Grupy Szturmowe
Historia Polski |
Ten artykuł jest częścią cyklu: |
Grupy Szturmowe (GS) – drużyny harcerskie Szarych Szeregów działające podczas okupacji w latach 1939–1944, od listopada 1942 formalnie podporządkowanie Kedywowi Armii Krajowej.
Najstarsza grupa wiekowa Szarych Szeregów.
Działalność
Do GS należeli harcerze powyżej 18. roku życia. GS uczestniczyły w wielu akcjach bojowych i dywersyjnych. Organizowano dla nich także kursy np. podchorążych i dowódców kompanii, a także szkolenia w zakresie saperskim i motorowym.
W Warszawie od listopada 1942 Grupy Szturmowe, określane także jako Oddział Specjalny „Jerzy”, dzieliły się na cztery nierównej wielkości hufce (plutony):
- „Centrum” (CR, dowodzony przez Tadeusza Zawadzkiego „Zośkę”)
- „Południe” (SAD, od słów „sabotaż” i „dywersja”, dowodzony przez Jana Bytnara „Rudego”),
- „Wola” (WL, dowódca – Jan Kopałka)
- „Praga” (dowódca – Henryk Ostrowski)
Liczyły razem ok. 300 osób[1].
Największym sukcesem GS było odbicie 26 marca 1943 roku 21 więźniów podczas akcji „Meksyk II”, znanej jako akcja pod Arsenałem.
Harcerze walczyli również w szeregach oddziałów powstańczych w 1944.
Do zadań Grup Szturmowych na „Dziś” w ramach akcji Dziś, jutro, pojutrze należała Wielka Dywersja czyli wysadzanie mostów, pociągów, odbijanie więźniów (akcja pod Arsenałem), rozbijanie granicznych posterunków niemieckich (akcja Taśma) oraz wykonywanie wyroków (zamach na Kutscherę). Do zadań na „Jutro” należały szkolenia w zakresie wojskowym takie jak „KDK” (Kurs Dowódców Kompanii), „Agrykola” (kurs podchorążych), a także wszelkie szkolenia saperskie, motorowe, a nawet spadochronowe[2]. Zadaniem na „Pojutrze” była nauka na studiach wyższych w ramach tajnych kompletów przygotowująca do odbudowy wolnej Polski po wojnie.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Stanisław Broniewski: Pod Arsenałem. Warszawa: Iskry, 1957, s. 14.
- ↑ Stanisław Broniewski: Całym Życiem – Szare Szeregi w relacji naczelnika. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1983, s. 90. ISBN 83-01-04269-9.
Bibliografia
- Stanisław Broniewski: Całym Życiem – Szare Szeregi w relacji naczelnika. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1983. ISBN 83-01-04269-9.
- Jerzy Jabrzemski i inni: Szare Szeregi, Harcerze 1939-1945. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1988. ISBN 83-01-06821-3.
Media użyte na tej stronie
Flaga Armii Krajowej; symbol na fladze jest złożeniem liter "P" i "W", będących skrótem od "Polska Walcząca" (zob. Znak Polski Walczącej)
Oddziały z grupy "Radosława" wycofują się z Powązek na teren byłego getta mijając barykadę ustawioną w poprzek ul. Okopowej na wysokości ul. Glinianej przy Garbarni Pfeiffera (Okopowa 58/72). Barykada jest zbudowana z lokomotywy i kolejki wywożącej gruz z Getta. Za Barykadą jest widoczny mur cmentarza żydowsiego. Widoczny namalowany symbol "GS" harcerskich "Grup Szturmowych". Także widoczne napisy: "GS idą do szturmu", "Warszawo tyś nasza", "Kompania Rudy, Pluton Felek", "3" (numer plutonu 2 kompanii "Zośki") i karykatura Hitlera. Napisy i rysunki wykonane przez Stefana Wiecheckiego "Wiecha". W wagonie "ósemki" znajdowało się miejsce postoju dowódcy plutonu "Felek" batalionu "Zośka"