Grand Theft Auto: Vice City Stories

Grand Theft Auto Vice City Stories
Producent

Rockstar Games[1]

Wydawca

Rockstar Games[1]

Seria gier

Grand Theft Auto

Data wydania

PSP:
PL: 10 listopada 2006[1]
Am.Płn.: 1 listopada 2006[1]
EU: 3 listopada 2006[1]
PS2:
PL: 16 marca 2007[2]
Am.Płn.: 6 marca 2007[2]
EU: 9 marca 2007[2]

Gatunek

komputerowa gra akcji[1]

Tryby gry

PlayStation Portable

PlayStation 2

Kategorie wiekowe

ESRB: M (Mature 17+)
PEGI: 18+

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation Portable, PlayStation2

Nośniki
Wymagania

PlayStation Portable: Firmware 2.00+

Kontrolery

PlayStation 2: DualShock2

Strona internetowa

Grand Theft Auto: Vice City Stories – konsolowa gra akcji z serii Grand Theft Auto, stworzona i wydana przez Rockstar Games. Tytuł ukazał się 1 listopada 2006 na konsolę PlayStation Portable[1]. Akcja gry rozgrywa się w fikcyjnym mieście Vice City (wzorowanym na Miami), które było również scenerią dla gry Grand Theft Auto: Vice City. Czas akcji to 1984 rok, czyli 2 lata przed akcją GTA: Vice City. Głównym bohaterem gry jest Victor Vance – brat Lance'a Vance'a – jednego z bohaterów GTA: Vice City. Victor Vance w chwili rozpoczęcia fabuły gry ma 28 lat i jest żołnierzem Marines.

Podobnie jak Grand Theft Auto: Liberty City Stories, GTA VCS zostało wydane w listopadzie 2006 na konsolę PlayStation Portable i, w marcu 2007 na konsolę PlayStation 2.

Rozgrywka

GTA: Vice City Stories jest strukturalnie zbliżone do innych części Grand Theft Auto.

Główny rdzeń rozgrywki oparty jest na kilku gatunkach gier, do których należą: trzecioosobowa strzelanina oraz grze opartej na jeżdżeniu pojazdami. Wszystko to zostało osadzone w wielkim, otwartym świecie.

Otwarte, nieliniowe środowisko pozwala graczowi na dowolną eksplorację gry. Może on wybrać co chce robić w danym momencie. Mimo faktu, iż przechodzenie kolejnych misji fabularnych odblokowuje nowe możliwości w rozgrywce dodając na przykład nową wcześniej zamkniętą część miasta, nie są one strukturalnie narzucone. Jednakże podczas przystąpienia do danej misji gracz nie ma już wolnego wyboru i jest ograniczony przez jej wymagania.

Jednym z kluczowych elementów jest możliwość budowania własnego gangsterskiego imperium. Jest to nowość w całej serii GTA, która jest połączeniem idei z kupowaniem interesów w Grand Theft Auto: Vice City oraz przejmowaniu terytoriów wrogich gangów w Grand Theft Auto: San Andreas. Całość sprowadza się do przejmowania interesów należących do obcych gangów. W miejscu których gracz może stworzyć swoje własne. Najpierw określamy jedną z sześciu branż: prostytucja, lichwiarstwo, płatna protekcja, sprzedaż narkotyków, przemyt oraz porwanie dla okupu. Następnie wybieramy jeden z trzech rozmiarów: mały, średni lub duży. Każdy z interesów generuje dochód, który jest wypłacany na konto gracza codziennie o godzinie 16:00 według czasu gry. Ponadto w celu zmaksymalizowania dochodu płynącego z placówek istnieje możliwość wykonywania specjalnych misji dla każdego z typów.

Postacie

Victor Vance

Jest głównym bohaterem gry i bratem Lance'a – jednej z postaci występujących w Grand Theft Auto: Vice City.

Głosu użyczył mu Dorian Missick.

Lance Vance

Głosu użyczył mu Philip Michael Thomas.

Janet Vance

Wychudzona matka Lance'a, Victora i Pete'a. Jest narkomanką, dlatego też wychowaniem braci zajęła się jej siostra o imieniu Enid. Przyjechała odwiedzić swoich synów, gdy tylko dowiedziała się o ich sukcesach w Vice City, a później opuszcza miasto kradnąc część narkotyków, którą Lance i Victor mieli zwrócić braciom Mendez.

Głos użyczyła jej Linda Ashe.

Phil Cassidy

Głosu użyczył mu Gary Busey.

Jerry Martinez

Główny antagonista gry. Jest on sierżantem, mocno zaangażowanym w sprawy narkotyków, robił interesy z braćmi Mendez. Na początku kariery Victora w Forcie Baxter włącza go w swoje interesy każąc mu załatwiać dla niego narkotyki i trzymać je u siebie. Poprosił też o sprowadzenie prostytutki, co zaowocowało wydaleniem Victora z wojska. Victor od tamtego czasu nienawidził Jerry'ego, ten z kolei próbował kilka razy pozbyć się jego oraz Phila i Louise Cassidych. Ginie wraz z Diego Mendezem w Downtown, z rąk Victora.

Głos użyczył mu Felix Solis.

Ricardo Diaz

Głosu użyczył mu Luis Guzmán.

Louise Cassidy-Williams

Jedna z dwóch sióstr Phila, żona Marty'ego Williamsa, matka Mary-Beth. Była bita przez swojego męża. Po jego śmierci, Louise pomogła Victorowi rozpocząć własną działalność gospodarczą w Vice City. Przez jeden moment padło nawet oskarżenie, że prawdopodobnie romansowała z Lance’em. Ginie w wyniku porachunków mafijnych Victora z Braćmi Mendez.

Głos użyczyła jej Chelsea Rives.

Mary-Jo Cassidy

Siostra Phila i Louise. Opiekuje się córką Louise na czas jej nieobecności, do tego często informuje Victora, jak jej siostrze grozi niebezpieczeństwo. Mary-Jo ma kompleksy na punkcie braku stałego partnera spowodowane przez jej brak odpowiedniej fryzury oraz otyłość.

Głos użyczyła jej Cathy Trien.

Diego i Armando Mendez

Bossowie mafii mający swoją siedzibę w jednej z trzech rezydencji na Prawn Island. Diego w przeciwieństwie do Armando nie umiał rozmawiać w języku angielskim. Victor przez pomyłkę Lance'a ukradł narkotyki Jerry'emu Martinezowi, która okazała się należeć do braci Mendez. Dali oni szansę na odzyskanie narkotyków, lecz przez kradzież jego części przez Janet Vance oraz stracenie części narkotyków przez dziecinne obrażenie się Lance'a, nie mogli go zwrócić. Mendezowie chcieli przejąć wszystkie interesy Victora prowadząc otwartą wojnę, jak i szantaże. Na początku ginie Armando Mendez we własnej rezydencji, lecz okazuje się, że zdążył zabić Louise. Jego brat z kolei uciekł i został zabity później, w Downtown wraz z Jerrym Martinezem.

Głos użyczyli im Yul Vazquez (Armando) i Ruben Trujillo (Diego).

Umberto Robina

Głosu użyczył mu Danny Trejo.

Marty Williams

Mąż Louise, ojciec Mary-Beth oraz właściciel małego gangu. Znęcał się nad swoją żoną, a Victora wykorzystywał głównie do ściągania haraczy. Później ginie z rąk Victora, który przejął jego gang oraz interesy i zaczął budować swoją potęgę gospodarczą.

Głos użyczył mu Jim Burke.

Reni Wassulmaier

Transseksualista, który, jest po dwóch operacjach zmiany płci, a potem zawozimy go na trzecią. Zniewieściały mężczyzna. Jest niemieckim reżyserem filmowym, który akurat kręcił thriller w Vice City. Po udzieleniu pomocy przy filmie oraz pomagając Barry'emu i Philowi Collinsowi poleca nas Ricardowi Diazowi, przez co potem sam naraża się Diegu Mendezowi i musi po raz trzeci przejść operację zmiany płci. Później odlatuje do Niemiec z Międzynarodowego Lotniska Escobar.

Występuje również w grze Grand Theft Auto: Liberty City Stories, jest tam prowadzącą radiostację Flashback FM.

Głos użyczyła jej Barbara Rosenblat.

Brian Forbes

Na początku był partnerem do spraw interesów Lance'a i Victora. Później jednak Lance odkrywa, że jest on tak naprawdę szpiegiem DEA, który miał za zadanie zdobyć trochę informacji na ich temat. Szantażowany i przetrzymywany przez Vance'ów wmawiał im, że ma ważne informacje, które okazywały się być pułapkami sprytnie zastawionymi jak chcący ich zabić gang homoseksualnych motocyklistów. Zostaje zabity przez Victora w czasie ucieczki skuterem.

Głos użyczył mu Dan Oreskes.

Phil Collins

Gwiazda muzyki rockowej. Dawał koncert w Vice City. Bez pomocy Victora odwołałby występ, albo zostałby skompromitowany w czasie występu lub zamordowany. W czasie gry można udać się na koncert Phila Collinsa odbywający się na stadionie.

Głos użyczył mu sam Phil Collins.

Ścieżka dźwiękowa

Przypisy

  1. a b c d e f g Grand Theft Auto: Vice City Stories (PSP) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-05-29].
  2. a b c Grand Theft Auto: Vice City Stories (PS2) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2015-05-29].

Linki zewnętrzne