Gustaw Nowotny

Gustaw Nowotny
Ilustracja
Portret Gustawa Nowotnego autorstwa Witkacego, luty 1933 rok.
Pełne imię i nazwisko

Gustaw Feliks Michał Nowotny

Data i miejsce urodzenia

12 listopada 1882
Mikołajowice

Data i miejsce śmierci

27 października 1944
Dachau

Zawód, zajęcie

Lekarz chirurg

Odznaczenia
Kawaler Orderu Franciszka Józefa (Austro-Węgry)

Gustaw Nowotny (ur. 12 listopada 1882 w Mikołajowicach k. Tarnowa, zm. 25 marca 1944 w Dachau) – lekarz chirurg, autor prac o chirurgicznym leczeniu gruźlicy, lekarz TOPR.

Życiorys

Urodził się 12 listopada 1882 w Mikołajowicach, w rodzinie Gustawa Benedykta i Róży z Birtusów[1]. Był lekarzem chirurgiem, w roku 1907 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, był autorem prac o chirurgicznym leczeniu gruźlicy. W latach 1912–1939 był dyrektorem szpitala w Zakopanem, równocześnie w latach 1912–1920 prowadził własną lecznicę przejętą po doktorze Janie Gawliku i pracował w sanatorium PCK, a od 1926 w zakładzie Uniwersytetu Jagiellońskiego na Bystrem w Zakopanem. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii austriackiej z przydziałem jako lekarz szpitala wojskowego sanatorium Chramca w Zakopanem. W 1915 został odznaczony austriackim Krzyżem Kawalerskim Orderu Franciszka Józefa. 30 października 1918 r. po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej Nowotny jako kapitan wspólnie z porucznikiem Bolesławiczem na czele oficerów i żołnierzy narodowości polskiej zlikwidował austriacką władzę wojskową w Zakopanem i oddał się wraz z polskimi wojskowymi pod rozkazy Stefana Żeromskiego, wówczas przewodniczącego nowo powstałej Rady Narodowej w Zakopanem, tzw. Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. W latach 1918–1920 służył w Wojsku Polskim jako lekarz szpitala PCK w Zakopanem.

Gustaw Nowotny uprawiał turystykę narciarską w Tatrach i do roku 1928 był lekarzem TOPR. Posadę tę przejął po doktorze Wacławie Kraszewskim, jednak nie uczestniczył w wyprawach ratunkowych. W roku 1922 został pierwszym prezesem Klubu Sportowego „Krokus”, a w roku 1930 był radnym miejskim. W okresie międzywojennym był szeroko znany w Zakopanem, a jego postać była prototypem lekarza w powieści Zazdrość i medycyna Michała Choromańskiego.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku służył w stopniu majora Wojska Polskiego jako lekarz, a pod koniec jako komendant szpitala wojskowego w Kołomyi. Po klęsce udał się przez Rumunię do Francji, gdzie pracował w polskich szpitalach, m.in. w szpitalach PCK w Marsylii i Aix-les-Bains, równocześnie działając w polskim ruchu oporu.

W roku 1943 został aresztowany przez gestapo i uwięziony w niemieckich obozach koncentracyjnych w Nadrenii i Dachau, gdzie zmarł. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Nowym Cmentarzu w Zakopanem (sektor L3-A-6)[2].

Grób symboliczny w Zakopanem

Publikacje[1]

  • Wpływ ciszy i karmienia na rozwój raka u myszy (1912)
  • Leczenie gruźlicy kostnej (1921)
  • Plomba fizjologiczna przy torakoplastyce (1935)

Przypisy

  1. a b Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 217. [dostęp 2021-08-21].
  2. Cmentarze Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem - wyszukiwarka osób pochowanych, zakopane-parafia.grobonet.com [dostęp 2021-08-21].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ord.Franz.Joseph-CAV.png
Autor: LuigiXIV, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nastrino da Cavaliere dell'Ordine Imperiale di Francesco Giuseppe (Austria)
Grób symboliczny w Zakopanem.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób symboliczny w Zakopanem
Witkacy - Portret Gustawa Nowotnego.jpg
Portret Gustawa Nowotnego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem