, a tuż za nim jak cień podążał cały czas Webber. Kolejni dwaj kierowcy – Montoya i Heidfeld – tracili już do lidera blisko 20 sekund. Na pozostałych miejscach punktowanych podążali Trulli i Villeneuve, natomiast pierwszą dziesiątkę zamykali bracia Michael i Ralf Schumacherowie. Ten ostatni skorzystał na 10 okrążeniu z awarii hydrauliki w bolidzie Coultharda, która wyeliminowała kierowcę Red Bull z walki. W międzyczasie w boksach ponownie znalazł się Klien, tym razem spędzając tam pięć minut na dalszych naprawach. Na jedenastym okrążeniu Michael Schumacher wyprzedził Villeneuve'a i awansował do punktowanej ósemki.

Pod koniec 13 okrążenia pierwszą rundę postojów w boksach zapoczątkowali Ralf Schumacher i Monteiro. Wkrótce na pierwszy postój zjechał także Webber, jednak na 16 okrążeniu z walki wyeliminowała go awaria hydrauliki. Tym samym w wyścigu nie uczestniczył już ani jeden kierowca z zespołu Williams. Okrążenie wcześniej Michael Schumacher wyprzedził Trullego, co w połączeniu z postojem Webbera zapewniło mu awans na szóstą pozycję, natomiast Sato został pokonany przez Albersa, ale dzięki kłopotom Webbera utrzymał się na 14 pozycji. Na 17 okrążeniu Trullego zdołali także wyprzedzić Villeneuve i Massa, tak więc Włoch spadł aż na dziewiątą pozycję.

Pod koniec 17 okrążenia w boksach zjawił się dotychczasowy lider wyścigu, Fisichella. Po postoju Włoch znalazł się tymczasowo na trzeciej pozycji, by prowadzenie odzyskać na 27 okrążeniu, kiedy to swój pierwszy postój zaliczył drugi kierowca Renault, Alonso. Hiszpan zgodnie z przewidywaniami wystartował z dużo większą ilością paliwa, jednakże nie umożliwiło mu to przeskoczenia podczas pierwszej rundy postojów Buttona, który powrócił na 27 okrążeniu na drugą pozycję. Strata kierowcy Hondy do Fisichelli wynosiła w tym momencie ponad osiem sekund, natomiast Alonso tracił do lidera ponad 16 sekund.

Na czwartą pozycję awansował tymczasowo Massa, nie mając jeszcze na swoim koncie ani jednego postoju w boksach (Brazylijczyk obrał najprawdopodobniej jednostopową strategię). Na kolejnych trzech pozycjach jazdę kontynuowali Montoya, Heidfeld i Michael Schumacher, a tuż za nimi znalazł się kolejny po Massie kierowca bez ani jednego postoju na swoim koncie, Barrichello. Stawkę 18 kierowców po 27 okrążeniach zamykali Villeneuve, Trulli, Ralf Schumacher (Niemiec miał już na swoim koncie dwa postoje), Speed, Albers, Sato, Liuzzi, Monteiro, Ide i Klien. Sato od kilku okrążeń odpierał dzielnie ataki Liuzziego i nawet po chwilowej utracie miejsca udało mu się wyprzedzić kierowcę Toro Rosso pod koniec ostatniej prostej. W końcu jednak opóźnił zbytnio hamowanie przed czwartym zakrętem na 28 okrążeniu i spadł na 15 pozycję. Tym niemniej postawa Japończyka była godna pochwały.

Massa i Barrichello swoje jedyne postoje zaliczyli odpowiednio na 29 i 31 okrążeniu. Massa w trakcie postoju został wyprzedzony przez Montoyę, Heidfelda oraz Michaela Schumachera i na tor powrócił na siódmej pozycji, natomiast przed Barrichello, który wylądował na 11 pozycji, znaleźli się Villeneuve, Trulli i Ralf Schumacher. Pod koniec 35 okrążenia w bolidzie jadącego na ostatniej pozycji Kliena wysiadła hydraulika i mający już w tym momencie dziewięć okrążeń straty do lidera Austriak musiał w końcu wycofać się z wyścigu. W chwilę później z rywalizacji odpadł również Ide i na torze pozostało 16 z 22 kierowców.

Pod koniec 37 okrążenia drugą rundę postojów zapoczątkował Trulli. W boksach znalazł się także Barrichello, który jak się okazało przekroczył limit prędkości obowiązujący w boksach podczas swojego postoju na 31 okrążeniu i to dosyć znacznie, gdyż został za to ukarany 10-sekundowym postojem w boksach. Po odbyciu kary Brazylijczyk spadł na 12 pozycję. Pozostali kierowcy ostatnie postoje zaliczyli do 45 okrążenia włącznie. Fisichella nadal był liderem wyścigu, a tymczasem na drugą pozycję dzięki późniejszemu aż pięć okrążeń od Buttona postojowi awansował Alonso. Button został w międzyczasie przyblokowany przez jednego z dublowanych kierowców, ale i tak nie miał prawdopodobnie szans na odzyskanie drugiego miejsca.

Na czwartej i piątej pozycji utrzymali się Montoya i Heidfeld, natomiast na szóstą pozycję awansował Massa po drugim postoju swojego partnera z zespołu Ferrari, Michaela Schumachera. Na ostatniej pozycji punktowanej jazdę kontynuował Villeneuve, mając za swoimi plecami kierowców Toyoty, Ralfa Schumachera i Trullego, którzy zamienili się miejscami podczas ostatniej rundy postojów. Na pozostałych miejscach jechali Barrichello, Albers, Liuzzi, Monteiro i Sato (Japończyk został w końcu pokonany także i przez drugiego kierowcę Midland). Jazdy nie kontynuował już tymczasem Speed, którego pod koniec 42 okrążenia z walki wyeliminowała awaria dźwigni sprzęgła przy kierownicy.

Na 49 okrążeniu w bolidzie jadącego na piątej pozycji Heidfelda nastąpiła awaria silnika i kierowca zespołu BMW Sauber odpadł z wyścigu. Na pozycje od piątej do ósmej awansowali w tym momencie Massa, Michael Schumacher, Villeneuve i Ralf Schumacher. Ostatnim zdarzeniem w tegorocznej Grand Prix Malezji był na 51 okrążeniu udany atak Liuzziego na 11 pozycję zajmowaną przez Albersa. Wyścig zakończył się tymczasem trzecim zwycięstwem Fisichelli w karierze.

Lista startowa

NrKierowcaZespółSamochódSilnikOpony
1Hiszpania Fernando AlonsoMild Seven Renault F1 TeamRenault R26Renault RS26 2,4l V8M
2Włochy Giancarlo FisichellaMild Seven Renault F1 TeamRenault R26Renault RS26 2,4l V8M
3Finlandia Kimi RäikkönenTeam McLaren MercedesMcLaren MP4-21Mercedes FO108S 2,4l V8M
4Kolumbia Juan Pablo MontoyaTeam McLaren MercedesMcLaren MP4-21Mercedes FO108S 2,4l V8M
5Niemcy Michael SchumacherScuderia Ferrari MarlboroFerrari 248 F1Ferrari 056 2,4l V8B
6Brazylia Felipe MassaScuderia Ferrari MarlboroFerrari 248 F1Ferrari 056 2,4l V8B
7Niemcy Ralf SchumacherPanasonic Toyota RacingToyota TF106Toyota RVX-06 2,4l V8B
8Włochy Jarno TrulliPanasonic Toyota RacingToyota TF106Toyota RVX-06 2,4l V8B
9Australia Mark WebberWilliamsF1 TeamWilliams FW28Cosworth CA2006 2,4l V8B
10Niemcy Nico RosbergWilliamsF1 TeamWilliams FW28Cosworth CA2006 2,4l V8B
11Brazylia Rubens BarrichelloLucky Strike Honda Racing F1 TeamHonda RA106Honda RA806E 2,4l V8M
12Wielka Brytania Jenson ButtonLucky Strike Honda Racing F1 TeamHonda RA106Honda RA806E 2,4l V8M
14Wielka Brytania David CoulthardRed Bull RacingRed Bull RB2Ferrari 056 2,4l V8M
15Austria Christian KlienRed Bull RacingRed Bull RB2Ferrari 056 2,4l V8M
16Niemcy Nick HeidfeldBMW Sauber F1 TeamBMW Sauber F1.06BMW P86 2,4l V8M
17Kanada Jacques VilleneuveBMW Sauber F1 TeamBMW Sauber F1.06BMW P86 2,4l V8M
18Portugalia Tiago MonteiroMF1 RacingMF1 M16Toyota RVX-06 2,4l V8B
19Holandia Christijan AlbersMF1 RacingMF1 M16Toyota RVX-06 2,4l V8B
20Włochy Vitantonio LiuzziScuderia Toro RossoToro Rosso STR1Cosworth TJ 3,0l V10M
21Stany Zjednoczone Scott SpeedScuderia Toro RossoToro Rosso STR1Cosworth TJ 3,0l V10M
22Japonia Takuma SatōSuper Aguri F1Super Aguri SA05Honda RA806E 2,4l V8B
23Japonia Yūji IdeSuper Aguri F1Super Aguri SA05Honda RA806E 2,4l V8B
NrKierowcaZespółSamochódSilnikOpony

Sesje treningowe

SesjaNrKierowcaKonstruktorCzasOkr.
135Austria Alexander WurzWilliams Cosworth1:34.94619
236Wielka Brytania Anthony DavidsonHonda1:35.04114
35Niemcy Michael SchumacherFerrari1:34.12616

Kwalifikacje

PNrKierowcaKonstruktor(-silnik)OponyCzasOdstępStrata
III etap
12Włochy Giancarlo FisichellaRenaultM1:33.840--
212Wielka Brytania Jenson ButtonHondaM1:33.9860:00.1460:00.146
310Niemcy Nico RosbergWilliams-CosworthB1:34.6260:00.6400:00.786
45Niemcy Michael Schumacher[1]FerrariB1:34.6680:00.0420:00.828
59Australia Mark WebberWilliams-CosworthB1:34.6720:00.0040:00.832
64Kolumbia Juan Pablo MontoyaMcLaren-MercedesM1:34.9160:00.2440:01.076
73Finlandia Kimi RäikkönenMcLaren-MercedesM1:34.9830:00.0670:01.143
81Hiszpania Fernando AlonsoRenaultM1:35.7470:00.7640:01.907
915Austria Christian KlienRed Bull-FerrariM1:38.7150:02.9680:04.875
107Niemcy Ralf Schumacher[1]ToyotaB-[2]--
II etap
1114Wielka Brytania David Coulthard[1]Red Bull-FerrariM1:34.614--
1211Brazylia Rubens Barrichello[1]HondaM1:34.6830:00.0690:00.069
138Włochy Jarno TrulliToyotaB1:34.7020:00.0190:00.088
1417Kanada Jacques VilleneuveBMW SauberM1:34.7520:00.0500:00.138
1516Niemcy Nick HeidfeldBMW SauberM1:34.7830:00.0310:00.169
166Brazylia Felipe Massa[1]FerrariB-[3]--
I etap
1721Stany Zjednoczone Scott SpeedToro Rosso-CosworthM1:36.297--
1820Włochy Vitantonio LiuzziToro Rosso-CosworthM1:36.5810:00.2840:00.284
1919Holandia Christijan AlbersMF1-ToyotaB1:37.4260:00.8450:01.129
2018Portugalia Tiago MonteiroMF1-ToyotaB1:37.8190:00.3930:01.522
2122Japonia Takuma SatōSuper Aguri-HondaB1:39.0110:01.1920:02.714
2223Japonia Yūji IdeSuper Aguri-HondaB1:40.7200:01.7090:04.423
PNrKierowcaKonstruktor(-silnik)OponyCzasOdstępStrata

Wyścig

P + / – NrKierowcaKonstruktorOponyOkr.Czas / StrataKomentarz
1 Bez zmian2Włochy Giancarlo FisichellaRenaultM561h30m40s529
2Awans 21Hiszpania Fernando AlonsoRenaultM56+0:04.585
3Spadek 112Wielka Brytania Jenson ButtonHondaM56+0:09.631
4Awans 14Kolumbia Juan Pablo MontoyaMcLaren-MercedesM56+0:39.351
5Awans 166Brazylia Felipe MassaFerrariB56+0:43.254
6Awans 85Niemcy Michael SchumacherFerrariB56+0:43.854
7Awans 317Kanada Jacques VilleneuveBMW SauberM56+1:20.461
8Awans 147Niemcy Ralf SchumacherToyotaB56+1:21.288
9 Bez zmian8Włochy Jarno TrulliToyotaB56+1 okr.
10Awans 1011Brazylia Rubens BarrichelloHondaM56+1 okr.[4]
11Awans 220Włochy Vitantonio LiuzziToro Rosso-CosworthM55+2 okr.
12Awans 319Holandia Christijan AlbersMF1-ToyotaB55+2 okr.
13Awans 318Portugalia Tiago MonteiroMF1-ToyotaB55+2 okr.
14Awans 322Japonia Takuma SatōSuper Aguri-HondaB54+3 okr.
Niesklasyfikowani
 16Niemcy Nick HeidfeldBMW SauberM48silnik
 21Stany Zjednoczone Scott SpeedToro Rosso-CosworthM41sprzęgło
 23Japonia Yūji IdeSuper Aguri-HondaB33usterka mechaniczna
 15Austria Christian KlienRed Bull-FerrariM26hydraulika
 9Australia Mark WebberWilliams-CosworthB15hydraulika/skrzynia biegów
 14Wielka Brytania David CoulthardRed Bull-FerrariM10hydraulika
 10Niemcy Nico RosbergWilliams-CosworthB6silnik
 3Finlandia Kimi RäikkönenMcLaren-MercedesM0kolizja z Klienem/wypadek
P + / – NrKierowcaKonstruktorOponyOkr.Czas / StrataKomentarz

Klasyfikacja po wyścigu

Kierowcy

P+/-KierowcaStartyPunktyP1P2P3PPNONS
10Hiszpania Fernando Alonso21811--1-
20Niemcy Michael Schumacher211-1-1--
3+1Wielka Brytania Jenson Button211--1---
4+15Włochy Giancarlo Fisichella2101--1-1
50Kolumbia Juan Pablo Montoya29------
6-3Finlandia Kimi Räikkönen26--1--1
7+2Brazylia Felipe Massa24------
8-2Australia Mark Webber23-----1
9+11Kanada Jacques Villeneuve22-----1
10-3Niemcy Nico Rosberg22----11
11+3Niemcy Ralf Schumacher21------
12-4Austria Christian Klien21-----1
13+3Włochy Jarno Trulli2-------
14+1Brazylia Rubens Barrichello2-------
15-5Wielka Brytania David Coulthard2------1
16-5Włochy Vitantonio Liuzzi2-------
17-5Niemcy Nick Heidfeld2------1
18+3Holandia Christijan Albers2------1
19-2Portugalia Tiago Monteiro2-------
20-7Stany Zjednoczone Scott Speed2------1
21-3Japonia Takuma Satō2-------
Niesklasyfikowani
-Japonia Yūji Ide2------2
P+/-KierowcaStartyPunktyP1P2P3PPNONS

Konstruktorzy

P+/-KonstruktorStartyPunktyP1P2P3PPNONS
10Francja Renault42821-111
2+1Włochy Ferrari415-1-1--
3-1Wielka Brytania McLaren-Mercedes415--1--1
40Japonia Honda411--1---
50Wielka Brytania Williams-Cosworth45----12
6+2Niemcy BMW Sauber42-----2
7+2Japonia Toyota41------
8-2Austria Red Bull-Ferrari41-----2
9-2Włochy Toro Rosso-Cosworth4------1
100Rosja MF1-Toyota4------1
110Japonia Super Aguri-Honda4------2
P+/-KonstruktorStartyPunktyP1P2P3PPNONS

Prowadzenie w wyścigu

NrKierowcaOkrążeniaSuma
2Włochy Giancarlo Fisichella1-17, 27-38, 44-5642
1Hiszpania Fernando Alonso20-26, 39-4312
12Wielka Brytania Jenson Button18-192

Przypisy

  1. a b c d e Pozycja startowa obniżona o 10 miejsc za wymianę silnika.
  2. Nie ustanowił czasu okrążenia z powodu awarii silnika.
  3. Nie przejechał okrążenia pomiarowego.
  4. Kara 10 sekund postoju w alei serwisowej za przekroczenie obowiązującego w niej limitu prędkości.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Straight Line Steady.svg
Straight Line Steady, intended for use in Template:Infobox Company. Use {{steady}} in wikipedia to make small line for steady profit. Self-made. Green Arrow Up.svg Red Arrow Down.svg Straight Line Steady.svg
Green Arrow Up Darker.svg
Green arrow icon pointing up
F1 1903 30.jpg
Autor: Kamal Sellehuddin, Licencja: CC BY 2.0
Jenson Button pouring champagne to Giancarlo Fisichella after the 2006 Malaysian Grand Prix.