Grzegorz Osyra

Grzegorz Osyra
Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1961
Katowice

Prezydent Mysłowic
Okres

od lutego 2003
do grudnia 2010

Poprzednik

Stanisław Padlewski

Następca

Edward Lasok

Grzegorz Marek Osyra (ur. 13 grudnia 1961 w Katowicach) – w latach 2003–2010 prezydent Mysłowic, w latach 1998–2002 radny Rady Miasta Mysłowice z listy SLD w centrum miasta (Okręg nr 1).

Życiorys

Był pracownikiem kopalni „Wujek”. Pod koniec lat 80. był wiceprzewodniczącym zarządu wojewódzkiego ZSMP. Od 1998 był radnym Mysłowic i zastępcą prezydenta miasta Stanisława Padlewskiego[1].

Objął stanowisko p.o. prezydenta miasta w dramatycznych okolicznościach: w listopadzie 2002 jego poprzednik, zmarł tragicznie (prawdopodobnie popełnił samobójstwo). Osyra został wyznaczony przez premiera Leszka Millera na komisarycznego prezydenta do czasu nowych przedterminowych wyborów.

I kadencja prezydentury

Krótko przed tymi wyborami Osyra zgłosił na policji, że został napadnięty i zraniony nożem, niedaleko urzędu miasta. Rana okazała się powierzchowna. Okoliczności tego zajścia pozostają niejasne. Nie wycofał swojej kandydatury.

W I turze przedterminowych wyborów prezydenta Mysłowic uzyskał ponad 49% głosów (brakowało ok. 100 głosów by wygrać w I turze), a w lutym 2003 w II turze wyborów pokonał Edwarda Lasoka uzyskując ponad 57% głosów.

Do 2004 jego zastępcą był Adam Dzieża, a następnie od września 2006 - Gabriela Kondziałka. Za jego kadencji dokończono 2 inwestycje gminne: most nad Przemszą (pieniądze pozyskane od syndyka kopalni) i halę widowiskowo-sportową w dzielnicy Bończyk. Jako jedyny prezydent miasta w Polsce przez 3 lata z rzędu nie dostał absolutorium za wykonanie budżetu gminy.

Był członkiem Rady Krajowej SLD. W 2004 wystąpił z partii.

II kadencja prezydentury

W listopadzie 2006 został ponownie prezydentem miasta niewielką (ok 300 głosów) większością, uzyskując 50,83% pokonał znów Edwarda Lasoka. Był kandydatem KW „Nowe Mysłowice”, które do rady miejskiej wprowadziło 4 radnych. Zblokowani byli z KW Lewica i Demokraci, który wygrał wybory w mieście i otrzymał 6 mandatów. Przed wyborami był bardzo mocno atakowany, także przez swoją byłą zastępczynię. Sprawa znalazła finał w sądzie na korzyść Osyry.

Zastępcami prezydenta Osyry byli Tadeusz Chowaniak i Edmund Sawicki.

Zdaniem radnych, Osyra jest odpowiedzialny za wyłączenie światła na kilku dużych ulicach w Mysłowicach, co spowodowało wzrost przestępczości i wypadki drogowe[2]. Osyra decyzję o wyłączeniu światła tłumaczy nieprzyznaniem przez Radę MIasta wystarczających środków na oświetlenie uliczne.

W wyborach samorządowych w 2010 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. W II turze otrzymał 17,55% głosów i przegrał z Edwardem Lasokiem[3]. Nie uzyskał także mandatu radnego rady miasta, o który ubiegał się w tych samych wyborach[4].

Proces karny

28 marca 2007 prokurator zarzucił mu składanie fałszywych zeznań w sprawie rzekomej napaści w lutym 2003. Prokurator uznał, że w sfingowaniu napadu pomogli mu bliski współpracownik Marek H. oraz lekarz Krzysztof G. (członek SLD). [5]. Jesienią 2008 przed sądem w Sosnowcu rozpoczął się proces Osyry[6] [7]. 22 października 2010 sąd uznał Grzegorza Osyrę za winnego i skazał na karę 1,5 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 4 lat oraz 34 tys. złotych grzywny[8] [9]

Przypisy

Linki zewnętrzne