Grecko-prawosławny kościół metropolitalny św. Jerzego w Sztokholmie

Grecko-prawosławny kościół metropolitalny św. Jerzego
Sankt Georgios Grekisk-Ortodoxa Metropolitkyrka
Distinctive emblem for cultural property.svg 21420000003886
katedra metropolitalna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Szwecja

Miejscowość

Sztokholm

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Patriarchat Konstantynopolitański

Metropolia

Szwecji i całej Skandynawii

Katedra

od lat 70. XX w.

Wezwanie

św. Jerzego

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie regionu Sztokholm
Mapa konturowa regionu Sztokholm, w centrum znajduje się punkt z opisem „Grecko-prawosławny kościół metropolitalny św. Jerzego”
Położenie na mapie Szwecji
Mapa konturowa Szwecji, na dole znajduje się punkt z opisem „Grecko-prawosławny kościół metropolitalny św. Jerzego”
Ziemia59°20′45,8″N 18°03′45,8″E/59,346056 18,062722

Grecko-prawosławny kościół metropolitalny św. Jerzego (szw. Sankt Georgios Grekisk-Ortodoxa Metropolitkyrka) – katedra prawosławna w Sztokholmie. Główna świątynia metropolii Szwecji i całej Skandynawii Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

Obiekt jest położony przy zbiegu ulic Birger Jarlsgatan – Odengatan w sztokholmskim rejonie Vasastan w dzielnicy Norrmalm.

Świątynia ma status zabytku sakralnego według rozdz. 4 Kulturminneslagen (pol. Prawo o pamiątkach kultury), ponieważ została wzniesiona do końca 1939 (3 §)[1].

Historia

Kościół został zaprojektowany dla wyznawców Katolickiego Kościoła Apostolskiego w Szwecji przez architekta Andersa Gustafa Forsberga i wzniesiony przez P. Sundahla w latach 1889–1890.

Szwedzka wspólnota irwingianistów zanikła jednak z upływem czasu i kościół był nieczynny aż do lat 70. XX w., kiedy to przejęła go grecka społeczność prawosławna.

Architektura

Kościół św. Jerzego został wzniesiony w stylu neogotyckim z czerwonej cegły maszynowej. Elementy dekoracyjne wykonano z szarego cementu. Okna i otwory drzwiowe są ostrołukowe. Od wschodu prezbiterium jest zamknięte pięcioboczną apsydą zaś od zachodu w fasadzie jest wieża z przykryta wysokim hełmem pokrytym blachą miedzianą. Również dach kościoła jest pokryty blachą.

Wnętrze kościoła jest jednonawowe, przykryte wysokim, neogotyckim sklepieniem o łagodnych łukach. Ściany nawy i apsydy są podzielone pilastrami i dekorowane drewnianymi panelami w stylu gotyckim. Podłoga jest drewniana. Okna są w typie gotyckim, szczeblinowe, w absydzie mają witraże z ornamentem roślinnym. W podobnym stylu utrzymane są też: ambona, drewniany ołtarz i balustrada oddzielająca prezbiterium od nawy.

Po przejęciu kościoła przez prawosławnych jego wnętrze zostało zaadaptowane do potrzeb liturgii wschodniej; zbudowano kamienny ołtarz i wstawiono ikonostas. Jednocześnie usunięto organy z empory zachodniej.

Przypisy

  1. Sveriges riksdag: Svensk författningssamling (SFS) Lag (1988:950) om kulturminnen m.m. (szw.). [dostęp 2012-02-25].

Bibliografia

  • Gärd Fogde, Suzanne Lindhagen, Nordöstra Vasastaden: byggnadshistorisk inventering 1975–1988, wyd. Stockholms stadsmuseum, 1988, ISBN 91-85238-51-1

Linki zewnętrzne

  • Stockholmskällan: TRASTEN (szw.). [dostęp 2010-06-17]. [zarchiwizowane z tego adresu]. – rozdział dot. kościoła: s. 216

Media użyte na tej stronie

Sweden location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Sweden
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Birger Jarlsgatan 92.jpg
Autor: I99pema, Licencja: CC BY-SA 3.0
in the RAÄ buildings database.
Sweden Stockholm location map.svg
Autor: Erik Frohne, Licencja: CC BY 3.0
Location map of Stockholm County in Sweden

Equirectangular projection, N/S stretching 197 %. Geographic limits of the map:

  • N: 60.30° N
  • S: 58.70° N
  • W: 17.10° E
  • E: 19.50° E