Grytviken

Stacja wielorybnicza w Grytviken w 1989

Grytviken – opuszczona stacja wielorybnicza w brytyjskim terytorium zamorskim Georgia Południowa, na południowym Atlantyku. Znajdują się tam miejsca odwiedzane przez turystów przybywających na wyspę, m.in. Muzeum Georgii Południowej i grób sir Ernesta Shackletona. Funkcję stolicy terytorium pełni obecnie sąsiednie King Edward Point.

Grytviken założył w 1904 roku norweski kapitan żeglugi morskiej Carl Anton Larsen, gdyż w okolicznych wodach występowały ogromne stada wielorybów. Stacja działała do sezonu 1965/1966[1] – zamknięto ją, jak inne na wyspie, z powodu doprowadzenia na skraj wymarcia pogłowia wielkich, opłacalnych ekonomicznie wielorybów w antarktycznych wodach. Po założeniu bazy wielorybniczej w tym miejscu, rozpoczęła się era przemysłowych połowów wielorybów w Antarktyce. Baza była pionierskim przedsięwzięciem[2].

Przed II wojną światową wybudowano tutaj skocznię narciarską o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 35 metrze. Obecnie (2020 rok) jest ona niemal całkowicie zniszczona – zachowały się jedynie jej drewniane pozostałości[3].

Przypisy

  1. oficjalna strona rządu Georgii Południowej i Sandwich Południowy www.gov.gs
  2. Whaling in Antarctica, www.coolantarctica.com [dostęp 2020-07-24].
  3. Grytviken (ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-01-15].

Media użyte na tej stronie

Grytviken church.jpg
Church in Grytviken
SG-Settlements.png
Autor: Apcbg, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map of South Georgia Island (Settlements) published by the author Apcbg.
Grytviken hg.jpg
Autor: Hannes Grobe 20:50, 12 November 2006 (UTC), Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research, Bremerhaven, Germany, Licencja: CC BY 2.5
Whaling station on Grytviken, South Georgia
Grytviken museum.jpg
Museum in Grytviken
Grytviken settlement.jpg
Abandoned whaling station at Grytviken, South Georgia, in the mid-90ies.