Gumpert Apollo

Gumpert Apollo
Ilustracja
Producent

Gumpert

Zaprezentowany

2005

Okres produkcji

2005–2013

Miejsce produkcji

 Niemcy, Altenburg

Następca

Gumpert Tornante

Dane techniczne
Segment

supersamochód

Typy nadwozia

2-drzwiowe coupé

Silniki

V8 4,2 l

Skrzynia biegów

6-biegowa manualna

Napęd

tylny

Długość

4460 mm

Szerokość

1998 mm

Wysokość

1114 mm

Rozstaw osi

2700 mm

Masa własna

1468 kg

Zbiornik paliwa

120 l

Dane dodatkowe
Konkurencja

Ferrari Enzo
Pagani Zonda
Saleen S7
Maserati MC12

Gumpert Apollo – tył pojazdu

Gumpert Apollosupersamochód skonstruowany w Niemczech przez techników współpracujących z firmą Audi. Szefem projektu i założycielem marki był Niemiec Roland Gumpert, były szef działu sportowego Audi, któremu w realizacji projektu pomagali m.in. specjaliści ze znanego niemieckiego tunera Audi - MTM, a także specjaliści odpowiedzialni za konstrukcję wyścigowych bolidów biorących udział w długodystansowych wyścigach Le Mans Series oraz American Le Mans SeriesAudi R10 oraz Audi R12 TDI. Bankructwo firmy Gumpert spowodowało zakończenie produkcji modelu. W 2016 roku spółka została wykupiona przez konsorcjum Ideal Team Venture, a nazwa przedsiębiorstwa zmieniona na Apollo Automobil[1]. Mimo wystawienia na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie lekko odświeżonej wersji samochodu, noszącej nazwę Apollo N, produkcja seryjna nie została wznowiona[2].

Konstrukcja

Projektanci Apollo od początku stawiali na stworzenie samochodu wyścigowego, którego wersja drogowa miała tylko i wyłącznie spełniać wymagania FIA dotyczące dopuszczenia pojazdu do startów w wyścigach samochodowych. Apollo jest więc dwumiejscowym, supersportowym bolidem o specyficznym, wysoce aerodynamicznym nadwoziu z włókna szklanego. Napędzający poprzez manualną skrzynię biegów o sześciu przełożeniach silnik to konstrukcja pochodząca z Audi, której mocy (650 KM, choć powstaje wersja o mocy nawet 800 KM) dodają dwie turbosprężarki. Skrzynia biegów, potrzebna do przeniesienia momentu 850 Nm, ma natomiast wiele wspólnego z konstrukcjami pochodzącymi wprost z Formuły 1.

Twórcy Gumperta Apollo twierdzą, że jego konstrukcja aerodynamiczna przy prędkości 310 km/h tworzy siłę dociskową o wartości równej jego masie. To oznacza, że (teoretycznie) powyżej tej prędkości samochód mógłby poruszać się np. po suficie tunelu, ponieważ siła dociskowa przewyższałaby siłę grawitacji działającą na ten samochód. W praktyce mało prawdopodobnym jest, aby tego typu próbę przeprowadzono, choć według niektórych inżynierów istnieją miejsca (tunele), gdzie można by taki test przeprowadzić.

Osiągi

Gumpert Apollo był jednym z najszybszych samochodów produkowanych w Niemczech. Do prędkości 100 km/h Apollo przyśpiesza w 3 sekundy, do 200 km/h w 8,9 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 360 km/h..

Samochód miał drugi czas na torze programu motoryzacyjnego Top Gear (1:17.1; dla samochodów dopuszczonych do ruchu ulicznego).

Dane techniczne

Silnik

W wyścigach

W 2008 roku podczas wyścigu Nürburgring użyto Gumperta Apollo w wersji hybrydowej. Bolid napędzany był przez silnik V8 3.3L oraz silnik elektryczny o mocy 100 kW (łączna moc - 630 KM).

Przypisy

  1. Gumpert mit Neustart: Glickenhaus baut neuen Apollo. Auto Motor und Sport, 2016-10-26. [dostęp 2017-07-23].
  2. 1.000-PS-Gumpert-Comeback in Genf: Apollo präsentiert den Arrow - N24.de, web.archive.org, 23 kwietnia 2016 [dostęp 2019-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-23].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gumpert Apollo Dubai.jpg
Autor: GUMPERT Sportwagenmanufaktur GmbH, Licencja: CC-BY-SA-3.0
The pre-production car of the Gumpert Apollo at the Dubai Autodrome
Gumpert Apollo 2.jpg
Autor: Maximilian Dörrbecker, Licencja: CC BY-SA 2.5
Gumpert Apollo aufgenommen in Rottach-Egern im Mai 2007