Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi z lotu ptaka | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Adres | 93-469 Łódź, ul. Sanitariuszek 66 |
Data założenia | |
Forma prawna | |
Prezes | Joanna Błaszczyk-Skalska[1] |
Przewodniczący rady nadzorczej | Waldemar Krenc[2] |
Udziałowcy | Miasto Łódź |
Nr KRS | 0000069597 |
Zatrudnienie | powyżej 200 osób |
Dane finansowe | |
Kapitał zakładowy | 3 701 861,90 zł |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
51°43′37,9200″N 19°20′35,8800″E/51,727200 19,343300 | |
Strona internetowa |
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi – największa oczyszczalnia ścieków tego typu w Polsce, zlokalizowana nad rzeką Ner, w południowo-zachodniej części miasta, przy granicy z Konstantynowem Łódzkim oraz Gminą Pabianice. Obejmuje szereg budowli i budynków o znaczeniu techniczno-technologicznym oraz pomocniczym. Oczyszczalnia wraz z terenami obiektów z nią związanych oraz strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha.
W GOŚ oczyszczane są wymieszane ścieki ogólnospławne oraz sanitarne spływające kanalizacją z terenów miasta Łodzi oraz sąsiednich miast i gmin: Konstantynowa Łódzkiego, Ksawerowa, Pabianic, Nowosolnej. Dowożone są również ścieki z miejsc nieskanalizowanych. Do oczyszczalni wpływa obecnie 210 tys. m³ ścieków na dobę. Przepustowość hydrauliczna linii biologicznego oczyszczania w docelowym stadium oczyszczalni wyniesie ok. 350 tys. m³/d, co czyni z niej największą oczyszczalnię ścieków komunalnych w Polsce. Liczebność obsługiwanej populacji wyniesie wtedy blisko milion.
Oczyszczalnia pracuje metodą osadu czynnego w układzie zbliżonym do MUCT z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu. Prowadzi skojarzoną z procesem technologicznym gospodarkę cieplno-energetyczną wykorzystując do tego celu biogaz generowany w procesie fermentacji osadów. Gaz powstający z osadów ściekowych wykorzystywany jest w miejscowej elektrowni. Dzięki temu oczyszczalnia jest samowystarczalna energetycznie, a nawet ma nadwyżki na sprzedaż.
Budowa oczyszczalni rozpoczęła się 23 października 1974. W 1990 roku zbudowano pierwszy kolektor, halę krat i piaskowników oraz kanał ominięcia. W 1994 oddano do użytku Kolektor VII, w związku z czym nastąpiło pełne przejęcie ścieków, co pozwoliło na wyłączenie z eksploatacji starej oczyszczalni mechanicznej na Lublinku. W 1997 r. powstały pierwsze Zamknięte Komory Fermentacyjne o wysokości 30 metrów, tym samym, ścieki do procesu oczyszczania mechanicznego dodano oczyszczanie biologiczne. Za koniec budowy można uznać rok 2002, w którym dobudowano linie biologicznego oczyszczania ścieków oraz ukończono hale z dmuchawami, dostarczającymi tlen mikroorganizmom usuwającym zanieczyszczenia. Rozwinięciem możliwości GOŚ było wybudowanie w 2004 elektrociepłowni. Zasilana biogazem z komór fermentacyjnych, wytwarza ok. 2,7 MW mocy elektrycznej oraz ok. 3,5 MW mocy cieplnej, co prawie w całości zaspokaja potrzeby całego obiektu.
Wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej zakład jest modernizowany oraz rozbudowywany. Wprowadzane są nowe technologie, podwyższające jakość wody wpadającej do Neru.
W 2009r. powstała Instalacja Termicznego Przekształcania osadów i skratek (ITP)[3], dzięki czemu znacznie została ograniczona ilość osadów wymagających składowania w lagunach osadowych. Wydajność instalacji wynosi 159 ton/dzień. Technologia spalania osadów realizowana jest w dwóch piecach ze złożem fluidalnym. ITP wykorzystuje ciepło ze spalania do suszenia osadów i skratek, przez co założony bilans energetyczny procesu jest zerowy. Oczyszczanie spalin prowadzone jest metodą suchą.
Przypisy
- ↑ SLD przejęło Grupową Oczyszczalnię Ścieków w Łodzi
- ↑ Organy spółki. [dostęp 2015-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
- ↑ Odrobina historii – Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi, gos.lodz.pl [dostęp 2020-11-09] .
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor:
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 52.45 N
- S: 50.78 N
- W: 17.95 E
- E: 20.75 E
Autor: Jacek Bogdan, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grupowa Oczyszczalnia Sciekow w Lodzi
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 3.0
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków w Łodzi z lotu ptaka