Guano

Guano
Guano Chincha, Peru, 21 lutego 1863

Guanoodchody ptaków morskich (głównie kormoranów, pelikanów i głuptaków) lub nietoperzy, gromadzące się od wieków na powierzchni ziemi lub w jaskiniach, na terenach suchych, głównie na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej (Chile, Peru) i wyspach sąsiednich. Grube pokłady eksploatowane są jako cenny nawóz naturalny. W krajach posiadających największe jego zasoby tworzy się strefy chronione dla kolonii ptaków, które przyczyniają się do najszybszego przyrostu pokładów guana, zwłaszcza głuptaków i kormoranów.

Skład

Skład mineralny i chemiczny jest bardzo złożony, przeważają fosforany wapnia i magnezu[1].

  • K4H5Al3(PO4)6·11H2O
  • H6K3Al5(PO4)8·18H2O
  • (NH4+, K+)3HP2O7·H2O
  • Al2NH4OH(PO4)2·2H2O

Historia i występowanie

Złoża guano były jedną z przyczyn tzw. „wojny o saletrę” pomiędzy Chile a Boliwią i Peru. Miało olbrzymie znaczenie zwłaszcza w XIX wieku. W XX wieku jednak spadło ono z powodu wprowadzenia do użycia nawozów sztucznych. W XXI wieku guano znów jest powszechniej stosowane. Wiąże się to przede wszystkim z rosnącą modą na rolnictwo ekologiczne. Obecnie największymi jego producentami są Peru, Chile, Mikronezja, Namibia, Seszele oraz położone na Oceanie Indyjskim Wyspy Czagos.

Zobacz też

Przypisy

  1. Louis J. Maher Jr. Environmental information from guano palynology of insectivorous bats of the central part of the United States of America. Elsevier 2006, rozdział Palaeoecology 237, 19–31.

Media użyte na tej stronie

Guano.jpg
Autor: en:User:Acatenazzi, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Taken at La Vieja Island, Paracas National Reserve, Departamento Ica, Peru.
Chincha guano islands.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Manuel González Olaechea (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Description: Chincha
Subject: View of the Chincha guano islands
Country : Peru
Published by : The Illustrated London News
Page : 200
Date : February, 21st, 1863
Photographer: © Manuel González Olaechea y Franco
Shot date : November, 20th , 2005