Grand Prix Polski na żużlu
Informacje ogólne | |
Stadion | Stadion Narodowy, Stadion im. Edwarda Jancarza, Stadion Olimpijski Motoarena Toruń |
---|---|
Lokalizacja | |
Lata organizacji | 28 (1995-) |
Ostatnie zawody (2022) | |
Data | |
Sędzia | Krister Gardell |
Podium |
Grand Prix Polski w sporcie żużlowym to zawody z cyklu żużlowego Grand Prix. Jako jedyny turniej Grand Prix, GP Polski jest rozgrywane w każdej edycji nieprzerwanie od początku istnienia cyklu. Najczęstszym triumfatorem rozgrywek jest Tomasz Gollob, który zwyciężał w nich 9 razy. Drugi pod tym względem jest Bartosz Zmarzlik (8 zwycięstw – stan na marzec 2022)
Historia
Zawody o Wielką Nagrodę Polski odbywają się od początku istnienia cyklu Grand Prix (GP) (od 1995). GP Polski 1995 było historycznym wydarzeniem – pierwszą rundą w nowej formule wyłaniania indywidualnego mistrza świata na żużlu. Na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zwyciężył Polak Tomasz Gollob, zostając pierwszym tryumfatorem żużlowych turniejów Grand Prix. Do 1997 GP Polski odbywało się we Wrocławiu.
GP Polski 1998 po raz pierwszy odbyło się na Stadionie Polonii w Bydgoszczy. Pierwszą bydgoską rundę GP wygrał bydgoszczanin Tomasz Gollob, który w całym sezonie wywalczył brązowy medal GP.
Rok 1999 był specyficzny. Po raz pierwszy odbyły się dwie rundy GP w Polsce. Turniej we Wrocławiu nosił nazwę Grand Prix Polski I, natomiast bydgoska runda – Grand Prix Polski II. Zawody wygrali odpowiednio Tomasz Gollob i Tony Rickardsson (późniejsi wicemistrz i mistrz świata).
W 2000 ponownie odbyły się dwie rundy GP w Polsce, jednak turniej w Bydgoszczy określono mianem GP Europy. W tym roku odbyła się ostatnia runda GP Polski we Wrocławiu.
Od 2001 GP Polski odbywa się w Bydgoszczy. Jednocześnie rozgrywano GP Europy w Chorzowie (2002-2003) i Wrocławiu (od 2004 do 2007). W latach 2008-2012, GP Europy gościło Leszno.
W 2007 po raz pierwszy dwóch Polaków stanęło na dwóch najwyższych stopniach podium. Zawody wygrał Tomasz Gollob a drugie miejsce zajął – jadący z dziką kartą – Krzysztof Kasprzak.
Tomasz Gollob jest rekordzistą pod względem zwycięstw na jednym stadionie z rzędu. W latach 2002-2005 uczynił to czterokrotnie. Gollob zwyciężał w Bydgoszczy także w 1998 oraz w 2007.
W Grand Prix 2008 dwa ostatnie turnieje cyklu miały miejsce na torze w Bydgoszczy. Ostatni turniej został jednak zorganizowany w wyniku nierozegrania Grand Prix Niemiec w Gelsenkirchen – źle zabezpieczono nawierzchnię, z której miał być usypany czasowy tor na stadionie Veltins-Arena, wskutek czego rundę przeniesiono na następny tydzień do Bydgoszczy właśnie, nazywając ją Finałem Grand Prix.
W roku 2010 Polska gościła cykl Grand Prix aż trzykrotnie. Pierwsze spotkanie (będące inauguracją sezonu) odbyło się 24 kwietnia w Lesznie (jako GP Europy), a następne, po raz pierwszy w historii, w Toruniu na MotoArenie 19 czerwca. Podczas tego Grand Prix, także po raz pierwszy w historii, na podium stanęło troje Polaków (Gollob, a także Rune Holta i Jarosław Hampel). Trzecie spotkanie, stanowiące zarówno drugi etap GP Polski, jak i zamknięcie całego sezonu, miało miejsce w Bydgoszczy na Stadionie Polonii w Bydgoszczy (9 października), jednakże, w przeciwieństwie do roku 2008, nie nazwano go Finałem Grand Prix – runda bydgoska odbyła się jako FIM Bydgoszcz Speedway Grand Prix of Poland, zaś wcześniejsza, toruńska – jako FIM Toruń Speedway Grand Prix of Poland.
Analogiczna sytuacja miała miejsce rok później, z tym że rundę bydgoską zastąpiła eliminacja w Gorzowie Wielkopolskim (nazwano ją FIM Enea Gorzów Speedway Grand Prix Polski). Premierowy turniej w Gorzowie został jednak przerwany po czterech seriach startów z powodu ulewnego deszczu (zatwierdzono wyniki po 16. biegach). Podczas tej rundy, po raz pierwszy od 2001 roku i po raz piąty w ogóle miała miejsce sytuacja, w której na podium zawodów o GP Polski nie stanął żaden Polak[1].
18 kwietnia 2015 r. Grand Prix Polski po raz pierwszy odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Taśma startowa oraz nawierzchnia przez cały turniej sprawiały dużo problemów. Z powodu złego stanu toru zawody ukończono po 12. biegu[2]
W Grand Prix 2020 oraz 2021 rozegrano aż 6 rund GP Polski[3][4]. Było to spowodowane odwołaniem wielu rund w innych krajach z powodu pandemii COVID-19. Na Grand Prix 2022 zaplanowano rozegranie czterech rund GP Polski (Warszawa, Gorzów Wielkopolski, Wrocław, Toruń[5])
Podium
Najwięcej razy w finale Grand Prix Polski
Zobacz też
Uwagi
Przypisy
- ↑ Wirtualna Polska Media , Greg Hancock zwyciężył w Gorzowie, Hampel z brązowym medalem IMŚ - WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 8 października 2011 [dostęp 2022-03-08] (pol.).
- ↑ Wstyd zamiast święta na Narodowym. Kabaretowe Grand Prix Polski [RELACJA], TVN24.pl [dostęp 2022-03-08] (pol.).
- ↑ Grand Prix na żużlu: Poznaliśmy terminarz. Aż sześć rund w Polsce?!, www.polsatsport.pl [dostęp 2022-03-08] (pol.).
- ↑ Żużlowe GP: Jedenaście turniejów wyłoni mistrza świata, www.polsatsport.pl [dostęp 2022-03-08] (pol.).
- ↑ Cykl FIM Speedway Grand Prix z terminami na sezon 2022, PGE Ekstraliga, 3 stycznia 2022 [dostęp 2022-03-08] (pol.).
Media użyte na tej stronie
An icon that represents a gold medal
An icon that represents a silver medal
An icon that represents a bronze medal
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.