Grzegorz Biela

Grzegorz Biela
Data i miejsce urodzenia

28 kwietnia 1951
Oświęcim

Obywatelstwo

Polska

Grzegorz Biela (ur. 28 kwietnia 1951 w Oświęcimiu) – polski pływak niepełnosprawny, wielokrotny mistrz Polski, mistrz Europy, mistrz świata, zawodnik KS Unia Oświęcim i Startu Bielsko-Biała.

Życiorys

Niepełnosprawny od 18 roku życia z powodu utraty nogi w wypadku tramwajowym trenował pływanie u Kazimierza Woźnickiego w oświęcimskiej Unii. Już w pierwszym roku zdobył 3 złote medale na mistrzostwach Polski w Lublinie. W 1974 r. pojechał na mistrzostwa świata niepełnosprawnych do Anglii, skąd przywiózł 2 srebrne i 3 złote medale i gdzie ustanowił cztery rekordy świata.

W 1976 r. wziął udział w Olimpiadzie Niepełnosprawnych w Toronto, gdzie był niepokonany w czterech konkurencjach, a dodatkowo w jednej był trzeci[1]. Medale zawodnik zdobył pierwszego dnia, zanim polska ekipa wycofała się z udziału w igrzyskach na znak protestu przeciwko udziałowi sportowców RPA popierających rządy apartheidu. Cztery lata później w Arnhem zdobył 4 medale (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe)[2]. W 1984 r. na olimpiadzie w Nowym Jorku zdobył srebrny medal[3].

Wielokrotnie brał udział w mistrzostwach Polski pływaków niepełnosprawnych zdobywając ponad 100 medali na 100 i 200 m stylem: motylkowym, zmiennym, klasycznym, dowolnym i grzbietowym.

Równocześnie z trenowaniem na basenie rozpoczął rywalizację z pływakami pełnosprawnymi na długich dystansach. W 1973 r. wygrał maraton pływacki dla niestowarzyszonych na Jeziorze Żywieckim. W 1977 w międzynarodowym maratonie morskim z Helu do Gdyni był trzeci. W następnym roku pokonał 36 zawodników na Jeziorze Rożnowskim w XI Maratonie Pływackim. W tym samym roku (1978) w maratonie morskim Hel-Westerplatte o długości 19,5 km zajął drugie miejsce. W pucharze Europy w 1979 r. w Szwecji dwa razy zajął pierwsze miejsce i raz drugie. Dodatkowo wygrał kolejny maraton na Jeziorze Żywieckim na dystansie 10 km.

W 1980 r. był jedynym Europejczykiem zaproszonym na Igrzyska Inwalidów Krajów Azjatyckich w Japonii. Od 1981 był faworytem wszystkich zawodów w kraju na pięciu dystansach, medale przywoził też z międzynarodowych mityngów: w Monachium (5 złotych medali), w Stuttgarcie (2 zwycięstwa), na Węgrzech w Gyuli (2 zwycięstwa), w Berlinie (2 złote medale). W 1986 w Göteborgu został mistrzem świata niepełnosprawnych na dystansie 100 m stylem klasycznym.

Karierę sportową zakończył w 1988 r. po skreśleniu go z listy zawodników na paraolimpiadę w Seulu.

Medale zdobyte na paraolimpiadach

1976 Toronto

1980 Arnhem

1984 Nowy Jork

Został odznaczony:

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Swimming pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Swimming. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Gold medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A gold medal
Bronze medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A bronze medal
Silver medal blank.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC BY-SA 2.5
A silver medal