Great Blue Hole

Great Blue Hole w okolicach Ambergris Cay w Belize
Zdjęcie satelitarne atolu Lighthouse Reef, Great Blue Hole widoczna mniej więcej w środku zdjęcia

Great Blue Hole – wielka rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Karaibskim. Oddalona jest od Belize City o około 80 km w głąb morza, pośrodku atolu Lighthouse Reef.

Jest widoczna z kosmosu, a swoją popularność zyskała dzięki filmom telewizyjnym i prezentacjom wypraw morskich Jacques’a Cousteau. Obecnie stanowi ona wielką atrakcję dla nurków i tych, którzy pragną podziwiać podwodny świat. Została objęta patronatem UNESCO.

W pobliżu Great Blue Hole leży wyspa Half Moon Caye.

Charakterystyka

Okolona turkusowym morzem i pierścieniem żywej rafy, ciemnogranatowa Great Blue Hole w rzeczywistości jest głęboką podwodną studnią o głębokości 124 metrów i szerokości 300 m. Zrąb studni zaczyna się na ok. 20 metrach.

Podczas epoki lodowcowej była to ogromna jaskinia, która znajdowała się powyżej poziomu morza i była częścią kompleksu podwodnych jaskiń. Gdy lód topniał, poziom morza podniósł się ponad 91 m. Prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi i pod wpływem ciśnienia wody pokrywa systemu jaskiniowego załamała się i tak utworzył się lej krasowy, który znamy do dziś[1].

Prawie pionowe ściany opadają na głębokość mniej więcej 35 metrów, gdzie studnia się rozszerza w ogromną salę z wielkimi stalaktytami, niektóre mają długość aż 15 m. Dno sali znajduje się na głębokości 124 m. Turyści nurkują zwykle do stropu sali – na głębokość około 35 m.

Podwodna widoczność przekracza 60 metrów. Przejrzyste wody wokół pierścienia rafy świetnie się nadają do nurkowania z rurką[2][3][4]. Można się tam udać na całodniową wyprawę, które są organizowane z Belize City, z wyspy Ambergris Caye lub Long Caye.

W Great Blue Hole można spotkać ryby rafowe, barakudy oraz różne gatunki rekinów (jak np. żarłacz tępogłowy).

Badania Cousteau

Rozsławił ją francuski oceanograf Jacques-Yves Cousteau, który w 1971 roku jako pierwszy ją badał[5], wpływając do niej statkiem badawczym Calypso. Za pomocą niewielkiej ilości materiałów wybuchowych, otworzył przejście w rafie i wprowadził swój statek. Cousteau wraz z załogą badał studnię przez kilka miesięcy, także za pomocą pojazdów głębinowych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Geological History in the Depths of Belize’s Great Blue Hole. Amble Resorts, 2012-08-03. [dostęp 2016-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-18)]. (ang.).
  2. Wiedza i Życie” nr 6/2001 Mirosław Rutkowski Błękitne Studnie
  3. nationalgeographic.com
  4. Jacques-Yves Coust Galapagos - Titicaca - The Blue Holes, wyd. Cassell, London 1973
  5. Redakcja, Co jest na dnie Wielkiej Błękitnej Dziury? Nowa ekspedycja ma złe wiadomości, www.national-geographic.pl [dostęp 2019-02-22] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lighthouse Reef Belize.jpg
NASA image of Lighthouse Reef, Belize, which includes the Great Blue Hole roughly near its center.
Created by Jesse Allen, using EO-1 ALI ,data provided courtesy of the NASA EO-1 Team.
Great Blue Hole.jpg
Great Blue Hole, Coast of Belize - a phenomenon of Karst topography.